Kако би олакшали грађанима избор препарата за дезинфекцију који су протеклих недеља најтраженији на тржишту, Медицински факултет у Бањалуци дао је препоруку како да неке од њих направимо сами, али и која средства су најефикаснија у борби против вируса корона.
У врху листе, како се може видети, јесте етанол од 70 процената. Препарат се прави од деведесетшестопостотног етанола ( 96 процената) тако што се 73 милилитара тог етанола помеша са 27 милилитара прокуване или дестиловане воде. Препоручује се да вода буде хладна, јер ће у супротном при мешању испарити етанол и добићемо нижу концентрацију која неће бити ефикасна за дезинфекцију. Како истичу, на овај начин вирус се уништава у року од једног минута. Иако Светска здравствена организација даје препоруке да су марамице са 70 одсто алкохола најефикасније за дезинфекцију и руку и површина, овај факултет ипак препоручује коришћење обичних папирних убруса натопљених алкохолом од 70 процената. Убрусе треба чувати у кутијама које су непропусне. Стручњаци су изричити када је реч о ракији коју многи ових дана управо због недостатка алкохола у апотекама користе за дезинфекцију.
Напомињу да ракија није средство за дезинфекцију површина и руку, јер садржи свега 40 до 50 процената алкохола. Та концентрација, упозоравају, неће довести до убијања вируса.
Међутим, могу да послуже и неки од производа које већ имамо у кући.
– Детерџенти за судове или за веш, као и шампони за косу веома су ефикасни као средства за дезинфекцију површина, јер натријум-лаурил-сулфат овде остварује дезинфекцију, а он је састојак свих тих производа. Добри су за дезинфекцију порвшина. Када одстоје два до три минута, површине треба испрати водом – истичу стручњаци.
Европски центар за контролу и превенцију болести саопштио је да је натријум-хипохлорит (доместос и варикина су међу најпознатијим на тржишту), већ у концентрацији од 0,1 одсто ефикасан у уништавању вируса корона. Медицински факултет саветује да се ова течност може припремити у односу 1:50. Прецизније, то значи да се један милилитар, рецимо варикине, помеша са 50 милилитара воде и онда користи једном дневно за дезинфекцију. Ако се користи за чишћење ходника, степеништа доза се може повећати за 50 одсто. А то значи да се 30 милилитара варикине, помеша са 980 милилитара воде. Пре коришћења раствор треба добро измешати. Не треба посебно наглашавати да је потребан опрез при прављењу ове мешавине, јер натријум-хипохлорит током испаравања може да иритира дисајне путеве. Зато се препоручује хладна вода како би се смањило испаравање. Ковид 19 се на овај начин уништава у року од пет минута.
Многи су ових дана тражили асепсол у радњама. Међутим, чињеница јесте да је он најслабији од свих наведених препарата за уништавање овог вируса. За дезинфекцију руку и површина користи се раствор од 20 милилитара асепсола и 980 милилитара воде.
Осим тих средстава, струњаци овог факултета као дезифицијенсе за уништавање овог вируса помињу још и повидон јод од 10 процената, изопропанол, натријум-хлорид и формалдехид. Закључују да је истраживањем доказано да се сродни вируси, попут сарса, мерса, као и короне могу задржати на површинама као што су метал, стакло, пластика до девет дана. Међутим, могу се уништити на начине које стручњаци препоручују. Они су дали и стручне препоруке апотекама како да припремају и нека друга средстава за дезинфекцију која не могу да праве нестручне особе.
Опрезно са припремом препарата у кући
Мединцински факултет из Бањалуке упозарава на опрез приликом припреме ових препарата, што напомиње и редакција „Потрошача“. С обзиром на несташицу и повећану потребу за овим производима сматрали смо да су овакве информације и савети корисни, али читаоце позивамо да се придржавају мера заштите, да препарате припремају само одрасли и да се строго држе упутстава (и мера) које је дао Медицински факултет из Републике Српске.
Аутор: Јелица Антељ – Ивана Албуновић, Политика.рс