Здравље

Канцерогени отрови у свакој чаши млека

УБЕЂИВАЛИ су потрошаче да је млеко у Србији безбедно за употребу, а у уторак је држава наредила повлачење са рафове свих сумњивих узорака овог напитка. Због различитих резултата анализа које су пристизале ових дана, млеко иде на додатне контроле у Холандију.

Резултати лабораторијских анализа, које је недавно обелоданио Горан Јешић, покрајински секретар за пољопривреду, показују да је 29 од 35 узорака млека загађено афлатоксинима.

И Министарство пољопривреде у уторак је након вишедневне агоније потврдило да је концентрација отровног састојка изнад дозвољене, али и да упркос томе, здравље људи није угрожено.

– Отровни састојак у недозвољеној количини налази се у производима готово свих млекара на нашем тржишту. Ако мене питате да ли да купујете млеко, одговор је не! – поручио је у уторак Јешић. – Ето, ипак постоје стручњаци који тврде супротно. На крају све остаје на слободном избору потрошача. Вредности афлатоксина у млеку прекорачене су од 10 до 200 одсто. Анализе су још у септембру показале да је око 70 одсто кукуруза било пуно афлатоксина, као последица суше. Да је било боље реакције тада, никаквог проблема не би било, али држава је одлучила да не предузме ништа.

Додатна испитивања које је Министарство пољопривреде извршило потврдила су и могућност присуства афлатоксина М1 изнад дозвољених вредности.
“КРАВИЦА“ ИСПРАВНА МЛЕКО у Србији је исправно и сви налази су у границама дозвољеног, изјавила је Светлана Глумац, директорка за корпоративне односе „Дењуб фудс групе“, у чијем саставу су „Имлек“ и „Млекара Суботица“. – Млеко које пијемо је исправно, не желимо да застрашујемо јавност, јер за то нема основа. До пре две године дозвољена количина афлатоксина била је максимално 0,50 милиграма по литри млека, али је у међувремену домаће законодавство пооштрило критеријуме па је сада дозвољена граница 0,05. Тако испада да сада не пијемо здраво млеко, а до пре две године јесмо. У САД, као и у већини земаља у свету, горња граница је 0,5 милиграма и по тим критеријумима наше млеко је идеално.

– Због различитих резултата код истог млека, ми ћемо по препоруци Референтне лабораторије Европске уније послати спорне узорке на суперанализу у Холандију – кажу у Министарству пољопривреде. – Тамошња лабораторија може са прецизношћу да утврди стварни ниво афлатоксина М1 у млеку. Ветеринарска инспекција наложила је повлачење из промета „сумњивог“ млека, док не стигну резултати суперанализе из Холандије. Министарство уводи и појачану контролу увозног млека, јер се ради о регионалном проблему. Накнадне контроле ће утврдити са којих фарми музних крава потиче заражено млеко и даће налог за обуставу испоруке млека с тих фарми. Започели смо и нову ванредну контролу сточне хране која је узрочник појаве афлатоксина у млеку.

Потрошачи, уверавају нас инспектори, ипак, не морају да брину за своје здравље, јер је ниво афлатоксина, иако у неким узорцима изнад дозвољених граница, далеко испод концентрација које могу изазвати било какве здравствене проблеме.

Лабораторија „Соја протеин“, чији резултати показују висок ниво афлатоксина тестирала је млеко произвођача „Мегле“ из Крагујевца, „Дан“ из Врбаса, „Сомболед“ из Сомбора, „Имлек“ из Београда, „Нишка“ млекара, „Суботичка“ млекара, „Сирела“ из Маглића, Млечна индустрија „Стапар“ и „Шабачка“ млекара.

ВРАЋЕНА ПОШИЉКА

СА граничног прелаза Босне и Хрецеговине повучене су пошиљке млека из Србије, Словеније, Мађарске, Немачке и Србије, због повећаног садржаја афлатоксина, које су открили гранични ветеринарски инспектори.

– Оволике количине пронађеног зараженог млека говоре о томе да се оно раније није контролисало на присуство афлатоксина – тврди Љубомир Калаба, директор Канцеларије за ветеринарство Босне и Херцеговине. Одлучили смо да сада испитујемо присуство те сировине и стално налазимо позитивне узорке на афлатоксин.
Министар пољопривреде тврди да је млеко безбедно. Опширније читајте ОВДЕ

Из Црне Горе стижу информације да њихово млеко нема токсине. Црногорски произвођачи млека су нагласили да су анализе показале да је њихово млеко исправно и безбедно за употребу.

ПОВЛАЧИМО СУМЊИВО

„СОМБОЛЕД“, произвођач „дукат“ млека, који послује у оквиру француске компаније, у договору са Министарством пољопривреде Србије повући ће из продаје производе за које постоји сумња на повећану концентацију афлатоксина. И то без обзира на то што се званични резултати анализа које са сигурношћу могу потврдити присуство тог токсина још увек чекају. У „Сомболеду“ кажу да је

Погледајте Јешићеве податке о вишку афлатоксина у млеку

последња контрола била у новембру 2012. и да су резултати били уредни. Одмах након појаве проблема са афлатоксином у региону, уводи се и контрола откупљеног млека на резидуе, међу које спадају и афлатоксини.

*************

ФАРМЕРИ УПОЗОРАВАЈУ НА НЕЛОГИЧНОСТИ У АНАЛИЗИ ИСПРАВНОСТИ

КАКО СУ ТО САД ОТКРИЛИ?

ОБЈАВЉИВАЊЕ резултата анализа сигурно ће бити још један озбиљан ударац на и иначе слабу производњу млека у Србији, оцењује Јосип Дулић, власник фарме музних крава из Ђурђина код Суботице, и потпредседник Централне асоцијације произвођача млека. Он додаје и да читава прича са „откривањем“ афлатоксина доноси многе нелогичности.

– Поставља се питање шта је наука радила до сада, ако су већ знали за проблем кукуруза са афлатоксинима – каже Дулић. – Такође је нејасно како су их открили баш сада, а не пре пар месеци, када ми храну за стоку нисмо мењали. Необично је и то да се, одједном, у Србији нашла лабораторија која може да анализира млеко, а Хрвати, који у Крижевцима имају референтну лабораторију за контролу квалитета млека, за проверу садржаја афлатоксина, производе слали на анализу у Беч…

Дулић, иначе, наводи да се кукуруз у исхрани говеда једноставно не може избећи, пошто га има и у силажи, која се прави од целих стабљика, у прекрупи, а испоставило се, како каже, да кукуруза са афлатоксинима има и у концентратима, које продају велики произвођачи сточне хране.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!