ЗАПОСЛЕНИ у јавном сектору потпуно ће обуставити рад на 24 сата, највероватније већ за десетак дана, уколико представници њихових синдиката не буду укључени у социјални дијалог у Србији. Они су средином децембра упозорили Владу и министра за рад Александра Вулина да више неће седети по страни и траже да учествују у раду Социјално-економског савета.
Према речима Ивице Цветановића, председника Конфедерације слободних синдиката око које су окупљена радничка удружења већине српских јавних предузећа, с обзиром на број чланских књижица које поседују, они морају учествовати у разговорима који се тичу радничких права.
– Владавина права мора да се спроводи у свим областима друштва, па и код запослених у јавном сектору – каже Цветановић. – Од Владе тражимо успостављање дијалога, док се не постигне консензус о спровођењу реформских мера. Такође је неопходно успоставити колективно преговарање, с обзиром на то да колективни уговори истичу 29. јануара.
Цветановић наглашава да су из Владе добили позитивне наговештаје што се тиче разговора, али не и од колега из репрезентативних синдиката, самосталаца и “Независности”. Он, међутим, сматра да са готово 200.000 чланова, запослених у великим државним системима, попут “Електропривреде Србије”, ПТТ, “Телекома”, “Подземне експлоатације угља”, “Електромреже Србије”, “Железница”, као и у јавном сектору, односно здравству, социјалној заштити, просвети, култури, државној управи и полицији, затим у финансијском, тачније банкама и осигуравајућим друштвима, као и приватном и другим секторима, Конфедерација обухвата готово све најважније секторе у држави.
Александар Павловић, председник Синдиката ПТТ, наглашава да они ових дана очекују позив министра за рад по питању успостављања социјалног дијалога, док су Закон о привременом уређивању плата послали на оцену уставности Уставном суду Србије.
– Председништво КСС ће одлучити на који начин ћемо реаговати и када – каже Павловић. – Динамика дешавања зависи од тога да ли ће Влада и министар показати политичку вољу.
Због вета синдиката и удружења послодаваца, који имају своје представнике у Одбору за утврђивање репрезентативности, предлог да КСС добије репрезентативност никада није прошао, с обзиром на то да се у овом телу одлучује консензусом. Прописи налажу да уколико нема сагласности одлучује министар, без предлога Одбора. Он тако може и да укине и да призна репрезентативност неког синдиката или удружења послодаваца, и без предлога Одбора, али он то још није учинио.
УПОЗОРЕЊЕ СА КРАЈА ГОДИНЕ
КОНФЕДЕРАЦИЈА слободних синдиката је 16. децембра одржала у јавним предузећима једносатни штрајк упозорења, на својим радним местима. Штрајк је организован због, како је наведено, селективне и дискриминаторске политике државе према запосленима у јавном и државном сектору, којом се једнострано и без социјалног дијалога бришу стечена права радника.
Ј. Ж. СКЕНДЕРИЈА, Новости
dobro je sto svi mogu da strajkuju i ostvaruju svoja prava preko sindikata a sta da rade nezaposljeni i penzioneri
Stakleno zvono nije večno.