Београд — Мере Владе за санирање последица суше потребно је хитно и остварити, како би јесења сетва била боље припремљена и обављена, сагласни су пољопривредници.
Председник Управног одбора Асоцијације пољопривредника Мирослав Киш оценио је у да су те мере “више него добре и неопходне пољопривредницима у овој тешкој ситуацији”, али је истакао да ће бити само “слово на папиру и обећање” уколико не буду прецизиране и што пре реализоване.
Министарство пољопривреде, сматра Киш, мора сваку предложену меру конкретизовати, да би се тачно знало ко, шта и колико ће помоћи добити свако газдинство, кад ће и на који начин та помоћ бити остварена, јер, како је рекао, многи произвођачи, за сада, “не виде себе у тим мерама”.
Киш је напоменуо да би требало јасно навести колике ће бити субвенције за дизел гориво и под којим условима ће пољопривредници добијати бонове.
Председник Скупштине Асоцијације пољопривредника Мирослав Ивковић изјавио да ће од најновијих владиних мера помоћи аграру “пољопривредници имати користи и свако може да се пронадје у некој од њих”, али је напоменуо да се не може очекивати да држава надокнади сву штету од ове велике суше.
Сада би се требало усредсредити на то да, у спровођењу мера, пољопривредницима буде обезбеђено регресирано гориво, као и новац за куповину квалитетног семена и минералног ђубрива.
Он је, медђтим, упозорио да би евентуална забрана извоза житарица била штетна за непосредне пољопривредне произвођаче јер би то, имајући у виду ранија искуства, корист донело само трговцима пољопривредним производима.
На нужност обезбеђивања повољних услова за сетву упозорио је и председник Удружења “100 паора плус” Војислав Малешев наглашавајући да би, у спровођење мера Владе Србије активније требало да буде укључена републичка Дирекција за робне резерве.
Тебало би омогућити и откуп пшенице по реалним паритетима, како би произвођачи што повољније набавили репроматеријал за сетву.
Малешев истиче да би требало испоштовати и раније дата обећања, пре свега, она о инвестицијама у пољопривреди од укупно 1,2 милијарде динара јер су, како је рекао многи пољопривредници уложили у машине и опрему значајна средства, очекујући помоћ државе.
Танјуг