Некадашњи господар приватизације у Србији, Данко Ђунић, бивши спортиста-веслач, налази се у бекству у Америци, где се управо води истрага против његова два сина због сумње да су предузеће у коме су радили олакшали за милијарду долара. И док је Ђунић у Америци, у Србији га од темељне истраге „покрива“ Синиша Мали, човек који је био „чувар“ тендера на које је Ђунић стављао своје шапе. Као миљеник Александра Вучића, свакако је у могућности да то беспрекорно обавља. Али, само док траје Вучић, који полако али сигурно губи и власт и разум …
Један од услова за преговоре са ЕУ било је и испитивање спорне 24 приватизације. На том плану ништа није урађено, осим што је било много најава хапшења. Један од главних осумњичених чије се име помиње у скоро свим тим приватизацијама је Данко Ђунић. По званично доступним подацима, Ђунић је још од почетка 2012. превентивно ван Србије, а овдашње правосудне органе изгледа ни не интересује где се он налази. Са друге стране, уопште не би било тешко да се утврди где се крије, кад би у Србији постојао интерес за то.
Данко Ђунић има три сина: Луку, Вука и Данка (млађег) Ђунића. Лука и Вук су до недавно били на местима портфолио менаџера у америчкој фирми „Цаxтон Глобал Инвестмент“, одакле су отпуштени. Незванично су отказ добили, јер су компанији на накнаду достављени захтеви тешки око милијарду долара. Званично је ово демантовано. Изгледа, међутим, да су дуги прсти наследни у породици Ђунић.
Тамо где му се налазе деца, налази се и Данко. Без обзира на то што је у суштини познато где се крије, наши државни органи ништа не предузимају да макар покушају да га саслушају.
Разлог за овакву неактивност налази се у чињеници да је једног од садашњих високих функционера актуелне власти подмитио још раније, па му овај сада враћа услуге.
У време када је раскинуто највише уговора о приватизацији, њих чак 550, на челу Агенције за приватизацију налазио се Мирко Цветковић, каснији премијер Србије, док је директор за тендере био Синиша Мали, садашњи председник привременог органа Београда.
Управо у то време склопљени су и сви они штетни уговори са консултантским кућама као што је „Дилојт и Туш“ на чијем челу је тада био Данко Ђунић. Преко те консултантстке куће рађени су у највећем броју приватизације чију истрагу данас захтева Европска унија.
Један од таквих послова било је и „саветовање“ за приватизацију ондашњег „Сартида“…
Иако је постојала понуда „Фест Алпине“ у висини од 420 милиона долара, челичана је захваљујући процени консултатнтске куће „Дилоит Туш“, продата ћерки америчке компаније „УС Стил“ за само 20 милиона долара. Одмах после тога на кипарски рачун Ђунићеве фирме легло је 4,5 милиона евра наводне провизије за консултантске услуге. У процентима то износи више од четвртине купопродајне суме, а толике провизије се нигде у нормалном свету не исплаћују.
Јасно је да се у овом случају радило о миту који је Ђунић поделио са онима који су испред државе пристали да потпишу штетан уговор. Која је била улога садашњег председника привременог градског већа Београда, Синише Малог, у целом овом послу, ако је добро познато је од афере „Сартид“, напредовао до најважнијег саветника Александра Вучића за финансије и привреду.
Такође, треба напоменути да је Мали од самог почетка је учествовао у преговорима са „Етихада“ и државе Србије у вези са продајом ЈАТ-а, а био је и „мозак“ је модела реструктуирања ЈАТ-а и решавања спорних питања националне компаније која су кочила договор са „Етихадом“.
Са функције на којој се Синиша Мали данас налази, могуће је утицати и на правац и брзину истраге која се води против , Данка Ђунића, његовог старог финансијског ментора.
И. Милановић
Таблоид