Србија

КАТАСТРОФА: Брана “Ровни“ код Ваљева страховита еколошка претња?

ВАЉЕВО – Брана „Ровни“ је велики промашај и хитно је треба конзервирати јер, ако језеро буде напуњено и служило за снабдевање водом за пиће, граду и читавом Колубарском округу, у догледно време, сигурно прети недавни ужички сценарио! Таложењем муља, тешких метала, лишћа и грања, брана је осуђена на умирање и остаће вечита еколошка претња ваљевском крају – тврди Драган Петровић, дипломирани инжењер геологије из града на Колубари, дугогодишњи заговорник тезе да је пројекат бране и акумулације „Ровни“ непотребан и предимензиониран, јер су потцењене залихе подземних вода колубарског краја.

– Још док сам био студент, седамдесетих година прошлог века, чувени професор хидрологије, Јован Перић, стално ми је говорио: „Шта ви у Ваљеву радите? Шта ће вам брана? Имате најбоље воде на свету, а хоћете да пијете са баре“ – присећа се Петровић. – После сам сазнао да се у то време увелико размишљало о хидроакумулацији „Ровни“, а професор Перић се свим силама борио да спречи њену изградњу. На жалост, брана је завршена и сада се најављује пуњење језера, иако није спроведено сијасет мера из домена еколошке и санитарне заштите.

Саговорник „Новости“ истиче и то да је хидроакумулација пројектована за милион становника, иако их Колубарски округ има пет пута мање. Уз то, укупне потребе за водом су око 600, а изворишта која се тренутно експлоатишу дају 860 литара у секунди.

– Укупни губици због лоших водоводних мрежа износе 360 литара воде у секунди, односно 57 одсто или чак четири и по милиона евра годишње – тврди Петровић. – За водоводе општина потребно је око 420 литара воде у секунди, а толико са својих изворишта захвата само ваљевско постројење! Уверен сам да би, смањењем губитака на стандардних 20 одсто, имали чак и вишак воде.

Али, овај хидрогеолог упозорава и на то да је пројектовани век ове, као и сваке бране само 35 година, а житељи ваљевског краја имају прилику да бирају хоће ли да пију здраву воду, из обновљивих извора, или стајаћу, из вештачког језера.

– Решење је да се акумулација пуни до знатно ниже коте од предвиђене, односно места на ком је манастир Грачаница – каже Петровић. – То би значило да се не би могла користити за водоснабдевање, али би била избегнута даља огромна новчана улагања из државне касе, односно негативан еколошки утицај на подземне воде, а сачувао би се кањон реке Сушице, те смањила опасност по град Ваљево, у случају поплавног таласа услед природних или вештачких узрока…

ДЕМАНТИ

– БРАНА „Ровни“, у коју је до сада уложено више од 70 милиона долара, једна од највећих инвестиција у Србији и гради се од 1988. Тренутно је у завршној фази и водом ће снабдевати више од 200.000 становника – каже Миодраг Марковић, директор Јавног предузећа „Колубара“. – Наводи у Петровићевој књизи немају никакве везе с истином и, у демантију који припремамо, стручњаци ће несумњиво оспорити све његове тврдње. Ваљеву не прети никакав ужички сценарио, а није тачна ни његова тврдња да овај крај обилује водом, јер свакодневно добијамо на стотине позива из ваљевских села у којима је – нема. Уосталом, Шпанија има 1.400 брана попут „Ровни“, па им ништа не фали.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!