Легенди српског ваздухопловства откривена је биста, али се поткрала недопустива грешка
У суботу је највећем српском авијатичару 20. века Тадији Тадеушу Сондермајеру откривена биста и на њу су положили венце градоначелник Синиша Мали, директор Ер Србије Дане Кондић и директорка Директората цивилног ваздухопловства Мирјана Чизмаров, а представник Српске православне цркве ју је освештао.
И све би то имало леп епилог, да они који су били задужени за израду ове бисте нису, како су многи на друштвеним мрежама приметили, погрешили слово у имену оца овог авијатичара.
“СЗ” уместо “Ш”.
Иако је Тадеуш пољско име, које се у оригиналу пише Тадеусз, при транскрипцији у ћирилицу – ово изгледа врло несрећно и при том је недопустиво и коси се са основним Вуковим правилом.
Из Удружења линијских пилота су реаговали поводом ове грешке на споменику:
– У вези са натписом на споменику Тадије Сондермајера и исписом његовог имена обавештавамо вас да је предметни испис добио одобрење Комисије за називе тргова и улица при Скупштини града којој смо се обратили пре подизања споменика и о истом је Комисија донела писану одлуку. Предлог текста одобриле су све надлежне институције, укључујући и Завод за споменике. Такође ни породица покојног Тадије Сондермајера није имала примедбу. Тадија Сондермајер је био пољског порекла по оцу и његово име се на пољском тако и пише („Тадуесз“), а у време када је Сондермајер живео и радио најнормалније је било да се транскрипција врши директно у ћирилицу – навели су они.
Иначе, ово није једина “грешка” у чијој близини се нашао Синиша Мали. Када је град Београд поклонио Љубљани бисту Вука Караџића, у присуству градоначелника откривен је споменик на ком је презиме овог филолога погрешно написано – Карађић.
Тадија Тадеуш Сондермајер (1892. – 1967.) је био српски и југословенски авијатичар, војни и цивилни пилот, истраживач авантуриста, први школован ваздухопловни инжењер, популаризатор авијације, полиглота и друштвени активиста.
Као 35-годишњи пилот заједно са војним пилотом поручником Леонидом Бајдаком обавио је успешан етапни лет једномоторним тандем двоседом авионом Потез 25, од Париза до Бомбаја, и назад, до Београда, од 20. априла до 2. маја 1927. године, прелетевши 14.800 километара у 13 етапа, чиме су стекли националну и светску славу.
Као резултат овог лета сврстали су се међу прве особе у историји које су извеле трансконтинетални лет спојивши том приликом два дела света, Европу и Азију.
Током овог историјског лета начинио је ауто-фотографију која спада међу првим селфијима у авијацији, данас се чува у Музеју ваздухопловства у Београду.
Еспресо.рс
фото: Бета,ФоНет