Хроника

Јоргованка Табаковић лаже! У УАЕ не постоји Мирабанк нити било шта слично што се бави банкарским пословима

У Уједињеним Арапским Емиратима не постоји Мирабанк као што то тврди гувернер НБС Јоргованка Табаковић. Не само да Мирабанк не постоји у УАЕ већ тамо не постоји ни ништа слично што обавља било какве банкарске послове. Поставља се питање како и зашто Народна банка Србије даје дозволу за рад некоме ко се у земљи из које наводно долази не бави банкарским пословима? Изгледа да Закон о банкама не важи за гувернера Јоргованку Табаковић па ће због таквих одлука које противзаконито доноси ускоро имати прилику да кривично одговара пред надлежним судом. Један једини разлог због кога је основана та банка са капиталом из УАЕ чије се порекло не зна и не може утврдити је ПРАЊЕ НОВЦА и финансирање мрачних послова режима Александра Вучића са белосветским трговцима оружјем. Ти уговори су иначе проглашени тајном и о њима српска јавност не зна ништа што ће се веома брзо променити и са чиме ће српска јавност детаљно бити упозната. А како функционише шема којом се поред прања новца и финансирања мрачних послова режима ојади и оно мало јада од српског буџета прочитајте овде: 

Србија данас

НБС пласира своја средства (девизну штедњу грађана и резерве банака) у износу од 5 млрд. у „првокласну“ Мирабанк из УАЕ по интересу од 1% годишње. Мирабанк из УАЕ оснива овим парама Мирабанк Србија. Мирабанк УАЕ кредитира Мирабанк Србија за оснивачки капитал од 5 млрд. са интересом од 3%. Мирабанк Србија онда девизе мења у динаре и купује обвезнице НБС (краткорочне и дугорочне) по камати од скоро 10%. Паре се камате од обвезница и Мирабанк Србија враћа „кредит“ Мирабанк УАЕ. На курсним разликама код мењачких послова се изгуби око 2-3%, док је чиста добит по оваквом послу 3%. Рачуница је проста: 3% трошкова, 3% арапима, а 3% иде „коме треба“. Својим новцем финансирамо свој дефицит, а камату плаћамо другима и онима „којима треба“. А НБС се сваки пут хвали како је продала целу емисију записа и како постоји велико интересовање за исту. А наивни Срби верују ли верују…

Кокан (коментар са Б92)

ВЕЛИКА банка – Мирабанк из Уједињених Арапских Емирата у наредне три године уложиће у Србију пет милијарди долара. Након прелиминарне, која је већ верификована средином прошлог месеца, ускоро ће добити и коначну дозволу за рад. Планови ове банке су веома амбициозни, иако неће у прве две године пословати са становништвом. Мирабанк ће пословати по правилима која важе у Србији.

Ово је у среду најавила Јоргованка Табаковић, гувернер Народне банке Србије, после састанка у Савезу економиста, и истакла да су очекивања банкара из Емирата велика, а да су наша реална.

– Мирабанк је тренутно у фази комплетирања извршног и управног одбора – истакла је гувернер наше централне банке. – Помоћи ћемо им да се као и све друге банке прилагоде овом тржишту и да од тога пре свега корист има привреда.

Иначе, прелиминарну дозволу Народна банка Србије је издала Мирабанк банци 14. августа ове године. Од 2008. године ово је прва и највећа гринфилд инвестиција у банкарском сектору Србије. Мирабанк послује у великом систему Ројал групе, чије је седиште у Абу Дабију. Она је једна од највећих компанија и инвестиционих холдинга у Уједињеним Арапским Емиратима. Послује готово у целом свету, у државама Блиског истока, САД, Европе, Азије, Африке, Јужне Америке. Чини је око 80 великих, малих и средњих предузећа и запошљава више од 15.000 људи на међународном нивоу. Ројал група улаже у различите компаније и јавна предузећа у секторима који укључују финансије, производњу, непокретности, угоститељство, образовање, здравствену заштиту, технологију и медије.

СТРУКА

САСТАНКУ у Савезу економиста присуствовали су и Небојша Савић, председник Савета НБС, Владимир Вучковић, члан Фискалног савета, Драгиња Ђурић, председник Извршног одбора Банке Интеза, Владимир Чупић, председник ИО АИК банке, Горан Питић, председник УО Сосијете женерал, Топлица Спасојевић, власник ИТМ групе, Славко Царић, председник ИО Ерсте банке, Диана Драгутиновић, вицегувернер НБС, Веселин Пјешчић, вицегувернер НБС…

Иначе, Јоргованка Табаковић и Александар Влаховић, председник Савеза економиста, у среду су разговарали са представницима банака, привредницима и економистима наше земље. Посебно се говорило о ненаплативим кредитима који су болна тачка и банкара и привредника, али и о многим другим горућим проблемима.

– Сви смо свесни тренутка у коме је Србија и нема времена за губљење – истакла је гувернер НБС. – Координација између монетарне и фискалне политике мора да постоји, а свако треба да решава проблеме у свом дворишту, са јасно подељеним надлежностима. Највећи допринос НБС да би се подстакла запосленост и да бисмо имали одржив јавни дуг јесте стабилност цена. Очекивано поскупљење струје у овој години неће угрозити план НБС о стабилности инфлације.

Како је рекао Александар Влаховић, ликвидност у банкарском сектору постоји, али је кључно да се он ослободи и тако усмери ка привреди.

ДА СЕ ВРАТЕ СТАРИ ДУГОВИ

– УЛАГАЊЕ од пет милијарди долара је велика инвестиција за сваку земљу, па и нашу, каже за „Новости“ економиста Млађан Ковачевић. – Мирабанк је део огромне групације која улаже свуда по свету, тако да ће вероватно и код нас доста новца пласирати у инвестиције. Пратиће пословање својих компанија које раде и које ће доћи на српско тржиште. Од Арапа се очекује да понуде ниже камате које постоје на нашем тржишту за кредитирање домаћих предузећа, што би олакшало отплату. Било би добро ако би се зајмови усмерили држави да отплати позајмице које је узимала раније. То би био одличан потез.
ДИНАР ОСТАЈЕ СТАБИЛАН

– ТРЕНУТНО слабљење домаће валуте није забрињавајуће и НБС неће мењати мере којима интервенише на девизном тржишту – рекла је Јоргованка Табаковић. – Централна банка ће и даље процењивати све околности које доводе до померања девизног курса и доносити најбоља решења како би се одржала финансијска стабилност у земљи. НБС пажљиво прати дешавања споља која утичу на померање курса, али и потезе домаћих учесника на девизном тржишту, међу којима има и оних који покушавају да мешетаре како би зарадили на променама односа динара и евра.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. МОРАЛНИ ПОРТРЕТ АЛЕКСАНДРА ВУЧИЋА

    ПОЛИТИЧКА ФУКАРА НЕ издаји Србије и Србског народа; – НЕ проклетим изродима; који све издадоше и продадоше; – НЕ потомцима Вука Бранковића, издајничком режиму у Београду; – НЕ убицама и злочинцима, Тачију и шиптарским терористима; – НЕ изопаченој и злој ЕУ и САД, који нас терају да се одрекнемо Бога и себе (својих корена); – НЕ владарима из сенке, светским моћницима и њиховом господару сатани; – НЕ издаји Свете Србске земље КиМ, која нам је од Бога дата; – НЕ сатанској творевини држави Косово, која се прави од крви Србских мученика и на Србској земљи;

    1. To epsko izrazavanje – to je vreme odavno pregazilo. Sa time necemo proizvoditi vise sljiva i jabuka. Ali zato stalnim ucenjem, radom i trudom – hocemo. Na zalost epska lirika je ovde mnogo vise ukorenjena od kulture rada. A to da je A.V. los, to stoji i to svi osecamo

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!