Здравље

Како се прави мелем и биљна крема од лековитог биља

Рецепт како да направите лековити мелем и биљну крему код куће од лековитог биља које имате

Траварски рецепти и биљни мелеми који су лековити

Искуство са стварањем успешних лековитих биљних мелема се стицало тешком муком, пробом и покушајем креативних исцелитеља. Обично су народни видари и исцелитељи посматрали животиње и како се оне лече, и покушавали да их имитирају, што се некада завршавало и фатално, јер се испостављало да су неке траве које краве, свиње и овце пасу отровне за човека. Ипак, било је и успешних препознавања. Сетимо се само мацине траве, матичњака, медведјег грождја. Такодје, посматрали су знакове у природи и покушавали да у симболици листа, корена, цвета или плода неке биљке пронадју упутство и знамење за шта се нека биљка употребљава – на пример биљке видац, стежа, срчаник.

Од те праксе посматрања су настала и многа данас позната имена лековитог биља – столисник, гороцвет, салеп, коњски реп, и многи препарати и рецептуре. Треба напоменути да и поред велике маштовитости и проницљивости народних лекара, многе биљке својом симболиком и именом нису увек лечиле оно за шта се чинило да су намењене. Било је и потпуних застрањивања у експериментима. Посебно у том смислу мислимо на употребу животињских састојака, које су шамани, врачеви и вештице често стављали у лекове верујући да ће дух или својство дела животиње прећи на човека – змијина кожа, петлова крв, медведје канџе и тако редом. 

Онај лек који спасе пацијента или му помогне, и који се покаже успешан у већини случајева, такав какав је направљен, постаје стални домаћи лек и традиционална пракса. И тако непромењен траје деценијама или чак и вековима, преносећи се са колена на колено, ако се у медјувремену не заборави, јер га носилац рецептуре однесе у гроб.

Како се прави мелем код куће

Рецептура израде традиционалног биљног крема или мелема је једноставна, и у већини предела Балкана је слична, уз неке локалне специфичности и додатке. Махом су мелеме и биљне балзаме правили искуснији травари, који су знали како да сачувају активне састојке лековите биљке у препарату а да све вредно из биљке не сагоре у припеми. Како се прави мелем се преносио са генерације на генерацију.

 

Не треба заборавити да у прошлим вековима народни ум није знао ни за активне састојке, ни за активне принципе у биљкама, њихову концентрацију, дозираност, услове деловања, већ је све било сведено на посматрање спољашњих ефеката.

 

Основа и рецепт за прављења мелема је увек иста и може се приказати на следећи начин:

 

–          загреје се пола килограма до кило свињске масти док се не отопи и постане врело

–          (у приморју је уместо масти загревано маслиново уље или нека друга масноћа)

–          набере се свеже биље по избору, за повреду која се третира – две шаке биља и стави у маст

–          маст и биље се кува неких 10-ак минута стално мешајући и не на прејакој ватри

–          пред крај мешања додаје се парче лоја, комадић воска и мало борове смоле

–     на овом месту су од села до села и зависно од намене препарата, додавани и мед, креч, млевени камен, тамјан, богојављенска водица, пепео, сол, зачини, животињски састојци, итд)

–          све се добро промеша, и док је још течно процеди кроз платно или газу у посуде

–          остави се у посудама да се охлади и добије тврдју конзистенцију

 Често се у припреми мелема бајало или су се изговарале молитве које су требале да побољшају дејство мелема, али су то све празноверице и пагански обичаји који немају сврху. Једино молитва Творцу има сврху.

Рецепт како се прави мелем и неке биљке које препоручујемо за припрему мелема – једна главна биљка или мешавина биљака где главна биљка носи пола количине смеше:

– за ране које тешко зарастају, за дубоке ране, стално влажне ране – цвет невена (као додатак могу и хајдучка трава и русомача)

– за ране и повреде које треба да што пре зарасту и да се смањи ожиљак – хајдучка трава (+камилица + латице ружа)

– за опекотине – кантарион (+зова + лаванда)

– за црвени ветар, херпес, екцем, псоријазу – невен ( + камилица + жалфија)

– за чиреве, гнојне ране – боквица (+ кантарион + маслачак)

– за убоје, нагњечења – гавез (арника + рузмарин)

– за хемороиде – кантарион (камилица + босиљак)

Како се прави мелем и на шта обратити пажњу

Највећи проблем код традиционалних мелема су контаминација прљавштином, увек неуједначен квалитет, однос употребљених супстанци, често и мањак активних састојака, као и одрживост самог мелема кроз време. Тада није било фрижидера, нити су стари видари могли да додју до природних конзерванса какве данас фармација познаје. Хигијенски стандарди често у изради нису били високи и зато се код видара у жељи да сачувају трајност препарата користило превише природних конзерванса – меда, шећера, прополиса и воска, који су често својом концентрацијом умањивали ефекат самог мелема. Та пракса је и данас присутна код велике већине природних мелема који се праве по малим радионицама и код куће.

Такодје, у неким крајевима је било јако битно на који дан се бере лековито биље, да ли за Дјурдјевдан, Јовандан, Петровдан, да ли за пуна месеца или уштапа, како се бере биље и како се третира. Овај део се везује за псеудонаучну или магијску праксу народних исцелитеља, која се у научним истраживањима показала само делимично оправданом, јер је уочено да је народни видар понекад интуитивно погадјао датуме за брање биљака, дане када оне имају највише активних лековитих састојака у себи. Данас је то све уредјено биљарским распоредом брања, јер се зна када које биље има најбоља својства и највећу концентрацију активних материја у себи, или се сталним лабараторијским пробама испитује прави моменат за брање код плантажног узгоја биља у контролисаним условима.

И оно што је најважније, савремена наука је много научила о кожи и њеном функционисању, и о дејству витамина и активних састојака који помажу обнављање и регенерацију коже. Зато су сви наши биљни мелеми и лековити гелови Природа на Дар обогаћени и појачани пантенолом, алантоином, витаминима и другим благотворним састојцима природног порекла, не би ли дејство мелема било максимално.

Верујемо да смо створили биљне креме, мелеме, балсаме и гелове снажнијег и благотворнијег дејства од оригинала. Уверите се и сами у нашу тврдњу, пробајте наше препарате.

Природа на дар

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Zagađenu Zemlju možemo očistiti Zeolitom a ne deterdžentom i krečom a ne hlorom, jer zemlja treba opet da rađa zdrave plodove !!!

    Zeolit, kao i kreč su prirodni, jeftini i normalni antiseptici, koje je priroda i stvorila za tu namenu.
    pozdrav

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!