Зашто амерички агенти Федералног истражног бироа баш сада истражују трговину и производњу дроге у држави за коју се већ деценијама зна да је легло нарко-мафије.
Изгледа да је Еди Рама, премијер Албаније који важи за некрунисаног краља Албанаца у региону, због чега се у моћним центрима сматра човеком „који може да запали и да угаси Балкан“, почео да губи кредибилитет на Западу.
Ово се може закључити из чињенице да су после оптужби Салија Берише, бившег премијера Албаније, који је јавно прозвао Едија Раму да је фактички главни „нарко-бос“ у овом делу света, Америка решила да пошаље агенте ФБИ да истраже о чему се ради. Све је утолико необичније јер није тајна да Албанија има дугу традицију гајења марихуане, која се пре доласка Енвера Хоџе на власт слободно користила чак и као средство за смирење за децу.
Данас је трговина дрогом главна „привредна грана“ Албаније, која под својом шапом држи око 75 одсто светског тржишта наркотицима. Процена је да албански дилери месечно прокријумчаре четири до шест тона хероина, чија је вредност на годишњем нивоу две милијарде долара! Западни експерти тврде да се у Албанији годишње произведе више од 1.500 тона марихуане, вредне безмало осам милијарди евра.
Опозиција у Албанији је после заплене десет тона дроге затражила Рамину смену, јер је током акције која је довела до ове заплене ухапшено неколико људи који се доводе у блиску везу са Рамом. Опозициони лидери оптужили су Раму да полиција без резултата већ више од годину дана води истрагу о разним групама шверцера дроге, који, према писању дневник „Шекули“, делује као да „криминалци имају неку врсту имунитета“. Међу ухапшенима нашао се и сада већ бивши министар полиције Саимир Тахири, са којим је Рама једно време блиско сарађивао, али је после захтева опозиције да дâ оставку решио да оставку затражи од свог министра.
Ове политичке оптужбе би можда и остале унутар граница Албаније да Италијани у једној од бројних акција пресецања пута дроге из Албаније ка њиховој држави нису ухапсили Мосија Хабитија — „балканског Пабла Ескобара“, како су га прозвали албански медији. Одмах након хапшења, Италијани су у Тирану послали четиристо страна докумената и транскрипата прислушкиваних разговора, из којих произилази да је у читаву игру било укључено и неколико Раминих блиских сарадника, али и да су криминалци намеравали да Тахиријеву кампању на изборима финансирају са двадесеет милиона евра.
Албански нарко-картел је један од најпознатијих на свету, а процене светских стручњака, који се баве наркотицима, указују на чињеницу да чак 75 активности везаних за ту материју воде управо Албанци. Мало је познато да је најпознатији ликвидатор „Коза ностре“ и човек заслужан за разбијање италијанских „фамилија“ Сами Гравано Бик, пореклом Албанац. Данашњи „владари“ нарко-картела у Америци сматрају га утемељивачем албанске мафије у тој држави. Албанска нарко-мафија је толико јака да је са првог места потиснула Колумбијце, који су до пре четири-пет година били неприкосновени у свету по илегалној трговини дрогом.
Албански канал „Њуз 24“ објавио је, истражујући илегалну производњу дроге у Албанији, да у тој држави постоје два тајна аеродрома, са којих се марихуана превози до Италије. Италијански медији последњих месеци Албанију зову и „Канабистан“, због чињенице да се канабис гаји на стотинама хектара, као и да је полиција суштински немоћна да тај феномен сузбије.
Стејт департмент је пре неколико година Албанију означио као базу светског криминала. У извештајима српске полиције одавно се налазе сведочанства о организованим криминалним групама на Косову, које говоре о трговини наркотицима као породичном бизнису. Оперативни подаци светских организација засад познају четири најјача мафијашка клана из Албаније, којима руководе породице Кула, Абази, Борици и Брокај (Спутњик је о овоме писао). Под њиховом командом налази се готово двадесет косовских „фамилија“, које заједно контролишу не само тржиште наркотицима, већ и шверц дроге, оружја, цигарета, крадених возила, проституције, рекетирања, прања новца, уцена…
На Косову су послови подељени по регионима. Та правила се строго поштују, а најпознатији кланови су Кељменди, Лука и Селими. Најпрометнији је део у региону Пећи, па су тако сви „послови“ и концентрисани углавном у том делу Косова. Овде, поред поменутих, „братски“ сарађује још фамилија, међу којима су и клан Ељшани и Хаљити. Сви њихови послови су углавном усмерени ка Црној Гори. И ова рута је недавно откривена, када су црногорски полицајци у рејону планине Годиље, на шумском макадамском путу из правца Албаније, наишли на три особе које су водиле коња натовареног са пет великих торби, у којима је било 128 килограма марихуане.
Албанија је земља са најјефтинијом дрогом и највећим потенцијалом корисника у региону, подаци су Канцеларије УН за дрогу и криминал. Према подацима које је прикупила та канцеларија, на тржишту наркотика, иако је реч о нелегалној трговини, владају економски закони понуде и тражње, што већа понуда — цене су ниже.
Албанија је место порекла канабиса и транзитна земља за кокаин. Већина наркотика се пребацује у државе Европе, али одређене количине остају у земљи. Према подацима УНОДЦ-а, просечна цена кокаина у Албанији је 80 долара, док је просек за регион процењен на око сто долара. Чак је канабис јефтинији него у било којој другој земљи у региону, па тако се један грам марихуане може добити за само пет долара, док се иста количина, на пример, у Црној Гори продаје за 26 долара. У ову замршену причу сада улазе Американци. Право из ФБИ. Чека се расплет. Тај расплет чека и Еди Рама.
Спутник