Поздрављам активан допринос Србије регионалној сарадњи и конкретне идеје које воде даљој интеграцији трговине, укључујући и предлог да се то оствари кроз царинску унију, рекао је комесар ЕУ за проширење и политику суседства Јоханес Хан.
Поводом намере српског премијера Александра Вучића да на самиту лидера балканске шесторке који се данас одржава у Сарајеву представи и план о формирању царинске уније на овим просторима, Хан, који ће учествовати на скупу, истиче за “Политику” да нема сумње да ће виши степен економске интеграције учинити западни Балкан атрактивнијим и конкурентнијим.
Комесар за проширење сматра да би државе овог дела Европе, који је на путу ка чланству у ЕУ, требало да ускладе свој трговински систем и уклоне све интерне баријере како би се побољшали кретање капитала и радне снаге, трговина робом и услугама, што су основне четири слободе заједничког тржишта.
– Све ће то привући више страних директних инвестиција и довести до већег економског раста и отварања нових радних места. Зато Европска унија подржава прогресивно успостављање заједничког тржишта у земљама региона, на основу правила и принципа ЕУ, који укључује и царине, што су све кораци који воде оснивању царинске уније на Балкану – каже Хан који је уверен да ће на следећем самиту балканске шесторке који ће се одржати на лето у Трсту, све земље региона успети да се договоре о конкретнима корацима како да се изгради снажно и конкурентно тржиште западног Балкана.
На питање шта очекује од сарајевског скупа Хан подсећа да је прошле недеље Европски савет поново потврдио своју “недвосмислену подршку европској перспективи западног Балкана”.
– Шефови држава и влада ЕУ остају привржени и ангажовани на свим нивоима у напорима да се подржи западни Балкан у спровођењу европски оријентисаних реформи и пројеката – поручио је Хан.
– Али у време када постоји опасан изазов због појачане националистичке реторике, западни Балкан мора више него икада да појача регионалну сарадњу. Очекујем да ће премијери на скупу у Сарајеву заједно седети и разговарати о изазовима и могућностима како да се продуби сарадња у региону, која би била у корист њихових грађана. Такође очекујем од њих да преузму власништво над овим процесом који је важан за западни Балкан, чији је циљ да буде део породице ЕУ – рекао је он.
Танјуг