Професор политичких наука и историје југоисточне Европе на универзитету у Грацу Флоријан Бибер изјавио је у Дану уживо да “Србија још није јасно осудила руску агресију на Украјину”. “Речи у УН су јефтине, оне коштају ништа Србију, то није добар показатељ да се Србија стварно прикључи осуди према Русији”, каже.
Мишљења је да није било јасно шта је битније што се тиче перспективе канцелара и владе Немачке.
„Ако се слуша прес конференција мислим да је ипак дијалог Београда и Приштине битнији за немачку владу, јер је јако мало споменуо санкције, показао је разумевање да Србија и Немачка имају различите ставове“, каже он.
Како је рекао, “Русија води рат”.
“Агресија против суседне земље, то је нешто што смо ретко видели у Европи последњих деценија, или целом свету. То треба јасно да се осуди, кроз акте, видљиве. То Србија још није урадила, Ер Србија лети за Москву, нема санкција… Речи у УН су јефтине, оне коштају ништа Србију, то није добар показатељ да се Србија стварно прикључи осуди према Русији”, каже.
Мисли да у Берлину “нема јединственог става по тим питањима”.
“Чини ми се да министарка Бербок има мало оштрији став, да се она више залагала за подршку Украјини, него канцелар, који је доста био критикован у Немачкој, да није ишао у Кијев…”, каже.
Према његовим речима, има неких санкција које је ЕУ већ увела до сада.
“На то се Србија може укључити. За оне најболније за Србију – нафту и гас, не постоје још ни у ЕУ, онда је Србија у стању као друге земље Западног Балкана, да тражи подршку ЕУ, сад има механизама да ЕУ помогне земљама за трошкове које имају за резултат увођења тих санкција, није то сад да Србија мора сама да плати све рачуне, ако трпи због санкција, али за то треба да се одлучи и уведе санкције”, каже Бибер.
Ако Србија жели да постане члан ЕУ, каже он, онда мора да се прикључи тим политикама.
Истиче да се у Бриселу много више говори о проширењу.
“Постоји спремност да се погледа другим оком, да проширење није само техничко питање, него и политичко питање. Србија није функционална демократија, угрожена је владавина права, садашња Србија како изгледа у смислу стања демократије не може да уђе у ЕУ, то јесте проблем, али шта може да се деси, да ЕУ даје боље смернице и награде за напредак”, каже он.