Београд – Имате неплаћене рачуне старије од годину дана, а желели бисте да их се решите? Сад је могуће да избегнете плаћање рачуна за струју, телефон и инфостан.
Весна Ракић Водинелић на сајту форум.мојеправо.нет у свом блогу детаљно објашњава како да се решите заосталих неплаћених рачуна.
Да бисте избегли плаћање рачуна за комуналије старијих од годину дана потребно је да урадите неколико ствари. Када је у питању застарели рачун за инфостан, период застаревања је годину дана.
Застарелост наплаћивања и потраживања регулисана је законом. Чланови 378 и 372 ЗОО јасно одређују да неплаћени рачуни застаревају за једну годину.
Овај период важи за следећа потраживања:
– Потраживање накнаде за испоручену електричну и топлотну енергију, плин, воду, за димничарске услуге и за одржавање чистоће, кад је испорука односно услуга извршена за потребе домаћинства.
– Потраживање радио-станице и радио-телевизијске станице за употребу радио-пријемника и телевизијског пријемника.
– Потраживање поште, телеграфа и телефона за употребу телефона и поштанских преградака, као и друга њихова потраживања која се наплаћују у тромесечним или краћим роковима.
– Потраживање претплате на повремене публикације, рачунајући од истека времена за које је публикација наручена.
– Застаревање тече иако су испоруке или услуге продужене.
Уколико добијете од суда решење о извршењу на основу веродостојне исправе одмах треба да напишете приговор. Приговор се шаље истом оном суду који је донео решење о извршењу препорученом пошиљком, у два примерка, потписано од оног грађанина на кога гласи решење, објашњава Весна Ракић Водинелић на страници форум.мојеправо.нет.
Она у свом правничком блогу објашњава да застарелошћу престаје право захтевања испуњења обавезе.
Поверилац не може издејствовати наплату дуга уколико се дужник благовремено позове на застарелост, под условом да је застарелост и наступила.
Све информације о застарелости рачуна можете пронаћи ОВДЕ и ОВДЕ.
Објашњење проф др Весне Ракић Водинелић за застаревање рачуна за инфостан и формулар за приговор можете погледати ОВДЕ и ОВДЕ.
Телеграф
Da li i tuzba za neplaceni racun mobilne telefonije zastareva posle proteka odredjenog vremena?
Naime mobilni broj sam otkazala u leto 2009.godine, o cemu nisam dobila potvrdu MTS. Na moje iznenadjenje pre dva meseca, februara 2015. kada sam htela da kupim paket preko MTS-a, nisam mogla, jer sam na“ crnoj“ listi, zbog ne placenih racuna za poslednjih pet meseci 2009. godine. Pri tom me niko nicim i nikada nije obavestio onastalom dugu i eventualno podnetoj tuzbi, a kamoli da je presuda doneta i da sam u obavezi da platim citav racun, plus sudske troskove, za koje ne znam kada i kako su nastali.
Koja su moja prava u ovom slucaju?
Hvala na odgovoru.
Kakva clanak I kakav“zakon“? Koja to drzava moze da podnese da gradjani celu godinu ne placaju racune. To samo ima u Srbiji! A kada ti isti gradjani Srbije odu da zive van Srbije, placaju sve racune bez pogovora jer znaju da ce u protivnom ici na sud. U Srbiji treba uvesti pravnu drzavu gde se postuje zakon, gde ne postoji sistem veza I vezica, gde se samo gleda kako ce nesto da se smuva.
Koristiti neku uslugu a ne platiti = ukrasti….dajte ljudi dosta je nemorala u Srbiji….ko nece da placa racune neka iskljuci struju, grejanje…. djubre neka svojim kolima nosi na deponiju…
U ovoj drzavi ne treba nista placati,jer mi i nemamo drzavu,ne postoji nikakva zastita,sigurnost,samo gledaju da nas pokradu i da nas uniste,od vremena kad je dosao dos na vlast pa do danas svi koji su se izredjali su ista pljackaska ekipa koja se navodno medjusobno prepire a ustvari je to predstava za narod. DVERI do pobede!
Institut (pojam) zastarelosti potraživanja postoji u svim zakonodavstvima. Prema tome nije nešto što se pojavljuje samo kod nas. Ja sam za to da se izmiruju obaveze, ali u savremenom pravu postoji i pojam „pravna sigurnost“. Ako redovno izmiruješ obaveze, ali si nemaran u čuvanju dokaza o tome, ili ako ti napr. dokaz nestane (izgubiš ga, izgori, bude ukraden i sl.) kako ćeš dokazati da si savestan, a poverilac nesavestan. Zakon te štiti da večito ne čuvaš dokaze i opterećuješ svoju kućnu arhivu, ali … Pojam zastarelosti je I PROTIV neurednih poverilaca. Ako pružaš usluge onda moraš da organizuješ službu koja će to da blagovremeno prati i da te upozori ako ne plaćaš. Prema tome dokaze o plaćanju čuvajte vrlo pažljivo i duže nego što je predvidjeno rokom zastarelosti (preporučujem i duplo duže). Ako i jedan dan pre isteka roka zastarelosti (napr. od godinu dana) poverilac pokrene postupak pred nadležnim organom, prekida se zastarelost za ono za šta je proteklo tih godinu dana (ne za ono što tome sledi). Vi ćete sa ZAKAŠNJENJEM (opterećenost pravosudnog organa napr.) saznati da ste „tuženi“, a bacili ste dokaze, jer znate da je proteklo duže od (napr.) godinu dana, onda ste se „upecali“. Jer i ako uložite prigovor na rešenje o izvršenju (na koji se plaća taksa), u nastavku postupka se nećete izvući ako nemate dokaz da ste dug izmirili u roku. Pazite se površnosti u ovoj oblasti. Preporučujem da redovno plaćate dugovanja, ali i da čuvate dokaze. Ako hoćete da rizikujete, ne krivite državu.