Како је Ђилас користио своје пулене унутар опозиције, Маринику Тепић и Микија Алексића, да разбије изборни резултат београдских избора упркос историјском успеху.
Стратегија је укључивала унутрашње поделе како би се, по свему судећи, омогућио договор са Вучићем, чиме је опозиција жртвована зарад добијања тендера за Експо 2027. Овај потез открива дубоке политичке и пословне везе између Ђиласа и актуелне власти, као и њихову способност да манипулишу политичком сценом Србије ради личних и финансијских интереса.
Срђан Шапер, дугогодишњи пријатељ и сарадник Драгана Ђиласа, поново се нашао у центру пажње након што је његова компанија добила тендер за организацију Експо 2027. Овај посао, који се сматра једним од најважнијих у овој деценији, још једном је осветлио блиске везе између Ђиласа и Шапера, као и политичке маневре који су претходили овом успеху. Међутим, због немогућности да Ђилас директно учествује у овим пословима, Шапер је служио као посредник, омогућавајући Ђиласу да задржи утицај из сенке.
Срђан Шапер и Драган Ђилас већ дуги низ година одржавају блиске пословне и личне везе. Њихова сарадња је започела у маркетиншком сектору и временом је прерасла у комплексну мрежу пословних интереса. Ђиласова компанија “Direct Media” и Шаперова “I&F McCann Group” дуго су доминирале српским маркетиншким тржиштем, остварујући велике приходе кроз сарадњу са Радио-телевизијом Србије (РТС) и бројним другим клијентима. Ова сарадња је често била под лупом јавности због сумњи на корупцију и нетранспарентно пословање, посебно у вези са пословима са РТС-ом.
Шапер, као оснивач и власник “I&F McCann Group”, успео је да оствари бројне значајне пословне уговоре, често захваљујући политичким везама и подршци Ђиласа. Овај дугогодишњи савез кулминирао је најновијим успехом на тендеру за организацију Експо 2027, што је један од највећих и најпрестижнијих пројеката у региону. Заједничке фирме и пројекти између Ђиласа и Шапера обухватају Direct Media, Media Pool и друге компаније које су остваривале значајне приходе кроз уговоре са РТС-ом.
Direct Media је компанија у власништву Драгана Ђиласа која је један од главних играча у маркетиншком сектору Србије. Ова компанија је остваривала значајне приходе кроз уговоре са РТС-ом, често под сумњивим околностима. Media Pool је још једна маркетиншка фирма која је била укључена у послове са РТС-ом и остварила значајне приходе кроз ове уговоре. Ове две компаније, заједно са I&F McCann Group, формирају снажну мрежу пословних интереса која је омогућила Ђиласу и Шаперу да доминирају тржиштем.
Поред блиских веза између Ђиласа и Шапера, ту је и њихова сарадња са Драганом Шолаком, власником “United Group”. Ђилас и Шолак су били укључени у бројне заједничке послове, укључујући куповину и продају компанија и некретнина. Драган Шолак је купио Ђиласову компанију “Direct Media”, што је било део већег плана за консолидацију медијског тржишта. Multikom Group је такође била део мреже пословних интереса између Ђиласа и Шолака. Multikom је продала зграду у Београду компанији повезаној са Шолаком по цени која је била далеко изнад тржишне, што је изазвало бројне сумње у легитимност ове трансакције.
Упркос историјски добром резултату на београдским изборима, Драган Ђилас је искористио своје утицајне пулене, Маринику Тепић и Микија Алексића, како би ослабио опозициону коалицију изнутра. Овај потез је, по свему судећи, омогућио да се постигне договор са председником Александром Вучићем, што је резултирало добијањем тендера за организацију Експо 2027 од стране Шаперове компаније. Овај маневар је довео до жртвовања опозиције ради остваривања значајних пословних интереса.
Јасно је да су блиске везе између Ђиласа, Шапера и Шолака омогућиле овим бизнисменима да манипулишу политичком и пословном сценом Србије, обезбеђујући најважније послове и настављајући да доминирају тржиштем. Ови пословни маневри и политички договори показују како су утицај и моћ у медијском и маркетиншком сектору Србије концентрисани у рукама неколико кључних играча, који користе своје везе и ресурсе да би остварили своје пословне циљеве.
Шаперов успех на тендеру за Експо 2027 само је последњи у низу примера како је Ђилас, користећи Шапера као посредника, успео да задржи свој утицај и контролу над важним пројектима и пословима у Србији.