Исланд је, за сада, једина земља која се својим снагама извукла из велике економске кризе и постала просперитетна, а национализација банака био је један од кључних корака. Концепт слободног тржишта урушио се управо на Исланду, а економисти се слажу да је “економски социјализам” извукао земљу из кризе. Када су то после ИИ светског рата радили Тито и другари, те национализације, западне демократе су то називале комунизам, али нема везе – како год га звали, мора држава да помогне грађанима, а не партијским друговима (у случају Тита, Руса и осталих злих комуниста) и злим либералним капиталистима (у случају демократског Запада).
Исланђани на референдуму “одували” ЕУ и сада просперирају
Још 2007. исландска економија изгледала је сасвим солидно са БДП-ом 35 одсто већим него 2002. и незапосленошћу од свега 2,3 одсто. Укупни спољни дуг био је 27 одсто бруто домаћег производа. Онда је светска економија 2008. доживела колапс и кредитни слом, па је Исланд остао без извора из којих би набављао новац за санирање дугова.
За само неколико месеци домаћа валута – круна – пала је за 35 одсто, а три водеће банке стављене су под присилно управљање. Убрзо су се и банке урушиле, а од Исланђана је захтевано да надокнаде штету Британцима и Холађанима, који су у њима имали око четири милијарде евра.
У једном дану готово десет одсто становништва остало је без посла, али Исланд ни тада није тражио међународну помоћ. Исланђани су, на изненађење Европе, одбили да плате дугове које нису направили (милијарде које су захтевали Британци и Холанђани), па су сменили владу и гувернера Централне банке.
Приватизоване банке које су створиле дугове враћене су у државно власништво и то је био кључан потез! Уз то, појачан је извоз, посебно у области риболова, порађено је на туризму и производњи алуминијума. Круна је девалвирала па је Исланд убрзо постао занимљив улагачима. Покренут је туризам, а помогли су и рибари.
Да се тешка економска ситуација више не би поновила, Исланђани су унијели промјене у Устав тако да у реформама судјелују обични грађани, који не смију бити чланови странака и морају имати препоруку других грађана.
Исландски политичари покушала су да уведе земљу у Европску унију, али становници су то категорички одбили на референдуму.
Срна, Вестионлине
najpametniji!!! ugledajmo se na Island.
da je srece da idemo i mi na referendum i zaokruzimo NE evropi da se vrati sve sto je privatizovano u drzavno pa da se pocne sa radom cela bi SRBIJA radila ali vucic hoce posto poto u evropu VUCICU NAROD NECE EVROPU HOCEMO REFERENDUM