Економија

КАТАСТРОФА: Србија пред зиму нема ни половину потребне струје и гаса!

НЕИЗВЕСНА зима је пред нама. Струје нема довољно, а сигурно снабдевање ће добрим делом зависити од увоза. Ни код гаса ситуација није ружичаста, јер увођење санкција енергетским компанијама Русије може озбиљно да угрози редован доток плавог енергента. Надлежни, међутим, тврде да ни у најгорем сценарију не прете рестрикције електричне енергије, као и да ће гаса бити довољно за најосновније потребе предстојећих месеци.

Српски електроенергетски систем још се опоравља од огромних последица мајских бујица, а опет трпи огромну штету. Поплаве у кладовским и неготинским општинама озбиљно су угрозиле рад хидроелектрана на Дунаву. Производња струје у „Ђердапу 2“ је смањена за 30 одсто, а ако се таква ситуација продужи, потребе за увозном струјом ће бити све веће.

– Свако смањење производње струје у Србији до априла наредне године је проблем – каже др Слободан Ружић, експерт за енергетику. – Наша земља нема довољно електричне енергије за зиму, јер нема угља, па сигурно снабдевање можемо да обезбедимо само увозом струје.

Светска банка је у својим студијама пре неколико месеци прецизирала колико ће нам струје бити потребно, односно колико ћемо киловата морати да увеземо. Кредит ове банке делом је намењен исушивању највећег колубарског копа, а делом за увоз струје.

– Требало је већ склопити аранжман за количине електричне енергије које недостају до фебруара, а колико знам, то се није догодило – каже Ружић. – Како време пролази, све је више купаца којима је потребна струја, а истовремено расту цене на тржишту. Не верујем да ћемо имати рестрикције, јер би било неодговорно да у децембру и јануару кажемо да немамо струје, а то смо знали још у јуну. Ипак, сигурност снабдевања електричном енергијом зависиће од увоза.

СИГУРНИ У СЛУЧАЈУ ГАСНЕ КРИЗЕ

– СРБИЈА може безбедно да прође кроз зимски период чак и у случају гасне кризе због Украјине – рекао је у уторак у Скупштини Војводине Душан Бајатовић, генерални директор ЈП „Србијагас“. Бајатовић је додао и да Србија има ускладиштене резерве гаса за наредних 90 дана, а за касније је обезбеђена и замена гаса мазутом. Одговарајући на питање новинара о захтеву ЛСВ да Војводина добије обештећење од државе због продаје НИС-а руском „Гаспрому“, Бајатовић је казао да такав захтев једино може да се упути републичким властима. Ј. С.

И снабдевање гасом би могло да буде велики проблем ове зиме. Министар енергетике Александар Антић каже да Србија у овом тренутку има добру стартну позицију, јер је подземно складиште гаса Банатски двор пуно, а имамо доста различитих опција, које могу да нам обезбеде додатне количине гаса у случају неких проблема са транзитом овог енергента кроз Украјину. Антић је у уторак разговарао са мађарским колегом Миклошем Шестаком о могућности да се одређене количине гаса складиште у Мађарској за потребе Србије.

– Као одговорна влада, ми морамо имати сценарија за сваку потенцијалну ситуацију и управо једно од тих питања ће бити могућности да се одређене количине гаса складиште у Мађарској у данима пред нама – рекао је Антић.

Оптимиста је и Војислав Вујовић, из Удружења за гас Србије, који је уверен да ћемо ове зиме имати довољно енергента за најосновније потребе.

– Производни дневни капацитет Банатског двора је пет милиона кубних метара, а то је 45 одсто наших потреба – каже Вулетић. – Уз домаћу производњу која покрива око 10 одсто потреба, имаћемо око 55 одсто. Уз могућност да одређене количине гаса складиштимо у Мађарској и прелаз топлана на мазут, пребродићемо зиму. Проблем ће бити само код плаћања, јер количине које будемо резервисали мораћемо одмах да платимо.
ИЗГРАДЊА “ЈУЖНОГ ТОКА“ ОД ОКТОБРА

ПУНА изградња „Јужног тока“ у Србији почеће у октобру, најавио је заменик директора за пројекте у „Гаспрому“ Александар Сиромјатин. Како је рекао, радови на „Јужном току“ у Србији одвијаће се без обзира на ситуацију у Бугарској, у којој је изградња на јужној маршрути руског гасовода тренутно суспендована док се пројекат не усагласи са правилима ЕУ. Сиромјатин је на конференцији о могућности коришћења природног гаса у Дунавском региону у Будимпешти, најавио да ће до краја септембра у Србији бити завршена и издата грађевинска дозвола за трасу тог гасовода кроз нашу земљу.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. ОТКАЗАТИ ПРОМОЦИЈУ НЕЗАВИСНОГ „К О С О В А“ У СРЕД БЕОГРАДА

    Београд – СВИ СРБИ И ПАТРИОТСКЕ СТРАНКЕ АПЕЛУЈЕМО на државне надлежне органе да забране политички пројекат фестивала „Мирдита, добар дан!“ који је
    најављен у Београду.

    Позивамо све српске патриотске странке, организације и Србе да 18.
    септембра у 15 часова дођу у Београдску филхармонију, где ће бити
    свечано отварање овог „фестивала“, и искажу свој став.

    Реч је о политичком пројекту промоције независног „Косова“ под маском
    „културног дешавања“, а о томе сведочи јасно чињеница што су
    организатори овог фестивала политички активне невладине организације
    које су биле најгласније у промоцији идеје „признавања реалности“ на
    окупираним територијама, односно, прихватања политичког насиља и независности „Косова“.

    Поред домаћих организација финансираних од стране западних фондација
    које промовишу независно „Косово“, ту су и шиптарске организације које
    финансира Хашим Тачи. Фестивал организују: Грађанске иницијативе,
    Центар за практичну политику и Интегра из Приштине, уз подршку форум
    ЗФД за Западни Балкан и Фонда за отворено друштво из Приштине.

    Упусто за прављење, Молотовљев коктел је врста приручног оружја. У стаклену флашу се сипа бензин и зачепи крпом натопљеном у бензин тако да парче вири напоље. Крпа се запали и онда се баца као ручна бомба на објекат који треба запалити. Приликом пада стакло се разбија, бензин разлива и пали.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!