БЕОГРАД – Чланови три синдиката запослених у здравству организовали су данас једночасовни штрајк упозорења у свим здравственим установама у којима имају чланство због незадовољства материјалним положајем запослених и Уредбом о корективном коефицијенту.
Око 100 представника Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити, Новог синдиката здравства Србије, као и Синдиката здравства „Слога” окупили су се испред Управне зграде Клиничког центра Србије, а у исто време на сат времена рад су обуставили и лекари у домовима здравља који су примали само хитне пацијенте.
Окупљени испред КЦС поручили су да је неопходно да се одложи примена или да се ван снаге стави Уредба о корективном коефицијенту, али и што пре отпочну преговори са представницима Министарства здравља о решавању проблема запослених у здравству.
Окупљени су носили транспаренте на којима је писало „Беда”, „Станковић је упалио жито”, „Недостатак кадрова …”, као и заставе својих синдикалних организација.
Председник Новог синдиката здравства Србије Живорад Мркић рекао је да је тај синдикат незадовољан предложеном Уредбом, као и да је неопходно да министар здравља што пре разговара са представницима синдиката.
Према његовим речима, проблематично је то што плате у здравству нису повећаване од 2008. године и да је недопустиво да се оне смањују.
Мркић је рекао да се непрестано урушава здравствени систем, здравствени радници имају ниске плате, а како је казао, нарушена су и здравствена права пацијената.
Он је најавио да ће 1. маја бити организован велики протесни скуп синдиката, а да ће након тога, уколико не отпочну преговори, штрајк највероватније бити радикализован.
Мркић је казао да су представници тог синдиката, као и Синдиката здравства „Слога” који се прикључио штрајку, организовали једночасовну обуставу рада у више од 80 здравствених установа у Србији.
Представник Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити Радмила Обреновић, која је и председник јединствене синдикалне организације КЦС, рекла је да данашњи штрајк није угрозио права пацијената будући да су примани хитни случајеви.
Она је навела да представници тог синдиката, такође, захтевају одлагање примене Уредбе о корективном коефицијенту, којом је, како наводи, предвиђено смањење плата запослених, односно, предвиђа неадекватан систем награђивања и вредновања рада. Између осталог траже и примену посебних колективних уговора и потписивање колективних уговора код послодавца. Обреновић је навела да тај синдикат има више од 60.000 чланова у здравственим установама широм Србије. Поред једночасовне обуставе рада, од 17. априла у штрајку су чланови Синдиката лекара и фармацеута Србије, који у око 60 здравствених установа у Србији поштују минимум процеса рада, а од почетка ове седмице штрајку су се прикључили чланови Гранског синдиката здравства и социјалне заштите „Независност”.