БЕОГРАД – Одбор извршних директора Светске банке одобрио је Србији кредит од 100 милиона долара за пројекат који ће, како је саопштено данас, финансирати резултате постигнуте у повећању конкурентности и отварању нових радних места.
Одбор извршних директора СБ је тај кредит одобрио јуче, саопштила је Светска банка.
Одобравање Пројекта конкурентности и запошљавања уследило је дан након састанка премијера Србије Александра Вучића са председником Светске банке у седишту ове организације у Вашингтону Џим Кимом.
Србија се, од избијања глобалне економске кризе 2008. године, суочава са спорим привредним опоравком, наводи СБ.
Уз посвећеност реформама, привредна ситуација почела је да се окреће набоље у 2015. години, тако да је привредни раст позитиван, извоз расте, а запошљавање се повећава од почетка године.
Али, иако Србија спроводи дубоке привредне реформе везане за државна предузећа и јавну управу, још доста тога ваља учинити да би приватни сектор повукао привредни раст.
“Отварање нових радних места за младе људе је највећи приоритет Србије. То је прекјуче на састанку истакао и премијер, а ми смо на то реаговали пројектом који ће се бавити проблемима због којих брине и то тако што ће се њиме јачати промоција инвестиција, подстицати иновације у привреди и помоћи младим грађанима Србије да се повежу са послодавцима”, каже потпредседник Светске банке за Европу и централну Азију Цирил Милер.
Пројекат конкурентности и запошљавања подржаће три области: стварање боље инвестиционе климе, подстицање иновација и предузетништва и пружање услуга које ће повезивати раднике и послодавце.
У време фискалне консолидације пројекат ће се усредсредити на пружање бољих услуга у јавном сектору намењених инвеститорима и онима који траже посао, што ће се постићи бољим коришћењем јавних средстава.
“Пројекат ће помоћи да се пружи боља подршка инвестицијама и расту извоза малих и средњих предузећа”, рекао је стручњак Светске банке за развој приватног сектора Душко Васиљевић, наведено је у саопштењу.
Како каже, пројекат ће подржати и иновативна предузећа која по правилу запошљавају младе и образоване људе.
Циљ је, такође, да се побољшају услуге које се пружају незапосленима, како би они брже налазили посао, додао је Васиљевић.
У овом случају ради се о инвестиционом кредиту, чија средства ће се у Србији користити након постизања договорених резултата, као и о малом износу техничке помоћи којом ће се финансирати стручњаци за постизање договорених циљева.
Ова врста финансирања изабрана је како би се подстакао вишегодишњи програм реформи и како би се надокнадили трошкови које влада има у време фискалне консолидације, наведено је у саопштењу.
Танјуг, РТВ
Чудиме да нико није приметио једну аномалију после узимања тих страних кредита. Кад се узме кредит као ових 100 милиона долара тај новац би требао да се појави у платном систему Србије тако да поред динара у палтном систему је и долар. Тај долар није у платном систему Србије, нема га. није присутан, где је завршио зна ли ико?. Крајње је време, крајње крајњег времена је да се тргнете из те учмаловости и сватите да Решење је само у нама самима, нико нам не може помоћи нити на донети Решење, све је само до нас. Решење је до нас самих јер сви ми који нисмо чланови ни једне политичке партије у Србији ми смо у неизерљивој већин, бројности и када би се Удружили и само организовали, живот би био по нашем избору, нашим потребама и нашем интересу. Ово је и позив за Удруживање и самоорганизовање. Прошло је време размишљања, одмеравања, процењивања, колебања и неодлучности, време је за општу народну акцију. позз. ДРАГАНешковић
Опет се питам: Да ли је било боље некада у Југославији, када требају неке паре за неки објекат, држава наштампа новац и пласира га. Уз то запосли наша предузећа да ураде тај пројекат. Добили смо инфлацију (новац без покрића) која се натовари читавом народу и он отплати ту инвестицију а да није ни свестан. На тај начин НИСМО НИКОМЕ дали камату. Сада узимамо, исто тако инфлаторне паре од светских банака и ММф-а, нормално са каматом, и то опет народ враћа као порез, акцизе исл. У овом случају нема инфлације. Што је још горе, када ти неко позајми паре он и диктира како ћеш да их потрошиш, најчешће условљавају да неки објекат раде стране фирме, тако да имамо два проблема, враћање позајмљених пара плус камата, и незапошљавање својих фирми! А са неспособном владом се и тај новац “поједе” на потрошњу а не на инвестиције!