ДРЖАВА је у протеклих шест година уложила 300 милиона евра за отварање 55.000 нових радних места, али је, према подацима Министарства привреде, посао досад добило свега 16.097 људи. Тако бар пише на папиру, у који су у надлежном министарству имали увид, али сумњају да је стање на терену још горе. Министар привреде Саша Радуловић тврди да ни за једно предузеће, којем је Агенција за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА) одобрила субвенцију, није наведен податак о капиталу и броју запослених у тренутку потписивања уговора, па зато не постоји ни једноставан начин да се утврди да ли су уговори испоштовани.
Нико никада у држави, тврди министар, није контролисао 241 предузеће којима су исплаћене субвенције. Међу тим предузећима су 163 активна пројекта који још нису повукли сва одобрена средства, 56 окончаних пројеката чије се спровођење још проверава и 22 пројекта која су формално окончана.
Такође, без икаквих критеријума и мерила оправданости, у 78 случајева извршено је анексирање основних уговора инвеститорима, продужавани су рокови за испуњење обавеза, мењан је начин исплате подстицаја и накнадно вршена ревизија раније одобрених инвестиционих пројеката и бизнис-планова.
– Правилник контроле, који је требало да донесе Министарство финансија у прошлом сазиву никад није донет, тако да сви могу да кажу да нису они надлежни да проверавају где је новац отишао – каже министар Радуловић.
– Сва документација је била у СИЕПА и имали смо велики отпор да је уопште пренесемо у Министарство.
СИЕПА: МИНИСТАРСТВО КОНТРОЛИШЕ СВАКО предузеће када аплицира за ова средства доставља документацију, билансе стања и успеха за претходне три године, у којој се налазе и подаци о њиховом капиталу – тврди Александар Милорадовић из СИЕПА. – Број запослених садржан је у самој пријави. Контролу врши Национална служба за запошљавање, док је Агенција за приватизацију задужена за праћење висине инвестираног новца. Министарство је, као потписник и носилац уговора, оно које треба да донесе правилник о детаљнијој контроли, а све наведено је садржано у тексту Уредбе Владе Србије.
Министарство привреде је недавно активирало део банкарских гаранција, за осам предузећа која нису поштовала одредбе из уговора, у вредности од 1,4 милиона евра. У многим случајевима није могуће повратити у буџет исплаћене субвенције, јер су банке које су гарантовале за уговорене обавезе, као што су Агробанка, Развојна банка Војводине, Привредна банка Београд, у међувремену престале да постоје.Тренутно је ненанплативо двадесетак гаранција вредних више од два милиона евра.
ЈОШ 5 МИЛИЈАРДИ ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ
У Министарству привреде кажу да ће поштовати све закључене уговоре у којима су инвеститори испунили обавезе за које су добили подстицаје. За исплату преузетих обавеза на основу подстицаја за нова радна места, у буџету Министарства привреде за 2014. годину предвиђено је око пет милијарди динара.
ОТПУШТАЛИ ПА ПРИМАЛИ
ИНТЕРНОМ анализом утврђено је да је било и случајева да је предузеће угашено, сви запослени привремено на један дан пријављени у Националној служби за запошљавање, да би се одмах сутрадан запослили код инвеститора уз подстицаје – наводи министар Радуловић.
Новости
LIKVIDIRAJ DJUBRE, KONROLISANO
znaci, nema mesta u zatvoru?!
Dinkic, kazu sad se transformise u neku novu stranku ? Valjda beogradska inicijativa ? g17+, urs, ?, ?, ? = nikad kraj dinkicu ?
mladja je genije