“Путеви Србије“ и аустријска “Алпина“ потписали меморандум о разумевању. Наши тврде да је цена 5,6 милијарди, у “Алпини” дуплирају
МЕМОРАНДУМОМ који су потписали “Путеви Србије” и аустријска “Алпина” још није стављена тачка на коначну цену новог моста на Дунаву код Бешке. Док инвеститор тврди да је договорена цифра од 5,6 милијарди динара, у “Алпини” кажу да им нису признати сви трошкови и да је споразум само добра основа за даље преговоре. Коначна или не, и цифра од 5,6 милијарди је дуплирана у односу на уговорену.
У “Путевима Србије” тврде да је цена виша у односу на уговорених 2,9 милијарди због обимних додатних радова. То су истражни радови који нису били познати у време када је расписан тендер, па је након утврђене детаљне геологије дошло до продужења шипова, затим истраживања везана за евентуалне заостале мине од бомбардовања, санација десне обале услед клизишта, обезбеђење стабилности постојећег моста…
– До сада је извођачу радова исплаћено 43 милиона евра – каже Славољуб Тубић, помоћник директора “Путева Србије”. – Остатак новца биће исплаћен према динамици испостављања ситуација, а коначан износ ће бити утврђен по решавању и последње спорне тачке, а то је продужење рока за завршетак радова.
“Алпина” је “Путевима” проследила укупно 42 одштетна захтева за накнадне радове. Већина захтева је одбијена, део је прихватио инвеститор, а други део Фидик арбитража. Преостало је да се партнери договоре да ли је било оправдано продужење рока изградње моста, на основу чега ће “Алпина” покушати да тражи додатни новац. Све у свему, уговор је договорен по стандарду “Жути фидик”, који предвиђа прво пројектовање па изградњу, тако да сви радови нису могли да буду предвиђени у тренутку када је посао уговорен.
Извођач радова, са друге стране, најављује да ће и даље наставити да доказује да коначни обрачун треба да премаши цифру из меморандума, јер је у појединим фазама градње “Алпина” имала много више трошкова него што је инвеститор признао.
РЕВИЗИЈА ГЛАВНОГ ПРОЈЕКТА
– ОЧИГЛЕДНО нису сви радови били предвиђени првобитном понудом извођача – каже Горан Родић, секретар Удружења за грађевинарство Привредне коморе Србије. – Ако је инвеститор урадио ревизију главног пројекта, који је предвидео додатне радове, то мора и да плати извођачу. Дакле, ако су дали сагласност на пројекат, а све додатне радове је верификовао надзор, дилеме нема или ћемо опет причу завршити на арбитражи. С друге стране, ако је до пробијања рокова дошло грешком инвеститора, извођач радова има право на разлику у цени, ако је то дефинисано уговором и ако је уговорена методологија обрачуна разлике у цени. Ако је пак пробијен рок грешком извођача, инвеститор има право да наплати пенале и да не призна разлику у цени.