Када на једном месту саберете (не)уставност Бриселског споразума, за који Влада у Београду каже да је пуки политички договор, а не правни акт, уговоре са „Етихадом“, „Фијатом“ и „Ел Равафедом“, те изненадну истрагу приватизације НИС-а, сам по себи намеће се закључак да је Србија у особеном правно-политичком стању. Деценију и по након „демократске“ револуције и четврт века од обнове вишестраначја, српска јавност не излази из медијско-политичког чамца за превеславање. Њено право да зна све што је се тиче, објективно, не постоји.
Зашто ово напомињем? После Барака Обаме, који је измислио референдум о независности албанске мањине која живи на Косову и Метохији, бриселска бирократија, оличена у некоме ко се одазива на име Петер Стано, сада се позива на тобожњу одлуку Србије да се прикључи Европској унији. Када је и како Србија одлучила да се запути ка Европској унији?
Стано исправно примећује да Европска унија није тражила од Србије да јој се придружи, али греши када каже да је то била одлука Србије. Није. Била је то одлука силе која је стајала иза петооктобарских промена. Србија се, тобоже, одлучила да затражи пријем у заједницу засновану на вредностима, принципима, владавини права и поштовању људских права и основних слобода, зарад стабилније, сигурније и просперитетније будућности својих грађана. Посматрано, на пример, са југа Србије, дакле са Космета, тешко је замислити вредности о којима говори до сада у Србији слабо запажени гласноговорник Штефана Филеа.
Демагози српске дневнополитичке сцене кажу да је Србија то о чему Штефанов мали од кужине говори учинила неколико пута, гласајући за странке чији програми за циљ геополитичког пута имају управо Брисел. То није тачно. Србија је гласала различито и из различитих побуда.
Макар на претпрошлим изборима, гласачи СНС гласали су прилично старорадикалски, да не кажем по руској инерцији. Демократска странка Србије се од проевропске преметнула у изразито антиевропску странку. Наравно, ако под изразом европски подразумевамо Европску унију.
У време петооктобарске револуције, грађани су гласали против Слободана Милошевића, а не експлицитно за Европску унију. Поврх свега, страначки програми који се узимају тако олако за аргумент у Србији су лишени сваке оригиналности. Све и да нису, програми странака не могу бити изнад устава, који нас још увек дефинише као независну земљу са самосталном спољном политиком.
Валидна одлука грађана о овом питању, дакле, не постоји. Устав не може бити обесмишљен вољом значајне мањине бирачког тела, која страначком врбовком излази на изборе у замену за веће или мање привилегије. Аргумент нарочито не могу да буду истраживања јавног мнења у организацији невладиних организација и „маркетиншких“ кућа, финансираних са запада. Чак и у време најжешће евроатлантске пропаганде, „подршка“ Европској унији кретала се, реално, нешто преко педесет одсто.
Све ово не треба да чуди. Покушаја својевољног мењања уставно-правног положаја Србије било је и раније. Они који имају довољно година, памте заташкан покушај Слободана Милошевића да без демократске процедуре успостави конфедерацију Србије и Грчке. Ма колико милозвучно и са цивилизацијског становишта добро изгледала та идеја, она је због сплета међународних околности пропала. Баш као и каснији Милошевићев покушај, поткрепљен чак и неком скупштинском одлуком, да СР Југославију уврсти међу чланице Савеза независних држава Русије и Белорусије.
Србија заиста треба да одлучи живи ли у стварности, у којој НИС попуњава више од 14 одсто њеног буџета или можда жели трајну претприступну хибернацију у дуговима, понижењима и условљавањима. У држави чији министар тражи изузеће Уставног суда о једном од најважнијих докумената њене модерне историје, а партитократија инструментализује устав према властитом нахођењу, питања територијалног интегритета, (не)објављених државних уговора или осталих симптома распада система постају логична.
Зашто би Србија ислеђивала сумњиву колико и пропалу приватизацију железаре у Смедереву, па врло спорне и прескупе уговоре са „Фијатом“, „Етихадом“ и „Ел Равафедом“, када треба да иследи властити Устав и НИС, своју најуспешнију приватизацију од које уосталом живи и на коју би, у пренесеном значењу, требало да се угледа? Зато европски пут Србије треба преиспитати на референдуму што пре.
Бранко Жујовић
Глас Русије
ja hocu…
Sve zemlje koje su išle u EU su imale referendum. Gde su prava građana da odlučuju o svojoj sudbin. Ja neću u EU.
Neću ni ja, ali ko nas je pitao
pa samo najevropljani i glupi evropejci kojisu zaboravili sta su ko su odakle su hrle tamo
Ne eu
Najbolje da Vucic ode u EU. Bice nam svima bolje
ŠTA TU IMA DA SE TAJI – SRBIJA NA RASPRODAJI
KVADRATURA KRUGA : CRNA GORA PLEME CUCE https://www.youtube.com/watch?v=YaLmPt0Y2WM VIDEO Urednik i autor emisije Branko Stanković
Nikad u NAKARADNU porodicu !!!
Nikad u NAKARADNU porodicu !!!
Томислав Николић постао академик!
Европска академија наука и уметности, на предлог САНУ, окитила председника титулом коју има и 29 нобеловаца
Председник Србије Томислав Николић ушао је у ред патрона Европске академије наука и уметности
За ову престижну улогу председника је предложила Српска академија наука и уметности (САНУ), која је и образложила свој предлог пред колегама из Европе. Николић ће, наиме, наредне четири године обављати дужност патрона ЕАНУ, који има око 1.500 чланова, врхунских научника и уметника, међу којима је и 29 нобеловаца.
Велики комплимент
– Аустријски амбасадор у Србији Јоханес Ајгнер недавно је донео повељу, сертификат председнику Николићу да је једногласном одлуком изабран за патрона ЕАНУ, међународне организације, чији је члан и САНУ. То је велики комплимент нашој академској заједници, али и председнику Србије, који ће у марту следеће године бити промовисан у патрона и држати приступну беседу у седишту Академије у Салцбургу – каже Јасмина Митровић Марић, саветник председника за високо школско образовање.
Она истиче да ниједан председник Србије није до сада имао такву част.
– То је доказ колико Европа цени наша достигнућа у природним и хуманистичким наукама и како вреднује однос председника Николића са представницима академске заједнице Србије и Европе. Поред државничких обавеза, рад председника Николића се препознаје и у области просветитељства, као настојања да се усвоје позитивни системи вредности, нарочито у школској и студентској популацији, али и промоцији наше академске заједнице у Европи и свету – каже Марић Митровић и додаје да отуда стално ангажовање, покровитељство и учешће председника на међународним и домаћим научним скуповима или ангажовање да се на УНЕСКО листу нематеријалног добра упише школа наивног сликарства из Ковачице као српски бренд.
У друштву научника
– У том смислу, председникова ангажовања су стална – крајем овог месеца биће домаћин Председништва Светског славистичког савеза, а 3. септембра обратиће се научницима из читавог света на скупу који организују УНЕСКО и САНУ, који је посвећен Милутину Миланковићу и проблемима климатских промена у свету – наводи саветница председника.
ЕАНУ је основана у Аустрији 1990. на иницијативу хирурга-кардиолога Феликса Унгера из Салцбурга, бечког надбискупа Франца Конига и политиколога и филозофа Николауса Лопковица. Сенат Академије кандидује и бира чланове, а на основу заслуга у науци и(ли) уметности. Академија је оформљена средствима ЕУ, Аустрије, јавних агенција и приватних спонзора, али при томе остајући, како се наводи, идеолошки и политички независна
ДЕБИЛИ ЈЕДНИ 5.200.000.ГРАЂАНА НИЈЕ ИЗАШЛО НА ПОСЛЕДЊЕ ИЗБОРЕ ,ДА ЛИ И ЊИХ РАЧУНАТЕ У ОНЕ КОЈИ ВАС ПОДРЖАВАЈУ ДА ”УЂЕТЕ” У САТАНСКУ ЕУ,ДОБИЛИ СТЕ 50% ОД 40% ИЗАШЛИХ , А ТО ЈЕ МАЊЕ ОД 1.500.000.УПИСАНИХ БИРАЧА,СА ЊИМА ИДИТЕ У ЕУ И НЕ ВРАЋАЈТЕ НАМ СЕ ВИШЕ СТОКО ЈЕДНА!!!
ДЕБИЛИ ЈЕДНИ 5.200.000.ГРАЂАНА НИЈЕ ИЗАШЛО НА ПОСЛЕДЊЕ ИЗБОРЕ ,ДА ЛИ И ЊИХ РАЧУНАТЕ У ОНЕ КОЈИ ВАС ПОДРЖАВАЈУ ДА ”УЂЕТЕ” У САТАНСКУ ЕУ,ДОБИЛИ СТЕ 50% ОД 40% ИЗАШЛИХ , А ТО ЈЕ МАЊЕ ОД 1.500.000.УПИСАНИХ БИРАЧА,СА ЊИМА ИДИТЕ У ЕУ И НЕ ВРАЋАЈТЕ НАМ СЕ ВИШЕ СТОКО ЈЕДНА!!!
Pa svki normalni čovek bježi od zla
Pa svki normalni čovek bježi od zla
MENE NIKO NIJE PITAO DALI HOCU U EU MORACE REFERENDUM
DESET NAJPLACENIJIH PENZIONERA POSLANIKA U SKUPSTINI SRBIJE 588.075 Momir Stojanović (SNS) 536.467 Jezdimir Vučetić(SNS 532.578MomoČolaković (PUPS ) 509.075Milorad Stošić (PUPS) 497.261Miroljub Stanković (PUPS) 495.940NenadLazić(LSV) 490.980Milorad Mijatović(SDPS) 481.132Milan Korać(PUPS) 463.974 Konstantin Arsenović (PUPS) 459.128 ŽivanĐurišić (SNS)
Necemo u EU, tu staru, rapalu kurvu koja nam je nevidjeno zla nanela, od bombardovanja pa nadalje, UAAAA