СУДБИНА пољопривредних комбината у реструктурирању, чију имовину купују Арапи још није позната, али ће се она, по свему судећи, угасити.
Томе у прилог иде и најава Министарства финансија да ће све земљиште које су у закупу користили ови комбинати бити понуђено војвођанским паорима. Када се земљиште у власништву прода, заједно са свом опремом и објектима, а остале оранице дају другима у најам, комбинатима неће преостати – ништа.
– Када новац од Арапа „легне“ на рачуне ових комбината, они ће прво морати да намире своје дугове, пошто се продаје само имовина „очишћена“ од свих обавеза – објашњавају правници.
– Судбина комбината биће одређена сваким појединачним уговором, а претпоставља се да ће се ићи на ликвидацију, после намирења свих поверилаца. Ако преостане новца, он ће ићи држави као власнику.
МОРА ЛИЦИТАЦИЈА Планирано је и да „Ал Дахра“, кроз новоосновану домаћу фирму закупи још 2.982 хектара ораница, за 250 евра по хектару годишње. Овај посао није наишао на одобравање стручњака и пољопривредника.
Иначе, више од половине новца продате имовине пољопривредних предузећа отићи ће на намирење њихових дугова, који су премашили 28 милиона евра. Наиме, 5.124 хектара у власништву комбината биће продато за 51 милион евра. Колико ће комбинати добити од продаје објеката и опреме на том земљишту, није познато.
Преузимање запослених још је једна нејасна ставка из предуговора Србије и Уједињених Арапских Емирата, с озбзиром на то да нови власник земљишта није у обавези да задржи свих 506 радника.
Званичници истичу да ниједан државни хектар неће бити продат. Шест комбината располаже земљиштем у свом власништву, док јавно доступни подаци говоре да „Агробачка“ из Бача има све државне хектаре! Ипак, када је пре пет година нуђена на продају, наведено је да у власништву има 11 хектара шуме и 691,7 хектара у друштвеној својини. Питање је одакле се створило још 100 хектара које се сада спрема за продају?
– Подаци о земљишту у државној својини наведени у проспекту за приватизацију, непотпуни су – речено је „Новостима“ у Агенцији за приватизацију. – Тих сто хектара је у међувремену укњижено као својина друштва. Најважније је да у земљишним књигама у овом тренутку стоји да „Агробачка“ има 791 хектар у својини.
Поједини су указивали и на законску забрану да се пољопривредно земљиште продаје странцима. Ово је избегнуто оснивањем нове мешовите српско-арапске компаније у Србији, која ће бити у већинском власништву „Ал Дахре“. Тако ће земља званично бити продата српској фирми.
Новости