Економија

КАТАСТРОФА: ПАД БДП-а од 1.8% и пад индистријске производње од 1.5% у првом кварталу 2015.

Бруто домаћи производ Србије у првом кварталу 2015. реално је пао 1,8 одсто у односу на исти период прошле године, саопштио је Републички завод за статистику.

Српски БДП у првом тромесечју ове године је, према десезонираним подацима, за 0,4 одсто нижи него у претходном тромесечју.

Истовремено, индустријска производња у Србији у априлу је мања 0,1 одсто него у истом месецу прошле године, а у односу на просек 2014. је повећана 5,4 одсто.

Индустријска производња у периоду јануар-април у поређењу са истим периодом 2014. године нижа за 1,5 одсто.

Посматрано по делатностима, значајан реални раст бруто додате вредности у првом кварталу 2015. забележен је у сектору финансијских делатности и делатности осигурања, за 4,8 одсто.

Пад је забележио сектор индустрије и снабдевања водом и управљања отпадним водама за 4,0 одсто и сектор државна управа и обавезно социјално осигурање, образовање и здравствена и социјална заштита за 3,8 одсто у односу на исти период лани.

Што се тиче индустријске производње, посматрано по секторима, у априлу 2015. у односу на април 2014, раст од 1,6 одсто забележен је у сектору Прерађивачка индустрија, док је сектор Рударство имало пад од 7,4 одсто, а сектор Снабдевање електричном енергијом, гасом, паром и климатизација пад од 3,1 одсто.

Подаци о индустријској производњи по наменским групама у априлу 2015. у односу на исти месец претходне године показују да је дошло до пада у производњи трајних производа за широку потрошњу (13 одсто), енергије (2,6 одсто) и интермедијарних производа, осим енергије (0,3 одсто).

Раст је забележен у производњи капиталних производа (3,9 одсто) и нетрајних производа за широку потрошњу (2,6 одсто).

Највећи утицај на пад индустријске производње имале су производња електричне енергије, експлоатација руда метала, производња електричне опреме, прерада дрвета и производа од дрвета, осим намештаја и производња моторних возила и приколица.

Производња малих предузећа (број запослених мањи од 50) која нису обухваћена редовним статистичким истраживањем прати се на узорку изабраних јединица из сектора прерадјивачке индустрије, наведено је у саопштењу.

Када се укључи оцена индустријске производње малих предузећа из узорка, индустријска производња у априлу 2015. у односу на просек 2014. је код укупне индустријске производње већа 5,6 одсто, а код прерадјивачке индустрије је порасла 4,6 одсто.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!