Усвојен Правилник о подстицајима у сточарству, паре од државе ће добити и они са преко 300 млечних крава
Како изгледа кад држава и њени министри обећавају подстицаје и помоћ пољопривредницима, а на крају је дају својим тајкунима паори добро знају, тако да их вероватно неће претерано изненадити ни вест да је усвојен правилник о подстицајима у сточарству по којем ће, супротно обећањима, премије за млечне краве добијати и они који имају преко 300 грла на фармама.
Наиме, у Службеном гласнику РС јуче, 20. марта, објављен је Правилник о условима и начину остваривања права на подстицаје у сточарству за квалитетна приплодна грла, у којем је, неочекивано јер тако није било речено, омогућено и највећим фармама у Србији да добију премије. У другом члану Правилника стоји да правна лица, предузетници и физичка лица – носиоци комерцијалног породичног пољопривредног газдинства, која испуњавају услове прописане законом о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју, могу да остваре право на подстицаје за најмање две, а највише за 300 квалитетних приплодних млечних крава. Међутим, у петом члану истог документа наводи се да “изузетно у 2017. години” право на подстицаје имају и они са више од 300 млечних крава.
Подсетимо, сходно Уредби о расподели подстицаја у пољопривреди и руралном развоју у 2017. подстицаји за квалитетне приплодне млечне краве износиће 25.000 динара по грлу. Иначе, за све сточаре је одвојено укупно 5,2 милијарди из аграрног буџета.
У разговорима са фармерима и њиховим удружењима, као и у јавним наступима, када је образлагао аграрни буџет и подстицајне мере, министар Бранислав Недимовић није пропуштао прилику да напомене да се све ради за добро малих пољопривредника и села. Сада видимо да ствари ипак другачије стоје. Колико то пољопривредника у Србији има фарме са више од 300 млечних крава? Да ли овај правилник значи да ће подстицаје од 25.000 по грлу добити и ПКБ са 8.000 крава, ПИК Бечеј Миодрага Костића са 1.600 грла…? Па шта ће остати за пољопривреднике?
-Очигледно да министар Недимовић и његов тим, и поред тога што су нам рекли на састанку да ће ограничити подстицаје на 300 крава, не одржава обећање већ још више пуни пуну масну гуску. Док су сточари у Посавотамнави, Поцерини и Мачви и даље лидери у производњи млека, а раде у најтежим условима, помоћу штапа и канапа, са изузетно старим тракторима и механизацијом без државне земље, одлука Министарства пољопривреде да богатим фармерима без ограничења да подстицаје, а уз то и закуп државног земљишта до 30 година по по праву пречег, је неправедна и све произвођаче млека и породична газдинстава ставља у неравноправан положај – каже за Агросмарт председник Удружења произвођача млека Мачванског округа Горан Васић.
По њему, ово је доказ да се неравномерно развијају делови Србије. Док су у Војводини сконцетрисане веће фарме крава и добијају из буџета годинама и шаком и капом, у остатку Србије се гасе домаћинства која се баве производњом млека, указује он.
“Имамо млекарску мафију”
-Када се узме у обзир да се припрема терен да те мега-фарме у 2018. години добијају већу премију због тобожњег бољег квалитета млека, јасно је да млекарски лоби у Србији уз помоћ Министарства пољопривреде, ужурбано “по закону” уништава мање произвођаче млека који су се деценијама и кроз више генерација бавили том производњом. Једина грешка ових малих произвођача је што су поштено радили, нису крали, нису учествовали у пљачкашкој приватизацији, нису добијали на поклон пољопривредне комбинате, нису узурпирали државну земљу и никад на својој страни нису имали државу да их штити – каже Васић.
Сведоци смо, вели, да мали српски произвођачи млека губе битку за свој опстанак, држава им за то не оставља ни минималне шансе.
-А да је држава донела закон о пореклу имовине, како је то више пута обећавано, схватили бисмо да имамо млекарску мафију и да само породичне фарме са вишедеценијском традицијом могу бити ослонац за озбиљан и своебухватан развој и оживљавање села – наглашава Васић.
С. Глушчевић, Агросмарт.нет