Бруто домаћи производ Србије у првом кварталу 2015. реално је пао 1,8 одсто у односу на исти период прошле године, саопштио је Републички завод за статистику.
Српски БДП у првом тромесечју ове године је, према десезонираним подацима, за 0,4 одсто нижи него у претходном тромесечју.
Истовремено, индустријска производња у Србији у априлу је мања 0,1 одсто него у истом месецу прошле године, а у односу на просек 2014. је повећана 5,4 одсто.
Индустријска производња у периоду јануар-април у поређењу са истим периодом 2014. године нижа за 1,5 одсто.
Посматрано по делатностима, значајан реални раст бруто додате вредности у првом кварталу 2015. забележен је у сектору финансијских делатности и делатности осигурања, за 4,8 одсто.
Пад је забележио сектор индустрије и снабдевања водом и управљања отпадним водама за 4,0 одсто и сектор државна управа и обавезно социјално осигурање, образовање и здравствена и социјална заштита за 3,8 одсто у односу на исти период лани.
Што се тиче индустријске производње, посматрано по секторима, у априлу 2015. у односу на април 2014, раст од 1,6 одсто забележен је у сектору Прерађивачка индустрија, док је сектор Рударство имало пад од 7,4 одсто, а сектор Снабдевање електричном енергијом, гасом, паром и климатизација пад од 3,1 одсто.
Подаци о индустријској производњи по наменским групама у априлу 2015. у односу на исти месец претходне године показују да је дошло до пада у производњи трајних производа за широку потрошњу (13 одсто), енергије (2,6 одсто) и интермедијарних производа, осим енергије (0,3 одсто).
Раст је забележен у производњи капиталних производа (3,9 одсто) и нетрајних производа за широку потрошњу (2,6 одсто).
Највећи утицај на пад индустријске производње имале су производња електричне енергије, експлоатација руда метала, производња електричне опреме, прерада дрвета и производа од дрвета, осим намештаја и производња моторних возила и приколица.
Производња малих предузећа (број запослених мањи од 50) која нису обухваћена редовним статистичким истраживањем прати се на узорку изабраних јединица из сектора прерадјивачке индустрије, наведено је у саопштењу.
Када се укључи оцена индустријске производње малих предузећа из узорка, индустријска производња у априлу 2015. у односу на просек 2014. је код укупне индустријске производње већа 5,6 одсто, а код прерадјивачке индустрије је порасла 4,6 одсто.
Танјуг
kažu bankrot očekujemo u 2016… znači sledi ekspresna prodaja epsa,telekoma i ostalih… #srbija