У том периоду је остварен извоз у вредности од 880,3 милиона долара, што представља пад од 19,2 одсто у односу на резултате из периода јануар-мај 2012. године, са учешћем у укупном робном извозу од 16,6 одсто.
Истовремено, вредност увоза у висини од 684,3 милиона долара је за 19,5 одсто већа од оствареног у периоду јануар-мај 2012. години, са учешћем у укупном робном увозу од 8,5 одсто.
Стопа покривености увоза извозом је 128,6 одсто.
Саветник председника ПКС за пољопривреду, Војислав Станковић, изјавио је Тањугу да кретања у спољнотрговинској размени пољопривреде и прехрамбене индустрије Србије од јануара до маја указују на наставак тенденције пада вредности извоза, док је темпо раста увоза све већи.
“Неповољни резултати у спољнотрговинској размени пољопривреде и прехрамбене индустрије Србије су последица смањеног извозног обима понуде”, додао је Станковић.
Најважнији производи аграрног порекла у извозу су смрзнута малина у вредности од 70,8 милиона долара, рафинирани шећер (53,6 милиона долара), меркантилна пшеница (46,3 милиона долара), цигарете (27 милиона долара), пиво од слада (26,8 милиона долара) и меркантилни кукуруз (25,9 милиона долара).
Посматрано по одсецима, у извозу доминирају воће и поврће, са оствареним извозом у вредности од 196,2 милиона долара и учешћем од 3,7 одсто у укупном робном извозу и жита и производи на бази жита, у вредности од 177,9 милиона долара, са учешћем од 3,3 одсто у укупном робном извозу.
На увозној страни, међу аграрним производима, доминира традиционално група ”неконкурентних” производа, који се не гаје у нашој земљи – сирова кафа (33,4 милиона долара), поморанџе (17,7 милиона долара), банане (19,6 милиона долара) и мандарине, клементине и остали агруми у вредности од 4,7 милиона долара…
По оствареној вредности у увозу најзаступљенији су одсеци: воће и поврће са вредношћу увоза од 147 милиона долара и учешћем у укупном увозу од 1,8 одсто и кафа, чај, какао и зачини у вредности од 82,7 милиона долара, са учешћем у укупном увозу од један одсто.
Танјуг