ПАРТНЕР за „Галенику“ се и даље тражи. Иако је у понедељак истекао рок до ког су заинтересоване компаније могле да најаве учешће на међународном тендеру, то ће, ипак, моћи да учине и током наредне две недеље. Влада Србије је решила да продужи рок до 4. марта. Како „Новости“ сазнају до сада је намеру обелоданила само једна кућа и то канадски „Валиант“.
Незванично, о „Галеници“ размишљају још и „СЦС Интернешнал“ из Америке, „Батерје фарма“ из Саудијске Арабије и хрватски „Белупо“.
Влада Србије је 15. јануара објавила међународни јавни позив за достављање писма о намерама за стратешко партнерство за „Галенику“. Рок за пријаву је био 18. фебруар, а рок за достављање писма о намерама 18. март. Објављени позив, међутим, не предвиђа начин приватизације или евнтуалног стратешког партнерства. Намера Владе је да проучи предлоге заинтересованих компанија и затим одлучи како ће и по којој цени партнер ући у „Галенику“.
– Влада Србије одлучила се на прикупљање писма о намерама, уместо класичног тендера за продају, јер нам то омогућује да нађемо право решење за „Галенику“, али и да покажемо свим потенцијалним партнерима да смо спремни да их саслушамо – било је образложење Владе.
ЦЕНА ДРЖАВА је решила да прода домаћег произвођача лекова због финансијске ситуације у којој се налази. Како се чуло, фабрика дугује око 170 милиона евра, а недостаје јој још најмање 50 милиона евра за ову годину. Према првим изјавама, држава „Галенику“ не би дала за мање од 120 милиона евра. Синдикати, с друге стране, сматрају да би „Галенику“ најпре требало докапитализовати.
Од момента доношења одлуке да се распише међународни тендер, а то је било половином децембра прошле године, из Владе уверавају да има заинтересованих компанија. Помињао се канадски „Валиант“, али и немачки „Дермафарм“. Према још непотврђеним информацијама, писмо о намерама засад су спремни да пошаљу само Канађани.
Ова мултинационална компанија је управо преузела руски „Натур продукт“ и то за 163 милиона долара. „Валиант“ је присутан на свим континетима, па и у више од 20 земаља Централне и Источне Европе. Многе лекове продају под именом преузетих компанија. У Пољској се тако њихови медикаменти продају и под именом „ИЦН“, а у Србији као „Фарма Свис“. Европски део компаније производи генеричке лекове – антибиотике, терапије за кардиоваскуларне и неуролошке болести.
Новости