Јевгениј Касперски, један од најпознатијих руских ловаца на интернет вирусе и предузетника у области информационих технологија, каже да је рат у сајбер простору немогуће добити и да се само може спријечити да ситуација измакне контроли.
Рекао је да свако може постати жртва сајбер напада и да је и његов компјутер недавно два пута замало заражен.
„Такве ствари се могу десити свакоме, без обзира на то колико пазите. Потребна ми је заштита као сваком другом. На крају крајева, и специјалиста за сексуално преносиве болести користи кондоме као зашиту“, казао је у интервјуу за њемачки „Шпигл“.
Руски пионир антивирус програма не сматра да су он и његова компанија побједници нове ере ратовања зато што је, како је рекао, тај рат немогуће добити.
„У њему постоје само починиоци и жртве. Све што можемо учинит је да спијечимо да све измакне контроли. Само двије ствари би могле то ријешити трајно, а обије су непожељне: да се забране компјутери или људи.”
Москва производи најбоље програмере
Иако његова компанија Касперски Лаб сада запошљава више од 2.000 радника, она је мала у поређењу са произвођачима антивирус софтвера попут Мекафија и Симантека. Руски предузетник истиче да његова фирма покушава да иде у корак са њима.
„Москва производи најбоље програмере у свијету. Има велик број врсних техничких универзитета. Иако Руси не могу да производе кола као Њемци, они праве сјајне софтвере.“
Признао је да експанзију његове компаније на Запад кочи то што има руске коријене, али да је она упркос томе број 1 у Њемачкој и да брзо напредује у Сједињеним Државама.
Клијенти унутар НАТО-а
Касперски је рекао да чак има клијенте унутар НАТО-а, једно министарстрво одбране, али није желио да открије име државе.
Немогуће је рећи из које земље потиче највише вируса, каже руски стручњак. На констатацију да руски програмери не чине само добре ствари и да доминирају у стварању вируса, Касперски је рекао да су они на трећем мјесту – иза Кине и Латинске Америке.
„Нажалост, Руси су такође једни од најсофистициранијих и најнапреднијих играча у сајбер криминалу. Они данас на захтјев стварају вирусе и комплексне тројанске програме. Перу новац преко интернета. Међутим, највећи број штетних програма написан је на кинеском. То значи да они могу директно потицати из Народне Републике, али и из Сингапура, Малезије и чак Калифорније, гдје има хакера који говоре мандаринским језиком.
„Већина данашњих пословних лидера има око 50 година, што значи да су рођени у совјетско вријеме. Они често имају неки облик гвоздене завјесе у глави. Воле да иду у иностранство на одмор али када послују, ограничавају се на државе бившег Совјетског Савеза зато што тамо народ говори њиховим језиком и културно их разумије. Надам се да ће нове генерације превазићи страх од других култура и говорити енглески.”
О успјеху интернет претраживача Јандекс на америчком тржишту, Касперски каже да је једна руска компанија показала да може бити успјешна са снагом умова умјесто природних ресурса.
Касперски жали што у Русији нема више предузетника из области информационих технологија
„То је амерички сан, а сада и руски – правити новац без нафте и гаса.“
„Шпигл“ наводи да је Касперски једном себе описао као изузетно параноичну особу. На питање која је најгора могућа катастрофа коју може изазвати компјутерски вирус, одговорио је:
„У совјетско доба смо се шалили да оптимиста учи енглески зато што се нада да ће се земља отворити према свијету, да песимиста учи кинески јер се боји да ће нас Кинези окупирати а да реалиста учи како да користи ‘калашњиков’. Данас оптимиста учи кинески, песимиста арапски а реалиста и даље вјежба са ‘калашњиковим’.“
Истиче да чак Американци сада отворено говоре да би на тотални, деструктивни интернет напад одговорили класичним војним ударом и пита се шта би учинили у случају да сајбер напад против САД покрене неко из те земље.
Данас све зависи од компјутера
„Данас све зависи од компјутера: залихе енергије, авиони, возови. Бојим се ће интернет ускоро постати ратна зона, платформа за професионалне нападе на критичну инфраструктуру.”
Руски компјутерски стручњак каже да су се такви напади већ десили.
Поводом стакснета, такозваног „супервируса“ који је недавно дјелимично саботирао иранска нуклеарна постројења, Касперски је рекао: „Пуно се причало – на интернету и у медијима – да је стакснет био заједнички америчко-израелски пројекат. Мислим да је то највјероватнији сценарио. То је био врло професионалан рад, који завређује моје поштовање. Кошта неколико милиона долара и на њему је мјесецима морао радити тим добро обучених инжењера. То нису били аматери већ тотални професионалци који се морају схватити озбиљно. С њима се не улази у сукоб, с њима нема шале“.
Хакерски напади угрожавају цијеле нације
Подсјетио је на тотални нестанак струје у великим дјеловима Сјеверне Америке у августу 2003, рекавши да је прилично сигуран да је то изазвао вирус.
Хакерски напади на мултинационалне компаније попут Локид Мартин, Гугл и Сони угрожавају и цијеле нације, сматра Касперски.
Он је искључује могућност да иза многих напада стоје владе.
„То је ствар приватне индустријске шпијунаже али су умијешане и државе“.
Овај ловац на вирусе наводи да онлајн група позната као Анонимни још није направила неку већу штету, али да је не подржава.
„Неки од тих људи имају добру намјеру и само покушавају да скрену пажњу на безбједносне пропусте. Али, има и оних са лошим намјерама. Замислите да оставите кључ у улазним вратима. Неко би вас назвао да вас обавијести док би други проширили вијест кроз читав град да су вам отворена улазна врата. То су Анонимни, они су непредвидљиви“.
Можемо очекивати сајбер нападе на фабрике, електране…
На констатацију „Шпигла” да би терористичке организације попут Ал Каиде у будућности такође могле покренути сајбер ратове, Касперски је рекао да терористи првенствено користе интернет за комуникацију, пропаганду и регрутовање нових чланова и извора финансирања.
„До сада су високо квалификовани сајбер криминалци имало довољно обзира да се не каче са терористима. Али, у будућности, можемо очекивати сајбер нападе на фабрике, авионе и електране“.
Јевгенијевог 20-годишњег сина Ивана недавно је отела једна банда али га је након неколико дана ослободила неповријеђеног.
На питање колико је опасно бити богат у Русији, Касперски је рекао да је опасније него у Минхену, али мање опасно него што је у Камбоџи, гдје је често путовао у оклопном возилу када је тамо био на одмору.
„Дјеца успјешних предузетника су жртве отмица и у другим државама. Хвала Богу што су руске власти и моја безбједносна служба успјели да избаве Ивана. Мој син је дјелимично крив за своју отмицу јер је објавио своју адресу на Фејсбуку иако сам га годинама упозоравао да не открива личне информације на интернету. Друштвене мреже попут фејсбука и твитера олакшавају посао криминалцима“.
{ Вијести }