Економија

Још без партнера за “Галенику“

ПАРТНЕР за „Галенику“ се и даље тражи. Иако је у понедељак истекао рок до ког су заинтересоване компаније могле да најаве учешће на међународном тендеру, то ће, ипак, моћи да учине и током наредне две недеље. Влада Србије је решила да продужи рок до 4. марта. Како „Новости“ сазнају до сада је намеру обелоданила само једна кућа и то канадски „Валиант“.

Незванично, о „Галеници“ размишљају још и „СЦС Интернешнал“ из Америке, „Батерје фарма“ из Саудијске Арабије и хрватски „Белупо“.

Влада Србије је 15. јануара објавила међународни јавни позив за достављање писма о намерама за стратешко партнерство за „Галенику“. Рок за пријаву је био 18. фебруар, а рок за достављање писма о намерама 18. март. Објављени позив, међутим, не предвиђа начин приватизације или евнтуалног стратешког партнерства. Намера Владе је да проучи предлоге заинтересованих компанија и затим одлучи како ће и по којој цени партнер ући у „Галенику“.

– Влада Србије одлучила се на прикупљање писма о намерама, уместо класичног тендера за продају, јер нам то омогућује да нађемо право решење за „Галенику“, али и да покажемо свим потенцијалним партнерима да смо спремни да их саслушамо – било је образложење Владе.

ЦЕНА ДРЖАВА је решила да прода домаћег произвођача лекова због финансијске ситуације у којој се налази. Како се чуло, фабрика дугује око 170 милиона евра, а недостаје јој још најмање 50 милиона евра за ову годину. Према првим изјавама, држава „Галенику“ не би дала за мање од 120 милиона евра. Синдикати, с друге стране, сматрају да би „Галенику“ најпре требало докапитализовати.

Од момента доношења одлуке да се распише међународни тендер, а то је било половином децембра прошле године, из Владе уверавају да има заинтересованих компанија. Помињао се канадски „Валиант“, али и немачки „Дермафарм“. Према још непотврђеним информацијама, писмо о намерама засад су спремни да пошаљу само Канађани.

Ова мултинационална компанија је управо преузела руски „Натур продукт“ и то за 163 милиона долара. „Валиант“ је присутан на свим континетима, па и у више од 20 земаља Централне и Источне Европе. Многе лекове продају под именом преузетих компанија. У Пољској се тако њихови медикаменти продају и под именом „ИЦН“, а у Србији као „Фарма Свис“. Европски део компаније производи генеричке лекове – антибиотике, терапије за кардиоваскуларне и неуролошке болести.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!