Косовски правосудни систем личи на игре без граница. Могућности је на претек, међу њима и да ти, рецимо, суд одреже казну јер си добио батине. За мештане Паралова, малог села у гњиланском крају је то круг без краја и мира. А у њему косовска полиција, рецимо, увек тражи додатне доказе да си жртва напада.
– Не могу да набројим колико смо пута нападани и узнемиравани последњих година. Нама који овде живимо и онима који виде каква је ситуација јасно је да се све више појачавају притисци да одемо. Најсрећнији бисмо били када бисмо спаковали кофере и отишли из села. После свега, убеђен сам да је то и неки скривени циљ косовских институција – прича за “Вести” Драган Стојковић.
Он је син 75-годишње Персе чија је бизарна ситуација у којој се нашла прошле године доспела до медија. Старица је осуђена на казну од 50 евра или три дана у затвору јер је, како стоји у пресуди, реметила јавни ред и мир када је из своје баште истерала стоку чији је власник Албанац. Она је изабрала затвор, да покаже свету како се понаша са Србима.
Стојковићи истичу да годинама имају проблем са истом породицом Ибиши против које је и косовска полиција поднела 17 кривичних пријава. Они са нападима настављају, јер, додају, санкција нема.
– У недељу су нас поново напали. Двојица браће су на моје имање поред куће, на парцеле засађене поврћем поново довели стоку. Полиција нам сваки пут када пријавимо случај тражи додатне доказе, па сам покушао да камером мобилног телефона снимим шта раде. То су приметили и засули ме каменицама. Након тога сам једва успео да се одбраним – подвлачи Драган, запослен у сеоској амбуланти као медицински техничар.
Одмах је позвао полицију, али “они нису имали времена и разумевања” и поручили му да се стрпи до ујутру и дође сам у станицу.
Осим Стојковића, пре неколико дана, непознати нападачи су у истом селу отворили су ватру из аутоматског оружја на породицу Здравковић док су чували стоку недалеко од куће. То је био четврти напад на њих.
– После свега што се догодило, од косовских институција ништа не очекујемо, нити имамо разлога и за мрвицу поверења. Наш положај је изузетно тежак и претпостављам да су то предосетили и да ће бити још напада – истиче Драган Стојковић који, као и сви, страхује за своју безбедност.
Додаје да мештани нису задовољни ни понашањем Срба у косовским институцијама:
– После свега ни од њих не очекујем бог зна какву заштиту. Постоје кругови међу нашим српским функционерима који и не желе ни да чују за ове наше проблеме и они би били срећни да нема нас да их сметамо са проблемима. Председник општине је после свих ових година претрпљене штете и свега, тек недавно нашао за сходно да формира општинску комисију која ће проценити штету – каже он.
У седам махала села Паралово до 1999. године живели су искључиво Срби, њих око 350. Од тада је велики број је у бесцење продао имање Албанцима и отишао. У махали Стаменковци, са све Стојковићима, живи укупно седморо Срба. У целом селу их је око 150 становника у 46 домаћинстава.
Крађа крава и кола
Градоначелник Новог Брда Светислав Ивановић осудио је нападе. Како је навео у протеклих недељу дана било је пет пријављених кривичних дела против Срба и њихове имовине на територији те општине. Осим напада, украдене су краве, бикови, аутомобил, путне исправе и платне картице. Полиција још никога није ухапсила. Две трећине Срба сматра да је безбедносна ситуација на Косову и даље лоша, показало је недавно истраживање Хуманог центра Митровица.
– Углавном, ми смо овде везани послом и тренутно финансијском користи које овде остварујемо јер немамо другу алтернативу. Овакву тортуру не бих трпео да имам неку финансијску алтернативу, али, нажалост, нисам у прилици, па сам приморам да живим овде. А овде је неиздрживо. Након свих ових 17 година, нама не могу да помогну ни Кфор, ни Унмик, ни КПС, ни Оебс, ни Еулекс. Тачно знамо на шта се своде обећања да нас неће више нападати. Привремено се смири, а онда опет све исто – закључује наш саговорник.
Ј. Л. Петковић – Вести