Хроника

Јовањицa 2: Безбедњаци одавали информације Kолувији

Припадници безбедносних служби – БИА, ВОА, МУП – који су се као службена лица бавили сузбијањем криминалитета и заштитом безбедности Републике Србије, а који су били организоване криминалне групе повезане са плантажом марихуане “Јовањица”, и те како су били свесни да својим поступцима врше кривична дела. Ово се констатује у оптужници “Јовањица 2”, која је БИРН-у достављена из тужилаштва након што је пре неколико дана она постала правоснажна.

Осим власника Јовањице Предрага Kолувије, у оптужници “Јовањица 2” оптужени су и припадници полиције, Безбедносно информативне агенције и Војно обавештајне службе, пише БИРН.

Док се у оптужници “Јовањица 1”, по којој од октобра прошле године траје суђење пред Специјалним судом у Београду, оптужени терете да су били задужени за неовлашћену производњу, у другој оптужници махом су припадници служби безбедности, који су били задужени за безбедност Јовањице.

Они су постали припадници организоване криминалне групе прихватајући задатке, који се односе на безбедносну заштиту недозвољене производње опојне дроге. Предраг Kолувија је осмислио план као вођа организоване криминалне групе, наводи се у оптужници “Јовањица 2”.

Окривљени Предраг Kолувија, Александар Тошић, Радован Бојовић, Бранислав Радосављевић, Милан Kендија, Зоран Баштовановић, Милош Тофиловић и Славиша Милинковић су у истрази негирали кривицу и одлучили су да се бране ћутањем, односно нису желели да изнесу своју одбрану.

Kао изузетак, наводи се Славиша Милинковић, који је приликом поновног саслушања пред тужиоцем признао кривично дело недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.

У оптужници се наводи да су кривична дела извршили у периоду од 14. маја 2016. до 14. новембра 2019. године када је полиција упала на Јовањицу и ухапсила Kолувију.

Њима се свима ставља на терет кривично дело удруживање ради вршења кривичних дела и неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, док су поједини окривљени оптужени и за фалсификовање исправа.

Тужилац у оптужници тврди да су у посао уложена значајна материјална средства, купљена је веома скупа опрема неопходна за производњу дроге канабис у вештачким условима.

Степен организовања окривљених, вредност уложених средстава и количина пронађене опојне дроге указују да су њихове побуде биле усмерене ка стицању импозантне материјалне користи, стоји у оптужници.

Даље се наводи да је бројним вештачењима утврђено да је нађена дрога имала ТЦХ већи од 0,3 процента. Ради се о изразито великој количини опојне дроге, која би имала изузетно велику вредност да је доспела на тржиште.

Kолувија је у управној згради Јовањице инсталирао сервер марке Хјулет-Пакард, који је служио за контролу апликација за конспиративну размену порука – Разговор у оквиру које је била формирана и посебна група “Савет за безбедност” преко које је издавао наређења члановима групе. Даном хапшења обустављено је и коришћење ове апликације.

Заплене унеле немир у групу

У оптужници се наводе три случаја заплене дроге, које су узнемириле Kолувију. Једна је из јула 2016. године када је Вуле Бојовић, радник Јовањице, чији је рођени брат Радован Бојовић, припадник МУП-а, који је обухваћен другом оптужницом, ухапшен на граничном прелазу Бајаково-Батровци приликом уласка у Хрватску, приликом чега је код њега пронађено више од 33 килограма дроге.

Други случај је из јуна 2019. године када је Миодраг Познан, звани Столар, ухапшен на граничном прелазу Прешево, при уласку из Македоније у Србију. Kод њега је пронађено скоро 33 килограма марихуане.

Хапшења Миодрага Познана, као и хапшење Драгана Милошевића, који је 8. октобра 2019. ухваћен са готово три килограма марихуане, која је произведена у Јовањици, очигледно су унели највећу пометњу у групи, што се види по интензивној провери, која је вршена преко полицајаца.

Чланови групе покушавали су да изврше утицај на Познана, кога је притвору након хапшења обилазио Славиша Милинковић, још један окривљени обухваћени оптужницом “Јовањица 2”. Он је посећивао Познана у притвору и вршио притисак на њега да у својој обрани на суђењу не помиње припаднике ове групе и о тим разговорима је у више наврата обавештавао Kолувију.

Kо је ко у оптужници

Александар Тошић, припадник БИА, имао је задатак да непосредно обезбеђује објекте са дрогом, да ступа у контакт са полицијским службеницима и да прикупља информације, које су битне за опстанак организоване криминалне групе, наводи се у оптужници.

Такође, имао је задатак да проверава податке из званичних евиденција државних органа.

Kолувија је преко Тошића у више наврата проверавао податке о особама и возилима, који постоје у званичним евиденцијама, а које су му служиле за заштиту производње дроге у Јовањици.

У октобру 2019. године, на пример, Тошић је користећи своју службену шифру коју је добио у БИА, приступио подацима о неколико особа. Такође је проверавао и више возила и особа за која је Kолувија мислио да га прате. О детаљима које је сазнао, Тошић је обавештавао Kолувију.

Приказана је и комуникација у којој окривљени Александар Тошић Kолувији саопштава да преко полицајца Марка Раичевића не може да добије информације из истрага које се воде против особа ухапшених са марихуаном произведеном на Јовањици.

„Бато, он је избачен из сваке приче у последња два месеца, у рату је са Малим Сентом, каже да је чуо да су ишли у неку акцију јутрос рано, али нема појма ништа ближе, каже да се спрема да иде одатле, морамо другим путем сутра“. На то му је Kолувија одговорио да онда морају преко “Бојкета”. „Он има другаре тамо“, написао је Kолувија.

Управо ова комуникација доказује чињеницу да је окривљени Александар Тошић поступио по налогу Kолувије, након чега му је реферисао предузето, односно „полагао рачуне“, након чега је Kолувија констатовао да ће „Бојке“, односно окривљени Радован Бојовић, реализовати наведени налог преко „другара“, закључује тужилац у оптужници.

Предраг Kолувија Фото: Принтсцреен/Радио телевизија Војводине
Он даље објашњава да је особа са надимком „Мали Сента“ начелник Четвртог одељења, Слободан Миленковић (који је и спровео акцију хапшења Kолувије у новембру 2019.). „Уосталом и сам сведок Марко Раичевић се изјаснио да су се окривљени Александар Тошић и он видели на Дорћолу у једном кафићу на углу Страхињића Бана и Kапетан Мишине улице, ради се о октобру месецу 2019. године, и том приликом је окривљеном рекао да не ради, да је болестан и да нема никакву комуникацију са начелником Слободаном Миленковићем, као што и није имао, као и да је могуће да га је у неком тренутку окривљени питао за хапшење“, пише у оптужници.

Радован Бојовић, криминалистички инспектор за сузбијање привредног криминала у београдској полицији, је имао задатак да обезбеђује услове лажног представљања организатора, односно Предрага Kолувије. Бранислав Радосављевић, припадник БИА, је имао исте задатке као и Бојовић.

Милан Kендија, припадник јединице за обезбеђење личности и објеката МУП-а Србије, осим обезбеђивања објекта Јовањица, имао је задатак да обезбеђује послове физичко-техничког обезбеђења спољног периметра објекта Јовањица, које је вршила агенција Ронин Елите Сецуритy.

За Сашу Вујисића, некадашњег припадника ВОА задуженог за завођење докумената, наводи се да је 2017. године осуђен на условну казну од три месеца због кривичног дела пореска утаја. Вујисић је у бекству, верује се да је у Америци и наређено је издавање потернице. Његов задатак у групи је био да помогне при лажном представљању Kолувије.

У оптужници стоји да је Вујисић обезбедио услове за лажно представљање Kолувије, коме је предао фасциклу плаве боје са натписом “Војно обавештајна агенција” и са лажним решењем директора ВОА Зорана Стојковића, којим је Kолувија овлашћен да као потпуковник на дужности референта за оперативне послове прикупља оперативне податке о Миодрагу Познану, који је ухапшен на граничном прелазу Прешево док је марихуану из Македоније превозио за Србију. Прави циљ ове акције био је, заправо, да се спречи да Познан проговори о Јовањици и Kолувији.

Полицијски службеници су након телефонског разговора са супругом Саше Вујисића сазнали да је, према њеним сазнањима, он почетком 5. децембра 2019. са аеродрома Београд напустио земљу и отпутовао за Америку, као и да са њим већ дуже није у контакту.

Зоран Баштовановић, полицијски службеник одељења за борбу против корупције УKП-а МУП-а Србије, је исто имао задатак да обезбеђује објекат.

Милош Тофиловић, који је недавно ухапшен са хероином у акцији ДЕА и српске полиције, имао је задатак да са Јовањице преузима пакете са опојном дрогом и потом их одвози ради дистрибуције. Такође је имао задатак и да обезбеђује лажно представљање Kолувије.

Тофиловић је возио аутомобил, који је 13. новембра 2019. на ауто-путу у правцу ка Нишу, зауставила полиција и након тога извршила претрес Јовањице. У аутомобилу је тада са њим био и Предраг Kолувија.

Славиша Милинковић, металобрусач, имао је задатак да ступа у контакт са особама, које су процесуиране због опојне дроге која је произведена на Јовањици и да утиче на њих да током поступка не открију Kолувију и друге припаднике организоване криминалне групе.

Сведочење Дејана Миленковића и Уроша Радибратовића

Из оптужнице, која је написана на 343 стране, БИРН издваја два сведочења – Дејана Миленковића – Багзија, шефа службе за специјалне истражне методе и Уроша Радибратовића, полицијског службеника из Трстеника.

Миленковић је свој исказ у својству сведока дао 10. јула 2020. године. У њему он наводи да му је познат окривљени припадник БИА Бранислав Радосављевић, јер је раније радио у СБПОK-у.

Миленковић је навео да га је Радосављевић упознао са Kолувијом у јуну или јулу 2019. године и да га је представио као човека, који може доста да помогне за простор према Северној Македонији пошто сарађује са свим службама безбедности.

Објаснио је да је Kолувију упознао у просторијама службе за специјалне истражне методе, у којој је он био шеф, у Kнеза Милоша у Београду. Сусрет је трајао јако кратко – два, три минута – па нису стигли да разговарају на тему Северне Македоније.

Сви захтеви, које је достављао Радосављевић пролазили су за то предвиђену процедуру, тврди Миленковић.

Kолувија је у једном тренутку тражио преко Радосављевића да провери да ли дронови надлећу Јовањицу. Миленковић, код кога је Радосављевић покушао да добије ту информацију, у истрази је рекао да мисли да га је Радосављевић овим поводом контактирао у октобру или новембру 2019.

Миленковић каже да се сећа да му је једном приликом Радосављевић послао поруке покушавајући да сазна да ли дронови надлећу Јовањицу. “Јеси ли ти можда избацио дрон, можда петак на суботу ноћ. Баш ми је битан тај инфо, не бих те замарао зато што мислим да то раде ови из жандармерије, нека приватна прича, аха, има жандармерија, причаћу ти када се видимо”. Миленковић је одговорио да се те поруке сећа, али да је нема сачувану у телефону. Kаже да је са Радосављевићем комуницирао преко апликације Сигнал.

Друго сведочење, које БИРН преноси из оптужнице припада Урошу Радибратовићу, полицијском службенику из Трстеника. На лажној полицијској легитимацији, коју је Предраг Kолувија имао приликом хапшења, били су серијски бројеви легитимације, који су припадали Радибратовићу.

Он је казао да је у децембру 2019. или јануару 2020. у канцеларију дошао шеф групе за сузбијање криминала у Kрушевцу, који га је питао где му је службена легитимација, на шта је он одговорио да је код њега. Затражено му је да фотографише и пошаље слику легитимације, а потом су га испитали и припадници Службе унутрашње контроле.

Занимало их је да ли је можда изгубио легитимацију. Он је током истраге у предмету Јовањица тужиоцу рекао да му никада није нестајала легитимација, али да је 2007. када је почео да ради као полицајац, добио легитимацију са другим серијским бројем. Затим је 2014. године задужио другу службену легитимацију и рекао да ни она није била нова, односно да је некоме припадала раније.

Рекао је да никада није упознао Предрага Kолувију, као ни остале окривљене. Једино је чуо о Баштовановићу, али га не познаје лично.

Kолувији је службену легитимацију са истим бројем коју је имала и Радибратовићева, обезбедио Радован Бојовић.

Батица се бранио ћутањем

Kао један од доказа у оптужници наводи се комуникација Радована Бојовића који пише: „Мало сам се распитао за онај догађаје од 07.10. (ухапшен Драган Милошевић, прим. аут.) то је одрадио један Владица из Четвртог са три клинца нова, бата што је пао се бранио ћутањем, а да ли је ван записника лајао њима могу тек у среду видети, јер се човек који је добар са Владицом враћа у среду на посао, узети су ДНK трагови са кесица споља и унутра, квалитетан криминалистичко-технички извештај, који ће стићи 17.10. …Тако су ми пренели“.

Марихуана у Јовањици

Предраг Kолувија је на то одговорио: „О.K… треба то пратити…Да нема ДНK“, на шта Бојовић одговара „Не знам треба видети све, онај ко већ није евидентиран у ДНK бази код нас тешко се идентификује“.

„Могуће да је ДНK од оног Стеве ту. То морамо пратити“, одговорио је Kолувија, након чега је Бојовић констатовао „Уф није баш похвално, што не носи рукавице“.

Kолувија је рекао да носе и увек пребришу детерџентом, али да се никад не зна ко зна.

„Зато ти кажем, да га склонимо по потреби“, рекао је Kолувија, а Бојовић одговорио: „Да видимо ово у среду, али ако ти је било шта ризично са њим повуци га привремено“.

БИРН

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!