Економија

Камате нема ко да плати

Кредитни рејтинг Србије, као и многих европских земаља нижи, али ионако високе цене кредита нису порасле. Ново поскупљење могло потпуно да обустави задуживање

КРЕДИТНИ рејтинг Србије, као и многих других европских земаља пао је, само што је наш и до сада био низак. До почетка августа били смо рангирани на нивоу ББ” (средње добар), а сада смо на нивоу ББ – (средње лош), са тенденцијом даљег сурвавања ка најгорој категорији – Ц. То значи да би убудуће задуживање саме државе, али и банака било отежано и скупље, што би за последицу имало повећање камата на кредите. Али код нас су цене зајмова како становништву тако и привреди толико високе да би ново поскупљење могло потпуно да обустави задуживање.

То би, пре свега, било погубно по предузећа, која већ кубуре са ликвидношћу и која с нестрпљењем очекују најављене субвенционисане кредите, како би дошла до свежег новца. Уз то, очекивања Народне банке Србије да у овој години неће бити привредног раста сигурно ће натерати банке да уместо подизања, ипак, оборе камате.

– Без обзира на све ризике, банке су схватиле да је боље да привуку по могућству добре фирме и да им понуде повољније каматне стопе од досадашњих – сматра Млађен Ковачевић, економиста. – Цена зајмова је до сада апсурдно била висока, али банке су се окретале државним записима, који су им доносили добар и сигуран профит. Како сада држава нема могућности да им све уложено исплати, већ им нуди само камату, изгубиле су интересовање за овај вид зараде. Поново се окрећу привреди и требало би очекивати да је и подрже повољнијим зајмовима.

Последње истраживање централне банке показује да су цене динарских зајмова благо смањене у последња три месеца, и да у просеку износе 17,3 одсто. Не треба заборавити да има банака које позајмице у домаћој валути, на пример грађанима одобравају и по 26 одсто, што значи да им је маржа око 14 одсто!

Због тога према подацима НБС, у последња три месеца, банке су забележиле благи пад кредитне активности. Кредитирање привреде из домаћих извора је смањено, а повећано задуживање предузећа у иностранству, јер је тамо јефтиније. Банке су, с друге стране, новац који је ослобођен по основу девизне резерве искористиле за раздуживање према иностранству. Предузећа су се у Европи задужила за 9,1 милијарду евра. Она су у иностранству добијала кредите по просечној камати од 5,7 одсто, која је за готово цео проценат већа него крајем прошле године, али опет знатно приступачнија од оне које могу да добију у Србији.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!