Србија

Какве бре црне „реформе“, реч је о најобичној пљачки народне и државне имовине!

Србија је у протеклој години наставила стабилан, али умерен напредак у реформама, што је осигурало стабилност, али није довољно да се оствари циљ – потпуно одржива и конкурентна пословна клима, јака привреда која може да парира развијеним тржиштима и висок животни стандард, изјавила је председница Савета страних инвестора у Србији Јана Михајлова.

Она је на годишњем предсављању „Беле књиге“ ФИЦ-а, у којој су препоруке за поправљање пословне климе у Србији, рекла да је потребно да Србија убрза реформе и преговоре о приступању ЕУ, како би се сустигао ниво економског развоја у ЕУ.

Истакла је да су три кључна очекивања ФИЦ-а од Владе Србије – оставрење одрживе фискалне консолидације (структурне реформе, посебно проватизација и корпотивизцаија државних предузећа), унапређење примене закона, пре свега у области пореза, и обзбеђење веће транспарентности у јавним консултацијама са фоскуом на ферорме у осам приоритетних области.

Те области су порези, рад, дигитализациј и електронско пословање, некрентине и изградња, инспекције, безбедност хране и општи правни оквир са акцентом на законе о стечају и девизном пословању.

Четири области које у новој „Белој књизи“ са најбољим учинком су грађевинско земљиште и изградња, заштита корисника финансијских услуга, транспорт и регулатива која се односи на дуванску индустрију.

Од осам приоритених тема радне групе ФИЦ-а и Владе Србије за сповођење препорука „Беле књиге“ само су некретнине и изградња и инпекцијска контрола забележиле видљив напредак.

Дигитализација, стечај и прописи о девизном пословању забележиле су умерен напредак, док кључне области, попут пореза, радниг права и безбедности хране, нису имале напредак.

Фабрици: Процес реформи није консолидован

Шеф Делегације Европске уније Сем Фабрици оценио је да је Србија у протеклих неколико година учинила велики напредак у економији и поставила је добре основе јер је увећан привредни раст и пала је стопа незапослености, али је додао да не треба бити задовољан, јер процес реформи није консолидован.

Фабрици је на представљању Беле књиге Савета страних инвеститора рекао да 70 одсто чланица Савета чине компаније које долазе из ЕУ и он пажљиво слуша тај глас привреде.

Према његовим речима, ЕУ је ове године има низ политичких иницијатива – Стратегију за западни Балкан, годишње извештаје о земљама региона, као и самит ЕУ – западни Балкан у Софији.

Постављен је оквир за јасну политичку поруку да су врата ЕУ отворена, да се Србија креће у правом смеру и велики број званичника из Брисела је био ту да то пренесе, нагласио је Фабрици.

Једна од порука је да су реформе кључне и да ће оне предодредити динамику придуживања Србије Унији.

То је у рукама Србије, рекао је Фабрици и нагласио да је Србија отворила 14 поглавља, а да се нада да ће до краја године бити отворена и нека нова.

Говорећи о економским реформама, Фабрици је рекао да сви препознају велики напредак и да су постављене основе, али је његово мишљење да не треба бити задвољан, јер реформе нису консолидоване.

Србија мора да повећава своју конкурентност да би могла да се такмичи са ЕУ, рекао је Фабрици и нагласио да постоји сагласност свих да се морају решавати реформе пореског система, јавне управе, енергетике, а неопходна је и борба против корупције.

Реформе треба убрзати, али се мора осигурати и њихова одрживост, нагласио је Фабрици.

Фабрици је истакао да су тим у Бриселу и он у Београду ту да помогну Србији да формулише и спроведе реформе, што је сложен процес, пун изазова.

Он је подсетио да је ЕУ обезбедила новац у виду кредита Европске инвестиционе банке и бесповратна средства у износу од 200 милиона евра годишње како би Србија формулисала и спровела те реформа, које су и део европске агенде.

Извор: Н1, Бета,Фонет, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!