Новац који од страних влада долази да би се подмићивали властодршци у Србији пере се преко разгранате мреже различитих банака и штедних института. У њој се налази и готово непозната Оппортунитy банка а.д. из Новог Сада коју су заједнички основали ЕБРД и УСАИД, а која своје службенике отпушта чим открију нерегуларности које указују на прање пара. „Оппортунитy” на енглеском значи „прилика”, у овом случају прилика за корумпиране политичаре Србије.
Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) у Србији радо улаже у банкарски сектор. Ова банка, са седиштем у Лондону, позната је по томе што свој огромни капитал, добијен од земаља спонзора, троши на подмићивање политичке елите у земљама у којима инвестира. Према истраживању саме банке из 2007. године, корупција у земљама њеног деловања је порасла у односу на стање пре њеног доласка .
После потпуно непотребне докапитализације Комерцијалне банке у висини од 120 милиона евра у 2009. години, ЕБРД је постала највећи појединачни акционар ове српске банке. Контролишући МК Групу Миодрага Костића, којој је дала повољне кредите од више десетина милиона евра, ЕБРД контролише још једну домаћу банку – АИК Банку из Ниша, чији је већински власник од недавно и званично „Суноку”, предузеће из поменуте групе.
Преко кредита у висини од 100 милиона евра у 2010. години је ЕБРД преузела контролу и над Војвођанском банком. Ова мултинационална хидра је са 30 милиона евра помогла ПроЦредит банку у Србији, а преко Интеза банке је пласирала 15 милиона евра кредита малим и средњим предузећима.
С обзиром да су поменуте банке због своје величине под лупом јавности, преко њих теже иде оно што је примарно у деловању ЕБРД-а – подмићивање властодржаца. За тако нешто, бар на локалном нивоу, користе се мање банке које јавност једва и да познаје.
Једна од таквих банака је Оппортунитy банка Србија (ОБС) из Новог Сада. За ову банку једва да је ко и у свету чуо. По последњим, нама доступним информацијама, ова страна организација је имала представништва у 28 земаља, 2,8 милиона клијената, око 17.000 запослених и портфолио у вредности од само 305,3 милиона долара. Ради се о малој финансијској организацији и на светском ниво која, међутим, располаже веома разгранатом мрежом филијала. Како са капиталом од нешто преко 300 милиона долара она издржава филијале у скоро тридесет земаља? Само у Србији ОБС је заступљена у 14 градова и општина, рачунајући ту и Прешево?!
ОБС припада мрежи “Оппортунитy Интернатионал” (ОИ), невладиној организацији (дакле, не банци) коју је 1971. основао банкар Ал Витекер. По другом извору, оснивач је Аустралијанац Дејвид Басау који се Витекеровој организацији прикључио 1977. године. Најважнији део овог конгломерата је “Оппортунитy Интернатионал Немачка” (ОИН), задужбина формирана 1996. са седиштем у Келну, која по сопственим признањима има хришћанску, односно католичку подлогу. Главни задужбинар и оснивач ОИН-а је Карл Шок, немачки привредник о коме нема никаквих података, чак ни на интернет презентацији ОИН-а.
Добијањем лиценце од стране НБС-а крајем априла 2007. године, Оппортунитy штедионица а.д. Нови Сад почела је у Србији да послује као банка . Према Закону о банкама, она је из статуса штедионице прешла у статус банке, уз докапитализацију од 5 милиона евра. Акционари Оппортунитy банке а.д. Нови Сад су: Оппортунитy Трансформатион Инвестментс, Инц. 63,51 одсто, ЕБРД 19,11 одсто, ФМО (Недерландсе Финанциерингс-Маатсцхаппиј воор Оонтwиккелингсланден Н.В) 12,74 одсто и Оикоцредит Ецуменицал Девелопмент Цооперативе 4,64 одсто.
Не треба сметнути са ума да је Оппортунитy штедионица 2002. године основана уз помоћ УСАИД-а, америчке организације која се финансира директно из тамошњег владиног буџета. Како једна невладина организација сарађује са владином организацијом, и још за свој рад користи буџетска средства?
ОИ званично не објављује податке колико је нових радних места отворено захваљујући њиховим кредитима у земљама деловања. За разлику од централе, ОБС се хвали тим бројкама, па по њој је још Оппортунитy штедионица до 2006. помогла отварање 3.380 нових радних места и одржање 27.000 постојећих. Недостатак информација о успеху ОИ правда тиме да је немогуће израчунати стварни број новоотворених радних места у сектору мале привреде, док је то, очигледно, у Србији могуће?!
Да је управо ОБС једна од банака преко које ЕБРД и УСАИД перу паре које касније завршавају на рачунима подмитљивих властодржаца, сведочи и случај Ибоље Тотовић из Бајше, општина Бачка Топола.
Ова професорка немачког језика радила је шест и по година у филијали ОБС-а у Суботици. Ибоља је својевремено била ушла у траг махинацијама са кредитима, откривши да је један број клијената приложио неисправну, тачније фалсификовану документацију. Случај је пријавила руководству, али уместо да буде награђена она 2009. године бива ухапшена под оптужницом да је управо она крива за доделу спорних кредита. Против људи који су неоправдано добили кредите ОБС званично никада ништа није предузео.
“Банка је покушала мене да натера да сама дам отказ и преузмем одговорност за те кредите. Ја нисам чак ни радила на месту где сам могла самостално да доносим одлуке у вези са кредитима”, прича Ибоља порталу телепромптер.рс.
У међувремену је Ибоља Тотовић, после 28 дана проведених у притвору, правоснажно ослобођена оптужби и враћена на посао, али је ОБС опет отпушта, овог пута као технолошки вишак. Очигледна је намера руководилаца ове банке да уклоне сваког ко се интересује за оправданост доделе неког кредита.
Давање кредита несолвентним клијентима једна је од најлакших и најчешће коришћених метода прања пара. Неки од клијената пристају да то обаве уз малу провизију, док има и оних који уопште ни не знају да су добили кредит – њихови подаци се једноставно злоупотребе.
Исто као и ЕБРД и УСАИД је добро познат по корупцији. УСАИД (на енглеском: Унитед Статес Агенцy фор Интернатионал Девелопмент – Агенција Сједињених Држава за међународни развој) је агенција федералне владе САД основана 1961. године од председника Џона Ф. Кенедија са циљем да служи интересима америчке спољне политике. У том смислу постоји блиска сарадња између УСАИД и ЦИА (Централ Интеллигенце Агенцy – Централна обавештајна агенција), а тврди се и да агенти ове агенције раде под плаштом службеника УСАИД-а.
Ова организација америчке владе новац, углавном, пере преко пројеката такозване помоћи невладином сектору. Од 2001. је УСАИД по сопственим извештајима у Србију инвестирао око 700 милиона долара! Међу актуелним корисницима донација су Грађанске иницијативе, Достигнућа младих Србије, Медијска коалиција, Регионална развојна агенција Санџака и фондација Траг, али и Скупштина Србије, чију интернет презентацију плаћа ова организација!
Да би још боље прикрио трагове коме колико новца иде, УСАИД је од краја 2013. прешао на директно финансирање корисника. Сигурно је и поштење госпође Тотовић допринело овој одлуци, јер у свакој банци преко које је УСАИД раније прао новац, постоје и поштени службеници.
А 1.
Оснивачи Оппортунитy банке Србија (ОБС) 2007. године били су…
Оппортунитy Трансформатион Инвестментс (ОТИ) је корпорација основана у јуну 2000. године. Њен примарни циљ је држање оснивачких улога у иностраним инвестицијама Оппортунитy Интернатионал. Године 2002, ОТИ уз подршку УСАИД-а основао је Оппортунитy штедионицу у Новом Саду ради обезбеђивања финансијских услуга микро и малим предузетницима у Србији.
Европска банка за обнову и развој основана је 1991. године, у циљу развоја приватног сектора у земљама источне и централне Европе са изразитим транзиционим економијама.
Нетхерландс Девелопмент Финанце Цомпанy (ФМО) је институција која даје подршку развоју приватног сектора и тржишних економија у земљама Азије, Африке, Латинске Америке, централне и источне Европе. Пословање спроводи одобравањем кредита, активним учешћима, гаранцијама и осталим облицима инвестиција. Циљ је подршка економском развоју земаља у овим регионима јачањем приватног сектора и предузетништва.
Оикоцредит је једна од микрофинансијских институција на глобалном нивоу која подржава развојне пројекте. Подржавајући инвеститоре промовише развој, улагања и спровођење социјалних пројеката, а одобравањем кредита помаже развој пољопривреде, трговине, услуга и производње.
Директор ОБС-а је Владимир Вукотић. Прикључио се Оппортунитy Интернатионал-у 1999. у Црној Гори. Учествовао је у оснивању Оппортунитy Штедионице у Србији као менаџер развоја, помагао је приликом запошљавања и обуке комплетног особља, развоја производа, односа са јавношћу и код свакодневног управљања Кредитним одељењем.
Као члан Извршног одбора био је одговоран за све активности у домену пословног развоја, укључујући развој мреже филијала. Дипломирао је на Економском факултету у Новом Саду и стекао Диплому за финансијске услуге на Цхартеред Институте оф Банкерс у Шкотској.
Остали чланови Извршног одбора су: Маријана Новаковић, Зорица Седлар и Миодраг Џоџо. Са 206 запослених банка је у 2013. остварила добитак од 66.934.000 уз укупни акумулирани губитак из претходних година од 349.794.000 динара.
Игор Милановић, Таблоид
Dole izdajnici!
Ko
MA DICI U VAZDUH
MA DICI U VAZDUH SA SVE KLIJENTIMA I ZAPOSLENIMA