Иако је Виши суд у Београду донео пресуду да укине камату коју је банка обрачунавала једном клијенту за кредит у швајцарцима и тако му „преполовила“ месечну рату од 300 франака, очајни дужници ипак нису одахнули.
Наиме и поред судске одлуке да су банкарске камате нелегалне, већина клијента није у могућности да води дуге и скупе спорове против банака.
Чак је и гувернерка Јоргованка Табаковић обесхрабрила дужнике речима да само поништење одредбе уговора о камати аутоматски не значи неплаћање камате. Она је позвала око 30.000 дужника да наставе да плаћају и да спорове са банкама решавају мирним путем, јер је вођење судских спорова неизвесно.
Четири неповољна модела
У Србији су банке по налогу НБС понудиле клијентима четири модела за решавање проблема. Два укључују конверзију зајма у евре, а два снижење каматне стопе, односно месечне рате.
Ниједан модел није повољан за клијенте.
За разлику од Србије, суседне земље се труде да реше проблем својих очајних грађана. Хрватска је одлучила да грађане задужене у швајцарцима обрадује конверзијом кредита у евре, уз отпис дела главнице кредита.
У Црној Гори је већ ступио Закон о конверзији кредита из франака у евре, а фиксна каматна стопа износиће 8,2 одсто на годишњем нивоу. Крајем прошле године у Мађарској је одлучено да се кредити у францима и еврима претворе у форинте по фиксном курсу испод тржишне вредности.
Дејан Гавриловић, председник Удружења Ефектива из чијег је удружења клијент у корист кога је суд пресудио каже да је у питању велики корак, односно охрабрење за све друге случајеве. Он позива државу да на основу ове пресуде предузме одређене кораке.
Адвокат Војин Биљић сматра да треба сачекати правоснажну одлуку, јер банке могу да оборе првостепену. Његов колега Боривоје Боровић, међутим, очекује повољан исход за све који буду водили сличне спорове „јер је уговарање непроменљиве камате незаконито“.
Н. С. Прерадовић – Вести