Економија

Како се Амазон развио из гараже

Београд — Прича Џефа Безоса, оснивача Амазона, још један је у низу примера невероватног успеха на Интернету. Његово богатство процењује се на 23 милијарде долара.

Џеф Безос рођен је као Џефри Престон Јоргенсен у Албукеркију. Њгови преци били су досељеници који су некада живели у Тексасу, где је кроз живот више генерација стечено 25.000 хектара на ранчу у Котули.

Деда по мајци био је познат као регионални директор америчке комисије за атомску енергију. Рано је отишао у пензију, а Џеф је заједно са њим на ранчу проводио већи део лета, где је већ као дете показао велике механичке способности, када је успео шрафцигером да растави колевку. 

Брак његових родитеља није дуго трајао, а када је Џеф имао само пет година, мајка му се поновно удала, овог пута за Мигела Безоса који је са Кубе емигрирао у Сједињене Америчке Државе, са свега 15 година. 

Тада се Џефова породица преселила у Хјустон, где је гаражу својих родитеља пренаменио у лабораторију за бројне научне пројекте. Породица се, међутим, није дуго задржала у Тексасу. Убрзо су се преселили на Флориду, где је Џеф похађао Мајами Палмето средњу школу, а између осталог и програм обуке за ученике заинтересоване за науку, на Универзитету на Флориди. 

Убрзо одлази на познати Универзитет Принстон где планира студије физике, али се ипак враћа својој љубави – рачунарима и 1986. године стиче диплому електротехнике и рачунарских наука. Дипломирао је као први у својој генерацији. 

После студија почиње да ради као информатичар на Вол стриту, прво у Фителу, потом у Банкерс трасту, а затим у компанији Д. Е. Шоу. Тамо је упознао своју супругу Мекензи, да би већ 1990. године био именован за потпредседника. 

Упркос успешној каријери у једном од највећих хеџ фондова, 1994. године Џеф Безос одлучује да да отказ, и оснива своју интернет компанију. 

Безос је наиме увидео да употреба Интернета има годишњи раст од 2.300 одсто, и управо је у тој чињеници видео будући пословни потенцијал. 

Размишљао је која би традиционална врста посла могла ефикасније и брже да се обавља “на мрежи”, а одговор је нашао управо у виду онлајн књижаре. 

Посао започиње у својој гаражи након исцрпног тестирања бета верзије Амазона, те 1995. године излазе на тржиште. Већ у првих месец дана, без икаквог рекламирања, Амазон је продавао књиге широм САД и у 45 страних држава, у вредности од 20.000 долара. 

Инвеститорима је у почетку рекао да компанија има 70 одсто шанси за неуспех, а већина њих били су чланови Џефове уже фамилије, који су до краја деценије били ”тешки“ неколико милијарди долара. 

Скептици су сумњали да ће онлајн књижара постићи ишта више од краткотрајног успеха, но Амазон се већ 1998. проширује на продају ЦД-ова, филмова, одеће, играчака и електронске опреме. 

Док су многе Интернет компаније пропале након првобитног бума, Амазон је од 510.000 долара промета 1995. године, дошао до 17 милијарди долара промета у 2011.

Глад за иновацијама
Безос 2004. године оснива компанију Блу ориџин чија је примарна делатност усавршавање летелице за лет у свемир, припремање човека на аутономан живот изван планете Земље, те истраживање непознатих свемирских пространстава. 

Нову, овоземаљску иновацију представља 2007. године – реч је о електронском читачу књига Киндл који помоћу бежичног интернета омогућава кориснику куповину, чување и читање стотина књига. До 2010. продаја Киндл уређаја и електронских књига достигла је бројку од 2,38 милијарди долара. 

Најновији пројекат овог иноватора је изградња сата вредног 42 милона долара. За локацију је изабран Тексас, тачније планина покрај једне од његових кућа. Посебност сата што ће емитовати посебне звуке за сваку годину која прође у следећих 10.000 година. Нешто слично као црквени сатови који откуцавају у подне, само што ће Безосов сат ”откуцавати“ једном годишње. 

Упитан зашто је покренуо овај пројекат, Безос је изјавио: ”Тај сат ће бити симбол дугорочног размишљања. Ако размишљамо дугорочно, можемо да остваримо оно што иначе не бисмо успели.“ 

Сат који гради имаће пет ”временских комора“ које ће се отварати и испуштати звук као кукавица на старинским сатовима. Прва комора ће се отварати сваке године, друга сваких 10 година итд, све до последње коморе која ће се отворити само једном након што прође 10.000 година. 

Безос се нада да ће по завршетку сат постати туристичка атракција. 

Џеф Безос отац је четверо деце.

Безосов рецепт за успех
1. Темељити своју стратегију на стварима које се неће променити. 

2. Опсесија купцима. 

3. Ми смо вољни да нас погрешно схватају кроз дужи временски период. 

4. Постоје две врсте компанија: оне који покушавају да наплате више и оне које желе да наплате мање. Ми ћемо бити она друга. 

5. Установите шта треба вашим корисницима, и радите уназад. 

6. Наша култура је мирна и пријатељска, али ако се појави притисак знаћемо да се носимо с њим. 

7. Ако желите да будете инвентивни, морате да будете спремни на падове. 

8. У старом свету сте користили 30 одсто свог времена за стварање великог сервиса и 70 одсто да бисте га промовисали. У новом свету ситуација је обрнута. 

9. Свако треба да зна да ради у позивном центру. 

10. Ово је тек први дан Интернета. Још увек морамо пуно тога да научимо.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!