Од данас у 19 сати па све до 2. фебруара 2020. Народни музеј у Београду публику подсећа на најистакнутијег југословенског вајара – Ивана Мештровића (1883–1962). Изложбу скулптура из збирке ове куће – биће их четрдесетак и већином су настале пре Првог светског рата, извајане за нереализовану монументалну архитектонску целину „видовдански храм” – употпуниће макета поменутог неизграђеног објекта. Вајарска дела израђена су у Бечу од 1908. до 1910, док је макета настала 1912, чува се у Народном музеју у Крушевцу и сада је ексклузивно пред престоничким посетиоцима.
Мештровићеви радови се нису истицали само по уметничким вредностима, већ и по ангажованости, па су симболи ослободилачких тежњи југословенских народа оличени кроз представе највећих јунака из богате ризнице српског народног стваралаштва, попут Краљевића Марка, Милоша Обилића, Срђе Злопоглеђе.
Поред вајарских остварења из Видовданског циклуса и још неколико радова са историјском тематиком, у музеју се налази и двадесетак портрета значајних посленика из сфере политичког и културног живота (Краљ Петар, Никола Пашић, Миленко Веснић, Јован Дучић, и др.) са којима се Мештровић често сусретао, чланова породице и других личности и део њих ће такође бити сада изложен.
Политика.рс