Србија

Једемо воће и поврће које увозимо из Македоније, Хрватске, Грчке, Црне Горе, Турске, Словеније, Холандије и Албаније

У протекла три месеца куповали смо поврће и воће које је углавном долазило из Македоније, затим из Хрватске, Турске, Словеније, Грчке и Црне Горе. Увоз ће се, према проценама, повећати од Нове године због либерализације тржишта и мањка стакленика и пластеника у Србији.

Једемо увозну паприку, броколи, тиквице, бели и црни лук, парадајз и шаргарепу. У протекла три месеца у Србију је, према подацима Управе царина, увезено скоро 6.000 тона поврћа. То нису огромне количине, али се намеће питање због чега Србија има потребу да увози парадајз, паприке или тиквице у ово доба године по цени од 80 до 160 динара, а да се то поврће не производи у домаћим пластеницима.

Евица Михаљевић, директорка Пословне заједнице за воће и поврће, каже да Србија нема довољно пластеника и стакленика за производњу поврћа.

– У наредном периоду приоритет би требало да буде подмиривање бар домаћих потреба за поврћем, јер имамо огромне потенцијале – наводи Михаљевић.

Милан Простран, аграрни економиста, каже за “Блиц” да добар део земаља из којих Србија увози пољопривредне производе одобрава велике подстицаје произвођачима, што им даје могућност да буду конкурентни и на нашем тржишту.

– Због тога ће повртари посебно бити угрожени од 1. јануара, када се либерализује тржиште пољопривредних производа, јер су изостале велике инвестиције у овом сектору претходних година. Иста је ситуација и са воћем. Зато можемо очекивати већи увоз и воћа и поврћа – наводи Простран.

Према подацима Управе царина, у протекла три месеца у Србију је увезено око 48.000 тона воћа.

Михаљевић наводи да највеће количине чине цитруси, а да је свега око 5.000-6.000 тона јабука које се користе за индустрију.

– Увезено је нешто континенталног воћа, али веома мало, јер ова година није специфична по увозу воћних врста које се производе у Србији због доброг рода – наводи Евица Михаљевић.

Она каже да производња воћа иде узлазном линијом за разлику од поврћа. Као пример наводи то што је у овој години извезено око 100.000 тона јабука, али и чињеницу да Србија остварује суфицит у извозу воћа.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. prava je umetnost od ovako lepe i bogate zemlje kakva je Srbija napraviti extra uvoznika …nasa sela pusta …drzava daje dobru kintu strancima koji otvaraju fabrike,da deo tih para uloze u selo bili bi smo najveci izvoznici.. ali kod nas seljak sluzi za porez i rat .. nazalost

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!