ФИРМА „БГ Мибрас“ ухапшеног Шапчанина Мирослава Богићевића, регистрована 5. априла 2012. године са оснивачим капиталом од само 200 динара и са два запослена, кредит од 1,9 милиона евра добила је у Привредној банци Београд (ПББ) без икакве провере, после седам месеци!? Како „Новости“ сазнају у истрази, ово је само једна од многих фирми власника „Фармакома“, које су под привилегованим условима добијале позајмице од ове банке, неке и одмах по регистровању у Агенцији за привредне регистре, врло често и на сам дан оснивања предузећа.
„Матрица“ како се крало од државе била је до танчина разрађена. Све се одвијало уз благослов појединаца из власти, али и политичара, јер су махом ојађене банке које су у власништву државе. Све малверзације најбоље се виде на примеру ПББ, где се Богићевићев Концерн „Фармаком МБ“ појављује као јемац за враћање кредита разним фирмама, које је, у највећем броју случајева, он основао. Привредна банка Београд одобравала је кредите фирмама Мирослава Богићевића одмах по оснивању, а кредитне захтеве Миодраг Салаи, који је био и први човек и председник Кредитног одобра ПББ, обрађивао је и одобравао по хитном поступку.
Зајмове је Богићевић добијао иако је грцао у губицима, а већини предузећа из Концерна банкрот је куцао на врата. Наравно да новац није враћао. У року од три месеца Богићевићев Концерн се код ПББ задужио за фантастичних 53 милиона евра. Тако је и фирма „Порфито трејд“ основана 7. децембра, 2012. са само једним запосленим. Зајам од 1,88 милиона евра легао је на рачун овог предузећа пет дана касније, а новац је убрзо прослеђен „“Фармакому“.
– Фирма „Михмил“ настала је 21. децембра 2012. године са једним запосленим и оснивачким капиталом од 50.000 динара. Кредит је добила 26. децембра исте године – наводе у истрази. – ПББ је тако Богићевићевим фирмама које су основане углавном у децембру 2012. и јанауру 2013. године дала више од 10 милиона евра и 190 милиона динара. Овакве фирме искључиво су и осниване како би се очерупала банка.
Богићевић, према неким подацима, најзадуженији је српски бизнисмен. У овом тренутку његове фирме дугују држави, банкама и грађанима најмање 550 милиона евра. Богићевићево хапшење због малверзација са узимањем кредита у Привредној банци Београд само је почетак одмотавања клупка криминалних радњи овог српског тајкуна.
Полиција је, засад, против Богићевића, његове финансијске директорке Оливере Ђорђевић, али и Миодрага Салаија, председника Кредитног одбора ПББ, и још четворо чланова тог одбора, поднела кривичну пријаву Тужилаштву за организовани криминал. Терете се за малверзације са зајмовима „тешке“ 15.140.000 евра и 60.000.000 динара. Ускоро се очекују и нове пријаве.
ПРИТВОР
МИРОСЛАВ Богићевић ухапшен је у понедељак, а у среду је изведен код заменика тужиоца, где је, као и осталих шесторо осумњичених, одбио да изнесе одбрану, јер су њихови изабрани адвокати у штрајку, због чега нису желели да присуствују саслушању. Након тога је судија за претходни поступак донео решење којим му је одређен притвор до 30 дана.
БИСНИС ИЗ СТАНА
* Фирма „Аматор“ је настала 18. јануара 2013, са само једним запосленим, у једном шабачком стану.
* Кредит је овом предузећу легао истог дана када је и основано!
* Слично је било и са фирмом „Фермин“ која је добила зајам недељу дана од основања.
З. УСКОКОВИЋ – С. МОРАВЧЕВИЋ, Новости
mi smo k*** od drzave, ovaj i ostali slicni njemu kradu, otimaju raznoraznim mahinacijama godinama, decenijama a tuzilastvo, sudstvo, policija cute, nisu imali informmacija, jel da!
hej, hej…nemojte da drvite patkicu….recite vi lepo nasem narodu koliko ce novaca kostati i koliko novaca treba da plati svaki gradjanin Srbije, za ovaj vas lopovsag……
KAO I BUS PLUS I MNOG DRUGI KOJI SADA IMAJU SVE A NAROD NISTA
Da li je vec pusten?
jos nije al uskoro tok otvore neku drugu aferu:P
JABI GANAGRADIO ZBOSVOJESPOSOBNOSTI STO TAKO LAKO MOGO DOTJIDO NOVCA A ONEKOJI SUMUOMOGUTJILI OSUDIONA DOZSIVOTNUROBIJU I ODUZIMANJE IMOVINE.
Krao onaj , krao ovaj ……. da li ce neko vratiti to sto je ukrao , oce „preko kapije „
Zasto se nepohapse politicari koji su ga pustali da krade i daje njima procenat.