Она је пословна жена, политичарка, прва жена на челу Владе Тајланда и најмлађа која је постала премијерка 2011. године а свргнута је 2014. године пучом који је потврдила и одлука Уставног суда Тајланда.
Налази се на међународној Интерполовој потерници.
Јинглук Шинаватра постала је Српкиња одлуком Владе Србије од 27. јуна ове године да јој се додели држављанство. Јер је то у „интересу Србије“.
У светским медијима и међу званичним подацима прво се наводи да је пословна жена па тек онда политичарка јер је каријеру отпочела радећи у породичној приватној корпорацији. Са дипломама угледних приватних школа и страних универзитета брзо је напредовала у хијерархији породичне империје. Након пословних успеха на ред је дошло и бављење политиком, као што су чинили њен отац и брат пре ње.
Чланица је Пеу тај странке, што би се могло превести као „за Тајланђане“. Рођена је у богатој и познатој тајландској породици као најмлађа од деветоро деце, а по мајчиној линији вуче корене некадашње краљевске лозе из провинције Чанг Меј на Тајланду. Њен старији, познатији и свакако богатији брат Таксин Шинаватра такође је био председник Владе Тајланда, пре Јинглук, од 2001. до 2006. године. И такође је свргнут са власти, војним ударом. Правоснажно је осуђен за корупцију 2008. године. Такође је избегао из Тајланда, а уточиште је пронашао у Црној Гори.
Таксин је одавно на овим просторима познат по томе што је власник црногорског пасоша, власник титуле „најбогатији Црногорац“, власник бројних хотела и некретнина дуж црногорске ривијере. Био је власник фудбалског клуба Манчестер сити на само 15 месеци током којих је удвостручио вредност овог премијерлигаша и продао га. Од 2009. године био је и економски саветник Kамбоџе, која је одбила да га изручи Тајланду због чега су дипломатски односи две земље замрзнути. Kасније, када је слична политичка судбина снашла његову сестру, у страним медијима спекулисало се да се Јинглук крије од тајландских власти управо у Kамбоџи. Јинглук је кренула стопама свог брата, осим што је, уместо у Црној Гори, завршила у књизи држављана Србије.
У избеглиштво ју је „натерала“ оптужница за корупцију, пре тога пресуда да је злоупотребила службени положај, због чега је и свргнута пучем. Јунглук се током свог мандата суочила са масовним демонстрацијама 2013. године после којих је распустила парламент. Уставни суд ју је разрешио функције због тога, али то је донело велику кризу држави. Откада је побегла из земље, спекулисало се да је виђена у Лондону а 2018. године је и озваничено да је тајландска политичарка постављена за директорку једне велике лучне компаније из Kине. Муж једне од њених сестара такође је био премијер Тајланда, само три месеца током 2008. године док није оптужен за занемаривање дужности.
Јинглук Шинаватра има 52 године. Има једног сина са невенчаним супругом. Надимак јој је Пу, што значи краба.
Пише: Александра Поповић, Данас.рс
Фото: ЕПА-ЕФЕ/ РУНГОЈ YОНГРИТ
ukusi i dela bogova su za nas smrtnike neverovatni; junac edip, magarac car kaligula, neron dramski umetnik i rusitelj tibar mahale, pa onaj pedofil , skota ukrotitelj, za koga iz nasih usta iscupase pa njemu davase, car bokasa koji limuzine i res peceno volise, il ona baba sto ceo razred dece uz caj pojede, a o onom amateru i diletantu sto gore pomenute oponasase crvena vina pijuci i po supkovima dzarajuci, dzaba reci trositi, bogovi su oduvek bili, i mali i veliki, al za svima njima ostase samo tragovi krvavi i smrdljivi, i ista sudbina, il vesala il se sami morase ubiti. — neki od njih, ukraseni umesto lovorom, vezom praziluka, sami sebi mauzoleje pravise a neke uz kuknjavu u kuce cveca saranismo, jerbo ni za leba nemasmo, a ni na grobu pecenja, piva i rakije, po obicaju takav smrad domacin nije. — mudri doktori akademic o ovakvima CiVi /curriculvm vitae/ pisase pa se proslavise a to im bi jedino sto u zivotu ucinise, ako izostavimo da leb od tudjeg rada i znoja jedose.