На Твитер налозима најмоћнијих и најбогатијих људи Америке осванула је чудна порука: неко је у њихово име позивао људе да им пошаљу биткоине, а након тога би им се вратио дупли новац. Наравно, у питању је био хакерски напад какав одавно није забележен.
Жртве напада били су Џо Бајден, Барак Обама, Кање Вест, Илон Маск, Бил Гејтс… Први талас напада циљао је Твитер налоге истакнутих лидера компанија које се баве криптовалутама, пише “Њујорк тајмс”. Али убрзо се листа жртава проширила.
Твитер је брзо уклонио многе поруке, али у неким случајевима су слични твитови поново послати са истих налога, што указује колико је Твитер био немоц́ан да поврати контролу.
Истрага Твитера о нападу открила је да су компромитовани рачуни неколико запослених који су имали приступ унутрашњим системима. Нападачи су затим користили унутрашњи систем Твитера да би твитовали са профила познатих особа као што је Бајден.
„Проверавано које су друге злонамерне активности које су урађене и информације којима су могли да приступе“, додао је портпарол Твиттера.
„Предузели смо значајне кораке да ограничимо приступ унутрашњим системима и алатима док истрага траје”, додао је.
И шеф Твитера Џек Дорси рекао је да је ово био један од најтежих дана за Твитер.
Хакери нису искористили упад како би напали неку важну институцију или инфраструктуру – уместо тога само су тражили Биткоин. Али напад је забринуо стручњаке, јер су хакери лако могли да узрокују много вец́у штету.
Мало је доказа о томе ко је извео напад. Рецимо, земља која је “дежурни кривац”, Северна Кореја, често је у хакерским нападима користила биткоин. Али карактеристике напада на Твитер – који је био “ефикасан, али и аматерски” по речима једног високог америчког обавештајног службеника – навела је америчке обавештајне агенције на процену да је ово највероватније дело појединца хакера, а не државе.
Да је то била Русија, Кина, Северна Кореја или Иран, рекао је званичник, који није желео да буде именован, вероватно би напад искористили да изазову хаварију на берзи, или можда напишу политичке изјаве у име Баједна или других политичара.
Званичници су такође приметили да није хакован налог једног од најмоц́нијих корисника Твитера: председника Трампа. Трампов налог налази се под посебном врстом закључавања након прошлих инцидената, напоменуо је званичник.
Хакери су такође направили неке “почетничке грешке”, рекао је Алекс Стамос, некадашњи шеф безбедности у Фејсбуку. Пошто су нападачи послали идентичне поруке са компромитованих налога, било их је лако открити и избрисати. Одлука да се новац затражи путем Биткоина, додао је, показао је да нападачи највероватније нису могли или нису желели да перу новац. Битцоин је популарно средство за ову врсту преваре јер једном када жртва пошаље новац, начин рада Битцоина, без надлежне институције, чини немогуц́им поврат средстава.
Стручњаци за сајбер-безбедност рекли су да напад показује колико рањиве друштвене мреже остају за нападе.
“Ово показује колико је то стварни ризик пред изборе”, рекао је Стамос.
“Твитер је постао најважнија платформа када је у питању расправа међу политичким елитама и има стварне недостатке”, закључује.
Нова.рс