Друштво

Још једна Вучићева лаж! ТВ претплата још на рачунима из ЕПС

Београд — Осим утрошене струје, на рачунима „ЕПС снабдевања” грађанима ће и даље стизати накнада за плаћање телевизијске претплате од 500 динара.

Иако се већина потрошача унапред обрадовала чињеници да је влада донела Уредбу о привременом финансирању телевизијског јавног сервиса за ову годину из буџета, тај новац изгледа није довољан да покрије све потребе, па ће та обавеза грађана остати и даље на снази.

Читаоци који су се протеклих дана у великом броју јављали редакцији Политике, питали су шта је с најавом да се укида претплата преко рачуна за струју који су ионако превисоки, као и зашто се практично по два основа финансира рад телевизијског јавног сервиса? И шта ће бити ако они неће на овај начин да плаћају телевизијску претплату? 

Највише им смета, како су нам се поверили, што им се авансно плаћање струје аутоматски пребацује на претплату, иако нису имали намеру да је плате, те им није јасно како неко други може да управља њиховим парама.

Према Закону о облигационим односима потраживање за радио-телевизијске станице застаревају после годину дана.То значи да ће дужник платити дуг за последњих годину дана, у случају РТВ претплате, што је око 6.000 динара, плус судски трошкови. Приговор суду је неопходно поднети, јер нема застаревања по службеној дужности.

Примера ради, ако рачун за претплату износи 500 динара, а грађанин не плаћа четири године направиће дуг од 24.000 динара. У случају да приговор о застарелости прође на суду, онда дужник плаћа дуг само за последњих годину дана што значи шест хиљада динара и трошкове поступка.

У влади кажу да буџетско финансирање не значи да је телевизијска претплата укинута, јер се њено постојање заснива на важећем Закону о радиодифузији. За измену начина финансирања, где још не треба прејудицирати решења, мора се сачекати доношење Закона о електронским медијима, који ће превидети будуће финансирање јавних сервиса на републичком и покрајинском нивоу. 

На питање, да ли то значи да ће грађани по два основа финансирати јавни сервис, у Дистрибуцији Београд кажу да то није питање за њих и да они само раде онако како им влада наложи, те да ће на рачунима бити ових 500 динара док не стигне нека нова одлука којом ће се ова обавеза укинути. 

У ЕПС-у кажу, такође, да је нереално очекивати да се ова ставка уклони с рачуна за струју док се не укине претходна одлука о плаћању претплате. Све док је таква одлука на снази, а јесте, остаје све по старом, кажу у ЕПС-у. 

Према расположивим подацима тек четвртина домаћинстава плаћа ову обавезу уз рачун за струју. Управо је то, објашњавају у влади, и био разлог да се донесе уредба о буџетском финансирању, јер овако мала наплата од грађана много отежава рад јавног сервиса. 

Горан Паповић, председник Националног удружења потрошача, каже да се грађани с правом љуте и признаје да ово питање није решено до краја, али да се на томе неће застати. 

„Није добро што се на овај начин онемогућавају грађани да авансно плате струју. Јер, све оно што плате више преко рачуна за струју, иде аутоматски за ТВ претплату. То мора да се исправи“, каже Паповић. 

Домаћинства у Србији су до прошле године била дужна за претплату више од 2,1 милијарду динара. За претплату су дали око 379 милиона динара.

 

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!