Хроника

Како је Јоргованка Табаковић за годину дана скрљала 450 милиона евра народних пара!

Народна банка Србије допринеће фискалној консолидацији ниском инфлацијом и стабилним курсом, али не и директном уплатом новца у буџет Србије. Уместо планиране три милијарде динара министарство финансија ће на ставци прихода од централне банке прокњижити нулу. Разлог је губитак у самој каси НБС од 43,6 милијарди динара током 2013.

Иако је овај губитак познат још од јула, када је обнародован извештај о пословању, тек скупштинска расправа о ребалансу буџета га је актуелизовала. Разлоге за минус у каси, НБС је у једном дану бранила са два саопштења, али са сличним аргументима.

– Подсећамо да НБС има законску обавезу да обезбеђује монетарну и финансијску стабилност у земљи, што је у 2013. години успешно и остварено. Због општих економских околности цена постизања тих резултата била је већа. Стабилност курса, цена, укупног финансијског система и макроекономског окружења од изузетног је значаја. За сваког грађанина који плаћа рату у еврима, предузеће које враћа кредит, инвеститора који планира да улаже и међународне финансијске институције с којима склапамо аранжмане и чије перцепције утичу на наш рејтинг на глобалном економском плану. Због тога сматрамо да је цена те стабилности потпуно оправдана, нарочито јер не кошта наше грађане, који би, да је та стабилност изостала, трпели велике трошкове – наводе у НБС.

Економиста Љубомир Маџар каже да губитак централне монетарне институције представља цену вођења монетарне политике.

– НБС повлачи вишак динара с тржишта како не би правили притисак на инфлацију, а то кошта. Банке своје вишкове динара пласирају у вредносне папире НБС, чиме је кредитирају, али НБС за узврат мора да им плати пристојну камату. Речју, репо операције коштају, јер су начин да се кочи инфлација. НБС је могла да то не ради, али сада инфлација не би била тако ниска, сматра Маџар.

НБС даље наводи да су они, у условима опште економске несигурности на светском нивоу и изостанка мера фискалне консолидације у земљи, успели не само да очувају него и да повећају девизне резерве, резерве у злату, плате порез на добит правних лица (за недобитне организације), очувају стабилан курс и инфлацију сведу на историјски минимум.

– Девизне резерве увећане су за 180 милиона евра, купљена је тона злата, стабилан курс и најнижа инфлација у последњих 50 година биланс су пословања НБС у 2013. години. Финансијски резултат који је НБС забележила у 2013. последица је курсних и ценовних разлика, што је углавном и засад обрачунски. То је резултат односа евро-долар, пада приноса на сигурне хартије од вредности на светском тржишту и пада цене злата, објашњавају у централној банци.

Такође, наводе да је и спречавање малверзација и зараде појединих интересних група на променама курса (што је био случај пре 2012. године) био један од њихових приоритета, као и обезбеђивање стабилности цена, како не би дозволили да се понови ситуација коју су затекли по доласку у НБС, а то је рекордна инфлација у Европи и потрошених 1,35 милијарди евра девизних резерви.

– Наш финансијски резултат, који ће бити покривен из наших техничких резерви, ни на који начин не представља оптерећење за пореске обвезнике у Србији. Међутим, нагле промене курса и висока инфлација нешто су што би сваки грађанин Србије осетио на свом стандарду и кућном буџету. Због тога смо уверени да досадашњи резултати оправдавају трошкове, јер да они нису остварени, издатке би имали привреда, становништво и држава.

– Подсећамо и да до августа 2012. НБС влади није уплатила ниједан динар камате на буџетска средства, иако је била обавезна да то чини месечно‎, да је раст цена износио преко 12 одсто, а да је курс, уз енормно трошење девизних резерви, осцилирао тако да ни привреда ни становништво нису могли да предвиде колики ће им бити приходи, односно расходи следећег месеца.

И шире посматрано, централне банке се у 2013. суочавају с губицима по основу пада приноса на сигурне хартије од вредности и цене злата. На те утицаје нису имуне ни „јаке банке”. Централна банка Швајцарске је у 2013. забележила нето губитак од 9,1 милијарду франака (10,4 милијарде долара). Швајцарска централна банка је због губитака обуставила исплату дивиденди, као и уплате у државни буџет и буџете кантона. Њен губитак проузрокован је падом вредности златних резерви – злато је 2013. појефтинило 30 одсто.
Нетачне су тврдње да је једини пут када је НБС имала губитак била 2013. година. Остварени резултати од 2006. до сада показују да је губитак забележен и 2006. и 2007. године. Међутим, знатна разлика је у томе ко је тада стварно зарадио ‎на променама курса и у трговини хартијама од вредности.

 
Ј. Рабреновић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Jorgovanka Tabaković21. фебруар 2012. ·
    Најгоре је за државу када власт постане равнодушна према животу грађана, а доказ за то је извештај Државне ревизорске институције. Цифре злоупотреба и незаконито евидентираних или потрошених пара мере се билионима. SA NJENOG FB PROFILA…RECI SU SUVISNE….

  2. Picousti,Nesa Slina,Diploma,Pornicarka,mali Diktator Vulin i svi ostali neka se teraju sa vama u tri lepe pizde materine zbog vas sada trpimo ovo ako jebi ovaj narod ludi samo kometarise godinama a niko ne sme da pisne jos cekajte oni ce jos da ovo rade al dok ne padnemo mrtvi od gladi i bolesti ko zna kakvih sto naleti sa strane…

  3. „1“ Dragi prijatelju(ice), ovu poruku sam primio, procitao i u istom obliku prosledio tebi. Od pocetka -„1“ do kraja – „2“:
    Parada prkosa.
    Ako mrak za tebe nije opcija, pojavi se u setnji sa svojim poznanici(a)ma svakog petka oko 19h, na desetak minuta, negde izmedju Terazija i Kalemegdana. Gde god. Samo se pojavi. Budi prisutan(/na).
    Nisam stranacki pijun.
    Nisam predstavnik udruzenja gradjana.
    Covek sam koji shvata da ovako vise ne moze. Da se nesto mora promeniti.
    Mnogi ce se plasiti da se pojave zbog gubitka funkcije. Ipak, verujem da ce biti i onih koji prkose zlu. Bar na 5 minuta. Petkom. Oko 19h. Izmedju Terazija i Kalemegdana.
    I tako svakog petka. U mirnoj setnji. Prkosnoj. Dok oVA tama ne postane proslost. Bitno je da podelis ovo svima koji nisu slepi kod ociju. Sms, whatsapp, viber, kako god. Vidimo se!
    „Mozes neke ljude obmanjivati sve vreme, sve ljude neko vreme, ali ne mozes obmanjivati sve ljude sve vreme.“ „2“

  4. Lepo ,lako,skolovana,strucna za novce.Pitanje je ,“Ciji su nasi novci?Nasi!“Jos vaznije:“Gde su ,da li su u „zivotu“?Njvaznije“kada ce ih vratiti“?Prica se da se sprema za odlazak u diplomatiju,tamo ide ,ne zato sto je diplomata,nego zato sto se razume u novce.Priprema se zena,izgleda.Da li j bila toliko pametna da ih ,odmah ,ovde ,konvertuje u valutu zemlje u koju ,mozda,ide?Tada se najmanje gubi na kursu.Nadam se da se nije ,i da je njeni nece zrtvovati i poslati u Afriku ,u podrucje gde caruje virus Ebola.Jer,tamo je opasno i cena jevelika,taman ono sto „fali“u trezoru NBS.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!