Чланови Удружења радника на интернету организовали су данас протест испред Министарства финансија и Владе Србије незадовољни поступањем пореских органа према њима и “ћутањем Владе Србије на њихове позиве за разговор”. Они траже да се обустави слање решења за порез који им стижу од октобра а којима се тражи плаћање пореза на зараде ретроактивно последњих пет година.
Један од њих, Миран Погачар, казао је за Н1 да је недопустиво да пар дана пред Нову годину више од 2.000 људи добије решења за порез за 2015. годину.
„Наши захтеви су и даље исти, ми тражимо обуставу свих поступака, зар сад пред Нову годину и у кризи, више од 2.000 људи је добило позиве из пореских служби, само да би обухватили 2015. годину због застаревања“, објашњава.
Одмах након ових последњих позива, каже, одлучили су да изађу поново на улицу.
„Протест је реакција и сваки пут кад ова власт, ово министарство буду нешто урадили, када Пореска управа повуче корак и ми ћемо. Следи још много акција и наш притисак на њих да седнемо да преговарамо, јер је то једино решење“, наглашава Погачар.
На питање да ли се ико из власти одазвао на њихове позиве за разговором, каже да није.
„Синиша Мали је изјавио да је спреман да разговара нека тамо следеће године, не може, мора одмах да се седне за сто, јер људи не могу да чекају, не могу да раде, врши се огроман притисак на њих. Просто је не само неодговорно, ово је уништавање живота појединаца и њихових породица. У оваквом тренутку, у пандемији, када је економска криза, пред празнике, они ово раде“, љут је Погачар.
А како је могуће да им годинама решења за плаћање пореза нису стизала?
„Банка има обавезу да достави извештај о сваком девизном приливу, они су то урадили, а ови су свих ових година чекали да се направи 100.000 људи, да се набију камате, ово је пљачка и ништа друго, организована државна пљачка. Већина људи овако зарађује 300, 400, 500 евра, и то није сваком месеца исто. И фриленсери добијају отказе, и сад нам траже да платимо за пет година, нико нема те паре. То је противуставно и неће моћи то да спроведу“, наглашава Погачар.
Kривицу за неплаћање пореза, према њему, сноси држава.
„Kад имате двоје, троје, које не плате, то је очигледно избегавање плаћања пореза. Али када имате 99,7 посто људи да није плацало порез, грешка је на држави, није примењен закон, а онда кад је држави празна каса, она нас не само опорезује, него нас пљачка“, тврди Погачар.
Додаје да добар део запослених у пореској управи и не зна како да им обрачуна порез.
„Закон мора да се мења, ако влада настави да ћути, ми ћемо изаћи поново на улице, али ћемо и да радикализујемо ствар“, казао је Погачар за Н1.
Једна група група грађана која је дошла на протест радника на интернету блокирала је на кратко раскрсницу код Владе, па је саобраћај био у застоју.
Протест је завршен око 18 сати.
Н1 Београд
Nemojte ići na te pregovore. Mi taxisti smo se bunili protiv ne legalnog rada car goa. A dobili smo subvencije od 8000 evra za kupovinu novog auta koje nismo ni tražili. Vaši pregovori sa njima su kao da girica pregovara sa ajkulom.
Za godinu dana samo oko 150 taxista je dobilo subvencije a taxista u Srbiji ima 17000. Još dve godine dele subvencije.
Mozgam evo još od prvih vesti o ovoj nameri vlasti da frilenserima naplati porez za poslednjih 5 godina i ne uspevam da shvatim. Kako se može naplatiti potraživanje pre donošenja zakona, kad ono dotad nije ni postojalo? Kako su frilenseri mogli znati da će im taj novac biti tražen? Ako nisu znali odakle vlasti misle da im oni sad izvade i uplate taj novac? Ima li igde u svetu primer da se porez plaća za period dok neko nije ni bio poreski obveznik? Ja za tako nešto nikad nisam čuo.
Podržavam frilensere. Neka donesu zakon, pa neka obračunaju od datuma objavljivanja tog zakona u sl. glasniku, a mi ćemo videti da li je zakon pošten ili je ponovo neka podvala i ponašati se shodno toj proceni.