Економија

КАТАСТРОФА! „Стубови“ наше привреде су кладионице и пекаре

Мала привреда у Србији на ниским је гранама – истраживање „Блица“ показује да живимо од тикета, брзе хране, соларијума…

У Србији има 222.000 предузетника, а чак 143.000 има кладионицу, пекару, фиризерски салон, апотеку… Време када су банке, мењачнице и кафићи ницали као печурке заменила је ера јефтинијег бизниса – у готово половину напуштених локала данас се усељавају приређивачи игара на срећу, педикири, продавци бижутерије и опреме за телефоне. Улагања у овакве послове су мала и иду већ од 2.000 евра. Толико за месец дана може да заради добар фризер.

За само годину дана С. М. (24) отворио је два фаст фуда у престоници, а колико добро послује, показује то што ускоро планира и отварање трећег.

– Први ресторан отворио сам у забаченом локалу за чији сам закуп давао свега 250 евра. После четири месеца изнајмио сам већи локал ближе центру града – прича наш саговорник.

За отварање првог фаст фуд ресторана требало му је, каже, око 3.500 евра.
Процењује се да у Србији има око 7.000 пекара, 3.000 апотека, 1.200 легалних кладионица. Према подацима Пореске управе, власници коцкарница су приходовали 1,31 милијарду динара у 2013, чак 110 милиона динара више него годину дана раније.

Пример посећеног козметичког салона

2 запослена
8 муштерија у просеку дневно
12.000 динара просечни дневни профит
360.000 динара месечног прихода

– Масовно отварање пекара и козметичких салона показатељ је наставка уништавања привреде. У сектору малих предузећа имамо све мању производњу, која је стуб сваког напретка, а према броју запослених у производњи налазимо се у рангу са афричким земљама – оценио је Драгољуб Рајић из Мреже за пословну подршку за „Блиц“.

Локали зврје празни

У Београду има 17 милиона квадрата пословног простора, а од тога чак четвртина буде празна. Некада су се локали од 50 до 60 квадрата у Београду изнајмљивали од 3.500 до 4.500 евра. Сада се исти простор једва издаје и за упола мање новца. Закуп у најпрометнијим улицама тешко достиже 40 евра по квадрату, док на периферији цена пада испод десет евра.

 

С. Лакић, М. Лесковац, Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!