ТРЕНД да нам европски парламентарци у писмима држе лекције и оптужују власт за недостатак демократије настављен је и ове недеље, када је десет европосланика “пресавило табак” указујући комесару за проширење Оливеру Вархељију на “критичну политичку ситуацију са којом се Србија тренутно суочава”.
Министар одбране и лидер Покрета социјалиста Александар Вулин напомиње да “у Србији датум избора и изборне радње одређује закон, а не договор између партија”.
– Госпођу Фајон ни у Словенији ни у ЕУ нико ништа не пита и Србија није место за лечење комплекса – казао је Вулин, за “Новости”.
Аналитичар Драгомир Анђелковић каже, за “Новости”, да је Европски, као и сваки други парламент, склоп различитих политичких опција:
– Треба имати у виду да све наше странке имају везе са партијама истих опредељења и партнерским организацијама и са њима сарађују. Тако је свака акција ЕП заправо продужетак деловања странака у унутрашњој политици. ЕП нема превелики утицај и ставови посланика често не одражавају позицију Европске уније. Одлуке се у Бриселу доносе пред Европским саветом.
Европарламентарци се жале и на процес посматрача избора, наводећи да “ниједан посматрач из ЕП не може да га надгледа, а ОЕБС шаље само ограничену мисију”. Пре два дана представници Републичке изборне комисије су одржали састанак са делегацијом ОЕБС-а, а амбасадорка Специјалне мисије за процену избора Урсула Јозефа Гацек навела је да ће они пратити активности у вези са регистрацијом бирача, проглашењем изборих листа, медијима, као и мере за спречавање ширења вируса корона. Такође, РИК је позвао све стране посматраче који желе да прате процес да поднесу захтев.
Замерају власти да се није консултовала са опозицијом око дана гласања
Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић рекла је да је писмо послао 241 посланик социјалдемократа и позвала премијерку Ану Брнабић да га јавно прочита. Међународни секретар Покрета слободних грађана Натан Албахари, чија партија иде у изборну трку, је разговарао са Фајоновом и изаслаником ЕП за Србију Владимиром Билчиком, којима је поручио да “након избора почиње процес праћења рада Скупштине од стране ЕП, па је кључно да права опозиција буде међу посланицима, како би постојали узбуњивачи који ће пријављивати нерегуларности”.
Иначе, пре десетак дана писмо о кршењу демократије и изборних услова послали су и посланици либерала.
Новости.рс
u nasoj avliji ne kukaju za demonkratijom, nje kolko oces, nego vicu uskrati je toj ustasiji, jebo im ker majci.