Главни извођач радова jе канадски „СНЦ Лавалин“, а његов подизвођач, уjедно и власник аутогене флеш-смелтинг технологиjе „Oтокумпу“ jе финска компаниjа „Oутотек“. Надзор над пословима коjе су носили Kанађани и Финци, али и свим локалним радовима коjи су били поверени „Eнергопроjекту“, обавио је Грађевински факултет из Београда
Нови амбасадор Канаде у Београду Филип ПЕНИНГТОН: Канадска фирма задовољна jе што jе учествовала у проjектовању и проширењу наjмодерниjег построjења у региону, коjе ће повећати капацитет производње бакра, злата и сребра. Овом инвестициjом је Kанада постала jедан од наjвећих финансиjера у Србиjи са више од милиjарду долара
ФАКТИ: Било би добро да је премијер, који оволико брине о Србији и будућности, открио: у чијем власништву ће бити нова топионица. Хоће ли и у канадском и у ком проценту? Барем да се зна…
ПРЕМИЈЕР Aлександар Вучић оценио jе данас у Бору да jе изградњом нове топионице у саставу Басена Бор направљено нешто што jе понос Србиjе и што ће грађанима Бора осигурати будућност.
Премиjер jе обjаснио да се са 30 милиона евра, са колико jе влада помогла изградњу топионице, „могло додворити неким значаjним и великим групама“, али jе влада одлучила другачиjе.
Сматрали смо, рекао jе, да jе боље да улажемо новац у развоj, у индустриjу и у будућност.
„Aко овде хиљаду људи буде имало посао, а њихова деца чист ваздух и будућност, Бор има своjу будућност, рудник има своjу будућност, топионица и Србиjа имаjу своjу будућност“, рекао jе Вучић на свечаности обележавања завршетка радова на топионици у Борском руднику.
„Неко мора да се окреће будућности, а не као што jе било до jуче“, закључио jе премиjер.
Вучић jе пред почетак свечаности изjавио да jе то „наше мало чудо“, на коjе сви треба да будемо поносни и да се радуjемо.
Вучић jе рекао да jе вредност проjекта, на коjем jе било ангажовано 25 домаћих компаниjа, око 250 милиона евра, да jе наjвећим делом изградњу финансирала Влада Србиjе и да jе све успешно завршено, како jе и планирано.
Oн се захвалио свима коjи су дошли да обележе догађаj од значаjа и за Бор и за Србиjу у целини, а посебно радницима, рударима и инжењерима.
Вучић jе рекао да ће се са туђим концентратом од нове топионице зарађивати 12 милиона евра годишње, а са нашим и додатних 24 милиона.
Сада jе задатак, рекао jе он за РTС, да за шест месеци буде завршен Kривељ, за девет Церово и да се вади наша руда, како бисмо зарађивали двоструко више.
„Oво jе наше мало чудо коjим можемо да се поносимо и чему можемо да се радуjемо у Србиjи“, рекао jе Вучић и додао да ћемо сада имати и чистиjи ваздух и да jе то добра вест за грађане.
Kанадски амбасадор у Београду Филип Пенингтон рекао jе да jе влада његове земље изузетно задовољна што jе учествовала у проjекту градње Tопионице у Бору, нагласивши да jе то наjвећи проjекат коjи jе нека канадска компаниjа икада извела у региону.
Пенингтон, коjи jе jуче предао акредитиве српском председнику, у свом првом поjављивању у jавности Србиjе, а подсетивши на традициjу и искуства Kанаде, „jедне од наjвећих рударских нациjа у свету“, рекао jе да jе уверен да ће jеднако вредне рударе наћи и данас у Бору.
„Kанада jе позната као лидер у одговорном рударству и посвећености заштити животне средине, а канадска фирма задовољна jе што jе учествовала у проjектовању и проширењу наjмодерниjег построjења у региону, коjе ће повећати капацитет производње бакра, злата и сребра, али и помоћи радницима Бора и њихових породицама, те економиjи Србиjе“, рекао jе канадски амбасадор.
Ново построjење омогућиће да се повећа обим геолошких истраживања, истовремено ће се смањити ниво загађења ваздуха, а Борани ће имати и чистиjу воду и земљиште, навео jе Пенингтон, уз опаску да jе читав проjекат добар пример како приватни сектор може да одигра кључну улогу у развоjу земље.
Tоме jе, подсетио jе, значаjно допринело стратешко економско партнерство две земље, као кључни оквир за нарастаjуће економске односе две земље.
Oн jе подсетио и да jе овом инвестициjом Kанада постала jедан од наjвећих финансиjера у Србиjи са више од милиjарду долара, а канадска влада, додао jе, поносна, на своjу улогу у овом проjекту, очекуjе и нове проjекте и заjедничке успехе попут овог данашњег.
Нагласивши да дубоко веруjе у партнерство српских и канадских компаниjа амбасадор jе домаћинима захвалио на гостопримству и посвећености раду на проjекту Tопионице.
У новоj топионици производиће се 80 хиљада тона бакра годишње и биће прерађивано 400 хиљада тона концентрата по знатно нижоj цени jер ће трошкови са садашњих 1. 250 долара по тони пасти на око 700 долара.
Проjекат jе коштао око 250 милиона евра.
Главни извођач радова jе канадски „СНЦ Лавалин“, а његов подизвођач, уjедно и власник аутогене флеш-смелтинг технологиjе „Oтокумпу“ jе финска компаниjа „Oутотек“.
Надзор над пословима коjе су носили Kанађани и Финци, али и свим локалним радовима коjи су били поверени „Eнергопроjекту“, обавио jе Грађевински факултет из Београда.
Велики део уграђених елемената произведен jе у Србиjи, а на проjекту jе било ангажовано око 800 радника.
Танјуг
Pa proverite zasto Spasovski nije skinut a koliki je dug napravio. Vučić Andrej je glavni sav bakar ide preko njegove firme .
Да ли ми се чини или смо на мала врата продали РТБ Бор ???
па да их је поменуо морао би да каже и колики је њихов део у добити. неби ме чидило да злато иде канађанима, бакар финцима а јаловина нама. и тако док се не наплате за једно 50 година. онда иде све нама кад се коп испразни а топионица буде једино за старо гвожђе.
svakom-svoje…nama patka