ЛОНДОН – “Глобал хоук” (глобални јастреб) један је од најновијих и најсофистициранијих америчких шпијунских авиона: та беспилотна летилица може да прелети пола света са само једним резервоаром горива и да прати човека на земљи, чак и ако је време облачно, са висине од 18.000 метара!
Како пише ББЦ, чији је извештач проучио ту моћну летилицу у ваздушној бази “Гранд форкс” у Северној Дакоти, карактеристике овог америчког “дрона” значе да би, теоретски, могао да “провири” у Сирију и уочи хемијско оружје, а да не уђе у ваздушни простор те земље.
Шеф операција у бази “Гранд форкс”, пуковник Лоренс Спинета каже да “јастреб” осматра планету сваког дана, “24 сата дневно и седам дана недељно, обезбеђујући важне обавештајне податке”. Амерички пуковник ипак не жели да открива детаље.
“Глобални јастреб” има распон крила од 40 метара, висок је пет метара, дугачак 15. У ваздуху може да остане 30 сати и да “из цуга” пређе 19.000 километара. Лети на висини од 18.000 метара – већина летилица лети на мање од 9.000. Носивост “јастреба” је 1.360 килограма, укључујући опрему за надзор и комуникације.
Употреба “дронова”, беспилотних летилица на даљинско управљање контроверзно је питање, и то не само због “тајних убистава” које почине наоружани “рипери” (косач) и “предатори” (грабљивац).
Како наводи ББЦ, неки Американци забринути су због могуће употребе тих летилица за надгледање “код куће”, па су у 17 америчких држава прошли закони који ограничавају њихову употребу.
Северна Дакота, са непрегледним пустарама, није једна од тих држава, а Универзитет Северне Дакоте један је од првих у Сједињеним Државама на којем може да се учи и управљање “дроновима”.
Иако “глобални јастреб” није наоружан, ипак је његова употреба обавијена велом тајни.
Извештач Би-Би-Сија морао је да на улазу у ваздушну базу остави све “геџете” за снимање слике и звука, укључујући мобилни телефон, а чим су видели “странца”, војници на дужности скидали су плочицу са именом, да не би могао да их идентификује.
База “јастреба” је гаража која споља изгледа као обичан контејнер. Унутра, “гомила” екрана – иако су за посету новинара сви искључени.
Контролна соба, из које се надгледају прекоокеанске мисије, забрањена је зона и налази се иза тешких врата, са заштитним кодом.
За јавност је само симулација мисије, којом пилот управља са свог радног стола.
Један од пилота признаје да му недостаје право летење, јер симулација није тако узбудљива. Иако, додају пилоти, лепо је из удобног и сигурног дома “прелетати свет”.
Беспилотне летилице су, ипак, будућност војног ваздухопловства.
НАТО је купио пет “јастребова” по цени од 1,2 милијарде евра, а матична база би до 2017. требало да им постане Сицилија.
Произвођачи “дронова” истичу предности ових летилица ван бојног поља – на пример у отклањању последица природних катастрофа.
Године 2010, један је надлетао Хаити после разорног земљотреса, снимио и мапирао разарања и помогао да на права места буду упућене спасилачке снаге. Мисија је обављена из Калифорније. “Јастреб” је коришћен и за приступ оштећеној јапанској нуклеарки Фукушима.
Танјуг
OBARAJGAAAAAaaaaaaaa
a gde se ovde krcka musaka i pravi trljana salata?
preskupo i beskorisno ..lako ce ga skinuti ss-400…