Интервју

Јелена Гускова: У Београду активно делује 200 џихадиста док их у читавој Србији их има преко 1000

Руски експерт за Балкан, академик Јелена Гускова: Истински сте нам пријатељи, можда чак и једини. ЕУ неће престати са условљавањем ваше земље, све док не оствари свој зацртани циљ. Верујем да ће Руси и Срби спасити свет.

Србија је много важна Русији. У садашњим тешким и напетим међународним односима и околностима Русија зна ко јој је прави пријатељ, а ко не. Зна ко никад није пуцао у њу. А, ниједан Србин никада није пуцао у Русију. Зато је за моју земљу Србија јединствен пријатељ у свету. Можда чак и једини. Најискренији. Наш брат.

Овако данас Русија гледа на Србију по мишљењу академика Јелене Гускове, руководиоца Центра за изучавање савремене балканске кризе Руске академије наука, иностраног члана Српске академије наука и уметности и члана Сената Републике Српске. Подсећајући да су Срби и Руси у свим великим историјским догађајима увек били заједно, она наглашава и да су две земље последњих година кренуле у нову, заједничку историју.

– Односи Србије и Русије су се вратили у свој стари, прави колосек. То се најбоље потврдило у тешким тренуцима великих притисака на Србију, када је Русија јасно показала да стоји иза Србије и у Уједињеним нацијама и у Савету безбедности, као и сада у заједничкој борби да Косово не буде примљено у Унеско. С друге стране, Србија није подржала санкције Русији, а то и руководство и народ моје земље изузетно цене.

* Како оцењујете минулу посету Русији српске делегације предвођене премијером Александром Вучићем?

– Иако нису откривени сви детаљи важног и поверљивог разговора премијера Вучића са председником Путином, јасно је да су постигнути важни договори у области економије, енергетике и одбране. Економска сарадања је једна од најважнијих тема између наших земаља и ако се унапређује може да донесе добробити свима. Зато је природно што су и економија и енергетика биле главна тема разговора међудржавних делегација.

* И војна сарадња је била „на столу“.

– Та тема је одавно важна у разговорима руководстава двеју земаља. Познато је да су српски војни авиони ремонтовани код нас, говори се о заједничком ремонту руских хеликоптера у Србији, а српско оклопно возило „лазар“ биће наоружано најсавременијим руским топом „шипунов“. Осим тога, неопходно је и да се што боље опреми Руско-српски хуманитарни центар у Нишу тако да може функционисати за цео Балкан. Није, зато, чудо што је војна сарадња важна тема руско-српских договора.

* Како коментаришете то што свако приближавање Србије и Русије један део наше интелектуалне елите гледа са подозрењем?

– Два су разлога за то. Један је у чињеници да је Западна Европа, увек у историји покушавала да одврати Србију од приближавања Русији, а то је чинила управо помоћу дела српске интелектуалне елите. Други разлог је подељеност друштва, нарочито интелектуалаца, али то је присутно и код нас и код вас. У обе државе увек има словенофила и русофила, али и оних оријентисаних према Западу, па кад једни успевају у својим намерама, други негодују и осуђују. Важно је, међутим, да, вековима, ниједна западно оријентисана српска власт није успела да промени осећање народа које већински воли Русију.

 

* Не можете порећи да је Русија, односно СССР, после Другог светског рата заборавила Србију.

– Тачно. Већина Руса, нарочито оних рођених после 1948. године, није ни знала где је Србија, јер нам је било забрањено да пишемо о вама све до 1991. И ја сам као стручњак за Балкан, седамдесетих и осамдесетих година прошлог века о Србији могла да пишем само са дозволама Централног комитета Комунистичке партије СССР. Али, када је почела југословенска криза, много смо о њој писали, па су све везе Србије и Русије почеле да постају видљивије и јасније. Русији је, заправо, било потребно готово две деценије ваше кризе, да би наш народ сазнао колико су дубоке и јаке везе између наша два народа.

* Да ли заиста верујете да Руси данас више знају о Србима него почетком деведесетих?

– Сигурна сам да сада чак и сваки школарац у мојој земљи одлично зна где су и ко су Срби и колико су блиски Русима. Већина мог народа зна и да вас данас западни свет често кажњава због љубави према Русији.

* Како видите однос Европске уније према Србији?

– Врло критички, будући да ЕУ непрекидно условљава Србију, доводећи је пред тешке одлуке и изборе. Али, ЕУ има своје интересе и циљеве и жели да их оствари. Док их не оствари неће престати са политиком условљавања која страховито отежава живот целој српској држави. Условљаваће Србију иако знају да је у читавој својој историји била један од најважнијих самосталних политичких и војних фактора не само на Балкану него и у Јужној Европи. То на Западу добро знају и зато на све начине траже начине да смање могућности Србије да остане самостални војни и политички фактор Балкана и југа Европе. Штавише, сада Хрватска претендује да преузме ту улогу од Србије.

* Да ли то све онда поприма геополитички контекст?

– Не. Није реч о геостратешком положају и геостратешким играма. Србију кажњавају због историјских односа са Русијом. И кажњавају вас, такође, због вашег ината, борбеног духа и православља. Али, верујем да они не могу да покоре и преоријентишу српски народ. Није им то успело последњих 25 година, ни када су вас ставили под невероватне, жестоке санкције, ни када су вас бомбардовали. Све сте то преживели и сматрам да вас нису сломили, јер су Срби у свом бићу правдољубив народ.

 

* Зашто тако мислите?

– То историја „говори“. Први сте устали 1804. против Турака, док су други народи чекали да неко други дође да их ослободи и спасе. Тако је било и у Првом и у Другом светском рату. Европљани од својих историчара одлично знају да Срби први крећу у бој, да заштите и себе и све око себе, да херојски гину за одбрану своје земље и да им је изузетно стало до националног идентитета.

* Какви ће односи Србије и Русије бити у будућности?

– Најискреније, без имало претеривања, верујем да ће Руси и Срби спасити свет! Руси због своје јачине и моћи, а Срби зато што су увек били борци за правду и добро, не само своје него и добро свих који их окружују.

УЛАЗАК У НАТО СВЕ БИ ПРОМЕНИО

* Шта би могло да наруши добре односе Русије и Србије?

– Једино ако Србија уђе у НАТО. Од тог тренутка, када је реч о односима између наше две земље – све би се променило. Јер, припадност државе неком војном савезу у значајној мери мења њену спољну политику. Србија је у окружењу чланица НАТО или кандидата за чланство у том војном савезу, зато очекујем да ће бити под притиском да у будућности приступи НАТО. Верујем, ипак, да ће Србија остати војно неутрална.

ДОДИК И ПУТИН ОДЛИЧНО САРАЂУЈУ

* Какав је однос Русије према Републици Српској?

– Исти као према Србији! Све што важи у односима Русије и Србије, важи и за Републику Српску. Русији је важно очување Републике Српске, а све више се ради и на јачању наших веза и односа. у прилог томе иду и одлични односи двају председника – Владимира Путина и Милорада Додика.

У БЕОГРАДУ ИМА 200 ЏИХАДИСТА

* Зашто сте недавно јавно упозоравали да је реализација „зелене трансверзале“ у завршној фази?

– Покушај остварења тог давно зацртаног циља сигурно ће се десети. И желим да Србија буде спремна на то. Србија, у ствари, мора да буде спремна за то. И не само Србија, него и Македонија и Црна Гора. Још у јуну се говорило да само у Србији има више од 1.000 џихадиста. Од тога у Београду више од 200. Нажалост, тај број се непрекидно повећава.

Јелена Матијевић, Вечерње новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!