Београд – Саветница за координацију питања ЦИгана Генералног директората за суседску политику и преговоре о проширењу Европске комисије Марта Гарсиа Фидалго изјавила је да је интеграција Цигана важан део процеса проширења, као и да ће тај процес имати утицај на ток преговора Србије са Европском унијом (ЕУ).
Питање Цигана је једна од важних тема која има велики утицај на преговоре, обухваћени су поглављем 23, али се тичу и других поглавља, о социјалној политици и о здрављу, рекла је Гарсиа Фидалго на Семинару о социјалном укључивању Цигана у Србији.
Гарсиа Фидалго је рекла да ове године Европска комисија отвара први поступке против чланица ЕУ које нису испуниле обавезе и истакла значај Стратегије за инклузију Цигана за период до 2025.
Она је рекла да је забринута због тога што Србија није испунила преузету обавезу да усвоји Стратегију до 2014.године, што указује на мањак политичке воље.
Према њеним речима, ЕУ је спремна да помогне Србији и навела да је Србија у оквиру ИПА добила више од 60 милиона евра за пројекте везане за интеграцију Рома.
Шефица Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић рекла је да питање инклузије Цигана није само питање европских интеграција.
ОНа је потврдила да обавезе које смо преузели 2013. године на Семинару посвећеном социјалном укључивању Цигана у Србији нису испуњене, али је додала да су надлежни у последњих неколико месеци у облаасти запошљавања почели да налазе нека решења.
Директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић рекла је да је захваљујући раду мобилних тимова у општинама за две године уписано још 509 деце у предшколске установе, повећан упис деце у основне школе, од 2013., а мерама афирмативне акције уписано је 534 студента и 769 средњошколаца“.
Председник Националног савета ромске националне мањине Витомир Михајловић оценио је да мере активне политике запошљавања Цигана нису делотворне и навео да 90 одсто припадника ромске националне заједнице нема стално запослење.
Према његовим речима, у програм јавних радова укључен је сваки стоти Циган, тако да је 211 укључено у тај програм од 21.000 колико је пријављено у Националној служби за запошљавање.
Председник Савета Владе Србије за унапређење положаја Цигана и спровођење Декаде инклузије ЦИгана Ненад Иванишевић је рекао да је циљ нове Стратегије за инклузију Цигана за период до 2025. да буде то документ који ће омогућити Циганима да живе боље.
ФоНет
припрема: Србија данас
novih uslova nema ali je problem sto vlada SRB nikako nece da objavi javno sta to sve komplet moramo da ispunimo nego kriju.
Cigani su, inače, poznati kao jako dobri radnici…