Хелм

Како је Бугарска стекла титулу „европске мафија државе“

Два месеца становници Бугарске излазе на улице сваке вечери протестујући против „олигархијске мафије која је заробила државу“ и проширила свој домет дубоко у институције попут правосуђа, медија и безбедносних служби. Демонстранти захтевају оставку премијера Бојка Борисова и главног тужиоца Ивана Гешева.

Многи Бугари су бесни што су све шансе да њихова деца одрастају у просперитету осујећене у најсиромашнијој земљи Европске уније, где мафијашка елита делује изнад закона и гуши економију. Корупционашка криза овог лета изнела је на светлост дана запањујуће примере све већих апетита олигарха.

Према недавним истраживањима, 80 одсто Бугара сматра да је корупција широко распрострањена, док више од 70 одсто људи подржава протесте. Протести су постали конфронтнији, а полиција се сукобила са демонстрантима на „великом националном устанку“ прошле недеље.

„Политико“ је стога покушао да објасни како је то Бугарска запала у кризу у којој наводно нема владавине закона. То објашњење доноси у тексту под насловом „Како је Бугарска постала европска мафијашка држава“.

Ко је „бугарска мафија“?

Када се говори о „мафији“, „Политико“ наводи да данашњи олигарси и мафија воде порекло из шпијунске службе из доба комунизма која је пунила моћни вакуум усред крвавих ратова деведесетих, кријумчарили су оружје и опојне дроге.

„Господин Велики“ је био рвач и бивши агент државне безбедности Илија Павлов, који је водио конгломерат зван „Мултигруп“. Убијен је из снајпера 2003. године, али је веома важан за читаву причу о тајној полицији и другим сарадницима чија је мрежа и даље велика.

Шта је Борисов радио деведесетих?

И Борисов има искуства као карате шампион и телохрантељ бившег комунистичког вође Тодора Живкова. Истакнути мафијаш оптужио је Борисова да је повезан са мафијашким „заштитним рекетом“ званим СИЦ, али Борисов то одлучно оспорава и представља себе као разарача корупције.

Демонстранти и председник државе Румен Радев, међутим, виде га као главног покретача мафије.

Да ли у Бугарској има наручених убистава?

„Политико“ наводи да их нема толико. Крвопролића су престајала раних двехиљадитих.

Када се земља придружила ЕУ 2007. године, Брисел је требало да наметне судски надзор, а неки мафијашки послови покушали су да иду право. Међутим, напори ЕУ за реформу правосуђа на крају нису успели, а Бугарска никада није осудила ниједног врховнох политичара или „кумова“ мафије.

Тренутна корупционашка криза делимично потиче из чињенице да се, сада ослобођени страхова од рушења ЕУ, све дрскији олигарси враћају тактикама из деведесетих да ми доминирали економијом. Једна од главних жалби демонстраната је да ЕУ непрестано улива новац у готовини, од чега већи део подстиче мафију, не захтевајући владавину закона.

Финансирање ЕУ је онда проблем?

Да. У скандалу због употребе средстава ЕУ за рад у приватним вилама, поједини званичници су прошле године морали да поднесу оставку. Пољопривредници тврде да имања која примају милионе средстава ЕУ не постоје, а јавни радови су чество веома лоше одрађени, па су стално потребни нови уговори и средства.

Брисел и Берлин, међутим, нису критиковали Борисова. Он је, на крају, кључни савезник немачке канцеларке Ангеле Меркел и председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен у Европској народној странци десног центра.

Шта је довело до овогодишњих протеста?

Христо Иванов, бивши министар правде и шеф антикорупцијске странке „Да, Бугарска“, запалио је буре барута 7. јула. Спуштајући се у моторном чамцу на плажу у на Црном мору уживо, Иванов је разоткрио како је један од „водећих људи иза сцене“ Ахмед Доган, почасни председавајући турске етничке странке (а такође и агент из совјетске ере под кодним именом Сава) илегално заузимао јавно земљиште за своју палату и марину и илегално је користио агенте државне безбедности као своје чуваре.

Тајкуни који нарушавају плаже и планине илегалном градњом одавно изазвају незадовољство, али је овај случај довео до експлозивне кризе владавине закона.

Председник Радев, удружен са Социјалистичком партијом, интервенисао је и инсистирао на томе да Доган и његов моћни партијски савезник, медијски могул Дељан Певски, немају право на државне чуваре. У ономе што се видело као освета, сарадници тужиоца Гешева упали су у председништво и ухаписли два помоћника Радева.

Иванов је оптужио Догана и Певског за отмицу правосудног система, а демонстранти су, видевши да је Гешев прешао црвену линију, изашли на улице 9. јула.

Борисов се у почетку кризе наклонио Догану и Певском, које демонстранти виде као његове савезнике. Ипак, демонстранти су направили такав замах да су Доган и Певски морали да се одрекну својих агената државне безбедности.

За последња два месеца су потом на светлост дана изашле бројне корупционашке афере

Шта је рекао Иванов?

Христо Иванов захваљујући ком је све ово и почело рекао је у интервјуу за „Дојче веле“ да је у Бугарској избио дугогодишњи бес против корупције и ароганције власти.

– Људи различитих политичких опредељења су изашли на улице тражећи морални и политички нови почетак, рестарт. Ови људи су бесни на арогантну демонстрацију моћи тужилаштва које се јасно политички позиционира и крши закон – рекао је он.

Како је навео, демонстранти су мишљења да су господа Доган и Певски годинама имуни против свих закона у земљи, и да их државне институције опслужују све време.

– Тиме њих двојица добијају све већи утицај на политику, економију, медије и правосуђе. Протести су зато у суштини усмерени против владе, јер политичку одговорност за овај токсични развој сносе владајуће странке ГЕРБ и премијер Бојко Борисов – каже Иванов.

Иванов каже да се залаже се за стварну реформу правосуђа како би земља коначно достигла стандарде ЕУ за демократију и правну државу.

– Бугарска је 2007. године постала чланица ЕУ само захваљујући компромису и и даље је иза договорених стандарда. То је мој политички пројект који се успешно може спровести само уз широки политички консензус у вези са рефромом правосуђа. То пре свега важи за Државно тужилаштво које би одмах морало бити подвргнуто транспарентној демократској контроли. Тај консензус може бити постигнут само на демократски начин: демократским парламентарним изборима – наводи Иванов.

телеграф

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!