ЦЕНА јестивог сунцокретовог уља у Србији повећана је за око петину. Зависно од добављача, зејтин је на тржишту скупљи за 20 до 25 одсто, а литар уља „дијамант“, „витал“, „сунце“, „искон“ и „цвет Баната“ сада треба платити од 131 до 141 динар.
– Сировина је главни разлог поскупљења те намирнице, а ту су и увећани трошкови производње и транспорта – правдају се уљари. – Прошле године било је више уља на тржишту, а сада нема довољно, залихе су скоро потрошене, што је условило поскупљење сировине, док не стигне нови род.
С обзиром на то да имамо мало „играча“ на тржишту уља, они тачно знају колико је засејано, као и колико рода ће коме припасти и које потребе су домаћег тржишта и извоза. Спрам тога се калкулише и кретање цена. Прошлу годину су обележиле ниске цене, јер је било више производа од домаћих потреба.
– Род сунцокрета се за 2015. годину не очекује у обиму као протекле године, јер тренутни климатски услови, а и најављени, не погодују у великој мери сунцокрету – каже за „Новости“ Сашка Биорчевић, саветник Удружења за пољопривреду, прехрамбену индустрију, шумарство и водопривреду ПКС. – Тржиште сунцокретовог јестивог уља већ годинама је стабилно, какво се очекује и у наредном периоду, јер Србија осим задовољења сопствених потреба, има значајне количине које традиционално извози.
Агроекономски аналитичар Милан Простран за наш лист каже „да су произвођачи уља доста дуго држали цену, а тамо где нема алтернативе за јефтину увозну сировину, пре или касније мора да дође до скока цена“.
– Више је разлога за поскупљење, један од главних свакако је сировина, јер уљари морају да се обезбеде да плате нешто већу цену сунцокрета ове сезоне, јер је мање површина засађено под уљарицама – сматра Простран. – Практично, већ сада се по цени новог рода продаје уље. Такође, најављује се и поскупљење појединих енергената од августа.
ЛИДЕРИ ПО ПОТРОШЊИ
По потрошњи зејтина лидери смо у Европи, са просечних 11,3 литра годишње по глави становника. А, од тога чак 98,7 одсто уља које се прода у Србији отпада на сунцокретово, док свега нешто више од једног процента заузимају све друге врсте. Прометници кажу да су српски потрошачи навикли да користе уље у великим количинама, али има и оних који су се због беспарице окренули алтернативи. Један део потрошача редовно купује маст.
Д. Маринковић, Новости
ovo maksijevo najjeftinije od oko 100 dinara do 120+